Jazda ekonomiczna – prawda, czy mit?

eco-cars

Wiele słyszałeś już na temat jazdy ekonomicznej? Na pewno jest to rozwiązanie propagowane, które pomoże Ci nie tylko zaoszczędzić nieco więcej paliwa podczas jazdy. Ale również dzięki takiej jeździe ekonomicznej – eksploatacja Twojego samochodu będzie zdecydowanie wolniejsza.

Na pewno warto wprowadzić niektóre wskazówki w życie, by zaobserwować, które z nich rzeczywiście przekładają się na oszczędniejszą jazdę, ale także również na zmniejszoną emisję zanieczyszczeń. Zatem, jeżeli nawet nie zależy Ci na oszczędności w swoim portfelu, to jednak warto skupić się na tym, by przyłożyć się do większej ochrony środowiska.

Oszczędna jazda – to przewidywalna jazda

Kolejny raz zagapiłeś się i wcisnąłeś ostro pedał hamulca przed czerwonym światłem lub przed przejściem dla pieszych? Niestety takie rozwiązanie powoduje, że z Twojego baku ucieka zdecydowanie więcej paliwa. Zatem zapomnij o gwałtownym hamowaniu i ruszaniu. Jak temu zaradzić? Przewiduj! Na pewno z większym wyprzedzeniem widzisz, że światło zmienia się na czerwone. Zatem nie hamuj na ostatnią chwilę ale postaw na hamowanie silnikiem.

Nie czekaj na rozgrzanie pojazdu

Ta rada ewidentnie dotyczy osób, które mają już nowsze modele samochodów. Ponieważ one nie wymagają tego, by rozgrzewać silnik, zanim ruszymy. Ponadto warto ruszać spokojnie, bez konieczności osiągania jego maksymalnej prędkości. Stosowanie takich wskazówek na pewno przełoży się znacznie na mniejszą emisję spalin do środowiska naturalnego.

Używanie tempomatu

Niektóre modele samochodów wyposażone są w tempomat. Jest to niezwykle zbawienny system, który przyczynia się do spokojnej jazdy, na tych samych obrotach silnika. Osoby z porywczym charakterem, które bardzo lubią przyspieszać, czy też wyprzedzać, niestety ale muszą się liczyć z utratą większej ilości paliwa wraz z każdym przyspieszeniem.

Czeka Cię postój? Wyłącz silnik

Czekasz na przejazd pociągu, lub utkwiłeś w gigantycznym korku? To dobra okazja do tego, żeby jednak wyłączyć silnik. Postój na włączonym silniku generuje oczywiście zwiększone zużycie paliwa. Zatem, jeżeli tylko możesz, oszczędzaj.

Zwracaj uwagę na obroty

Jeszcze wiele lat temu kierowcy patrzyli by nie przekroczyć prędkości 100 kilometrów na godzinę. Aktualnie ta zasada mało kiedy się sprawdza, szczególnie na autostradach, czy też drogach ekspresowych. Tym bardziej, że mamy do czynienia z coraz szybszymi samochodami. Warto zwracać uwagę na obroty silnika. Nie powinny one być za wysokie. Zdecydowanie lepiej jest się trzymać zasady, że im niższe na najwyższym biegu, tym lepiej. Bardzo pomocny okazuje się VI bieg w najnowocześniejszych modelach samochodów. Takie ustawienie wpływa bardzo korzystnie na mniejsze zużycie paliwa.

Górzysty teren? Zobacz, jak jeździć

Na pewno jazda po równinach różni się zdecydowanie od jazdy po górzystym terenie, w którym mamy do czynienia z ciągłymi zjazdami i podjazdami. Gdy przewidujesz kolejny podjazd, warto w czasie zjazdu rozpędzić samochód, by później mógł on swobodnie podjechać pod wzniesienie.

Opróżnij bagażnik

Nie masz czasu by zrobić porządek w bagażniku. Niestety ale takie lenistwo może kosztować Cię bardzo dużo paliwa. Mianowicie szacuje się, że średnio każde 100 kilogramów bagażu generuje spalanie 0,7 litra na 100 kilometrach. Dlatego, jeżeli masz pojemny bagażnik, który cały czas jest zapełniony, to w skali roku Twój portfel niepotrzebnie chudnie o bardzo wysoką kwotę. Jeżeli zatem zależy Ci na oszczędnościach, to jak najszybciej wyjmij niepotrzebne rzeczy.

Szykujesz się na wakacje lub narty?

Wszystko co zamierzasz podczepić do bagażnika na dachu, wiąże się niestety z wywołaniem większego opory w czasie jazdy. W związku z tym dokładnie przemyśl, czy nie lepiej na przykład rowery podpiąć do tylnego bagażnika. Ponieważ każdy dodatkowy opór generuje większe spalanie paliwa. Nie ma już w ogóle mowy o tym, by jeździć z takim bagażem całkiem niepotrzebnie. Po co wozić ze sobą ciągle bagażnik na dachu lub ładunek, z którego i tak nie korzystamy?

Zakup samochodu z niskim spalaniem paliwa

Jednym ze sposobów na wprowadzenie oszczędności w zużyciu paliwa, jest oczywiście posiadanie samochodu, który wyróżnia się niskim spalaniem. Nie wiesz, w jakim miejscu szukać takich ekonomicznych modeli samochodów? Wystarczy, że rozejrzysz się na stronie internetowej Samochody.io, na której pojawiają się co chwilę różne ogłoszenia. W ten sposób szybko ocenisz, jaki model samochodu odpowiada Ci najbardziej. W końcu nie wszystkie z takim niskim spalaniem wydadzą Ci się najbardziej komfortowe lub tak rodzinne, jak oczekujesz. Zatem dobrze jest dokładnie określić swoje oczekiwania, a na pewno w ten sposób szybko przekonasz się, jaki model okaże się dla Ciebie optymalnym typem.