Aktualności
Jak zaoszczędzić 150 zł na zakupie (18 października, 2023 2:21 pm)
Volkswagen Passat B5 (4 października, 2023 5:48 pm)
Elastyczny kredyt JAK ABONAMENT na samochód (25 września, 2023 5:18 pm)
Leasing sposobem na finansowanie auta do firmy (25 września, 2023 5:11 pm)

Jaguar XKR GT3

20 stycznia 2007
Bez kategorii, Jaguar Nowości

Jakkolwiek dzisiaj marka Jaguar kojarzy się głównie z nobliwymi limuzynami o wyjątkowo eleganckiej linii i komfortowym wnętrzu, to właściwie rysem charakterystycznym tych aut był zawsze wyraźnie sportowy temperament. Przekonuje o tym bogata historia rajdowych tryumfów, które przypomnieć postanowili konstruktorzy zbudowanego na podstawie modelu seryjnego Jaguara XKR GT3.


Samochód przygotowała firma Apex Motorsport, która może się poszczycić takimi sukcesami, jak zwycięstowo “ich” Bentleya w 24-godzinnym wyścigu Le Mans w 2003 roku. Choć FIA GT3 European Championship, do którego przygotowany jest model XKR GT3 nie jest tak prestiżowym wyścigiem jak Le Mans, to trudno odmówić mu znaczenia, a przede wszystkim uroku. Ścigają się w nim przede wszystkim bardzo zamożni amatorzy (w komunikacie prasowym użyto określenia „gentelman”, które w tym wypadku znaczy, że kierowca prowadzi swój samochód dla przyjemności, a nie dla pieniędzy). Regulamin wyścigów GT3 dopuszcza, by podczas jednego startu brało udział maksymalnie 6 aut zbudowanych na bazie jednego seryjnie produkowanego samochodu. Dodaje to imprezie wigoru, bo ścigają się ze sobą samochody niewiele różniące się od wersji seryjnie produkowanych. I tak, startują miedzy innymi Aston Martin DBRS9, Corvette Z06, Dodge Viper Coupé, Ferrari 430, Lamborghini Gallardo, Maserati Gran Sport Light, czy Porsche 997 GT3 Cup.


Jaguara XKR GT3 napędza turbodoładowany silnik ośmiocylindrowy o korpusie wykonanym ze stopów aluminium – jednostka seryjna poddana przeróbkom). Moc, której wartość maksymalna przekracza 475 KM, przekazywana jest za pośrednictwem sześciobiegowej skrzyni sekwencyjnej. Jakkolwiek pierwsze starty Jaguara XKR GT3 przewidziano na luty, to firma Apex Motosport zapewnia, że jest w stanie przygotować kolejne auta dla tych, którzy chcieliby się ścigać w wyścigach GT3. Oferta brzmi kusząco, ale pamiętać trzeba, że przeznaczona jest jedynie dla gentelmanów.


źródło – wirtualna polska

Leave A Comment