Nowy Opel GT

2 lutego 2007
Bez kategorii, Nowości Opel

Opel ogłosił już cenę następnej generacji modelu GT. Komunikat brzmi lakonicznie: 264 KM za 30 675 euro (w Niemczech). Czy najbardziej ekstrawagancki model tej marki wart jest tych pieniędzy? Producent przekonuje oczywiście, że tak. Podaje przy tym cały szereg argumentów.


Choć Opel GT jest przedstawiany jako auto ultranowoczesne, to jego najważniejsze założenia konstrukcyjne odpowiadają klasyce kategorii roadster. Opel podkreśla przy tym podobieństwo do swego niegdyś szlagierowego modelu GT produkowanego w latach 1968 – 1973. Amatorzy rozwiązań klasycznych docenią rasową sportową sylwetkę z krótkimi zwisami, silnik z przodu, a napęd na tylną oś, oraz niemal idealny rozkład masy na dwie osie 51:49 (przód/tył). Model GT wyposażony będzie w miękki składany dach o podgrzewanej tylnej szybie.


Połączenie klasyki z nowoczesnością znajduje urzeczywistnienie w przypadku motoru – wszak od zawsze w autach tego typu montowano najdynamiczniejsze jednostki, jakimi dysponował producent. Tak jest i w tym przypadku. Opla GT napędza czterocylindrowy turbodoładowany silnik, który z pojemności zaledwie 1998 cm3 uzyskuje moc 264 KM przy relatywnie niewysokich obrotach silnika (5300 obr/min). Maksymalny moment obrotowy wynoszący aż 353 Nm osiągany jest w zakresie od 2,5 do 5 tys obr/min. Doskonałe parametry silnika w połączeniu z niewielką wagą auta (1331 kg) pozwalają przyśpieszać bardzo dynamicznie. Prędkość 100 km/h ze startu zatrzymanego uzyskujemy po 5,7 sekundy. Prędkość maksymalna wynosi 229 km/h. Dość powściągliwie przedstawiają się dane dotyczące spalania Opla GT: w cyklu mieszanym auto spala średnio 9,2 litra, a podczas jazdy miejskiej 13 litrów (pamiętajmy, że dane dotyczą motoru o mocy 264 KM).


Minęły bezpowrotnie czasy, w którym styl aut sportowych wyznaczały spartańskie włoskie samochody. Rasowy rajdowy sznyt nie przeszkodził producentowi wyposażyć Opla GT w systemy elektroniczne wspomagające bezpieczeństwo (ABS, ASP, TS – kontrolę trakcji), oraz podnoszące komfort, jak system audio, skórzaną kierownicę, klimatyzację. Nowy Opel GT produkowany będzie w należącej do General Motors fabryce w Delaware w USA. Pierwsze egzemplarze trafią do klientów w marcu 2007 roku.

źródło – wirtualna polska

Leave A Comment