Subaru Impreza WRX STI i Beams Edition

26 października 2007
Bez kategorii, Nowości Subaru

Subaru w Tokio oficjalnie pokazało Imprezę w najmocniejszej wersji STi, oraz specjalną edycję tego modelu Beam Edition, która będzie dostępna jedynie na rynku japońskim.


Impreza WRX STI już tradycyjnie stoi na szczycie oferty modelowej zarówno jeśli chodzi o cenę, jak i ponadprzeciętne właściwości jezdne. Nowa generacja wyposażona będzie w silnik o mocy 308 KM osiąganych przy 6400 obr/min i maksymalnym momencie obrotowym 442 Nm przy 4400 obr/min. Podobnie jak słabsze wersje Imprezy, najmocniejszy model STI dysponuje silnikiem typu bokser i symetrycznym układem napędu na obie osie. Ale tylko na pokładzie STI znajdziemy system DCCD sterujący dyferencjałem (Drivers Control Center Differential), dynamiczny układ kontroli trakcji (VDC) Vehicle Dynamics Control, oraz specjalnie zaprojektowany do tego modelu układ SDC3 pozwalający dzięki zaawansowanej elektronice wykorzystać ognisty temperament tego auta.


Nie zabrakło także SI-Drive (Subaru Inteligent Drive), czyli układu sterowania komputerem silnika (ECU) poprzez wybór jednego z zapisanych wcześniej programów. Ale mocny silnik i masa elektroniki to nie jedyna różnica pomiędzy zwykłymi wersjami, a wersją STI. Ta odmiana ma większy rozstaw kół, co wymusiło również poszerzenie nadwozia o 5,5 cm do 180 cm. W stosunku do poprzedniej generacji imprezy WRX STI rozstaw osi zwiększono aż o 9.5 cm, zaś cały samochód jest krótszy aż o 5 cm! Masa własna tej wersji wynosi 1480 kg. W aucie zastosowano zderzaki w zmienionym kształcie nadające Imprezie STI bojowy wygląd, dyfuzory poprawiające docisk auta o 38% podczas szybkiej jazdy, tylną lotkę dachową oraz nakładki na progi. Nowa Impreza STI trafi do sprzedaży w Japonii tuż po zakończeniu salonu w Tokio.


Zupełnie inny charakter ma Impreza Beams Edition zaprezentowana przez Subaru. Nazwa pochodzi od sieci luksusowych butików w Japonii. Marka odzieżowa Beams pomogła w wyborze elektryzującego pomarańczowego lakieru, którym pokryto nadwozie Imprezy. Czarną skórzaną tapicerkę siedzeń wyróżniają grube szwy z pomarańczowej nici, ten kolor otrzymały również obwódki zegarów. Tak przygotowana Impreza sprzedawana będzie wyłącznie na tamtejszym rynku.źródło: Subaru / Moto Target

Leave A Comment