Aktualności
Volkswagen Passat B5 (4 października, 2023 5:48 pm)
Elastyczny kredyt JAK ABONAMENT na samochód (25 września, 2023 5:18 pm)
Leasing sposobem na finansowanie auta do firmy (25 września, 2023 5:11 pm)

Którą formę finansowania auta wybrać – gotówkę, leasing czy abonament?

25 maja 2020
Bez kategorii, Nowości

Odpowiedni dobór formy finansowania samochodu do firmy to nie lada wyzwanie, które wymaga od nas dokładnego przeanalizowania potrzeb i specyfiki przedsiębiorstwa, jego budżetu, a także dostępnych opcji. Ograniczony budżet oraz nieefektywna tarcza podatkowa sprawiają, że przedsiębiorcy coraz rzadziej decydują się kupować auta za gotówkę. Coraz chętniej natomiast wybierają praktyczny leasing oraz nowoczesny i elastyczny abonament.

Gotówka? Tylko dla nielicznych

Choć kupno auta za gotówkę to najprostszy i zdecydowanie najszybszy sposób na finansowanie samochodu, to taka forma zakupu ma również kilka istotnych wad. Niewiele firm – zarówno nowych, jak i działających na rynku od kilku lat – jest w stanie wysupłać jednorazowo tak dużą kwotę z firmowego budżetu na zakup auta. Poza tym koszty transakcji nie mogą zostać wprowadzone do kosztów uzyskania przychodu w taki korzystny dla firmy sposób, jaki ma miejsce przy leasingu i wynajmie długoterminowym.

Co więcej, decydując się na kupno auta za gotówkę, musimy liczyć się z ograniczonym dostępem do nowszych, lepiej wyposażonych i droższych samochodów. W przypadku leasingu i wynajmu długoterminowego droższe pojazdy bardziej luksusowych marek są zdecydowanie bardziej dostępne.

Leasing? OK, ale jaki?

Na rynku finansowym spotkać można kilka rodzajów leasingu, z czego zdecydowanie najpopularniejszym wśród polskich przedsiębiorców jest leasing operacyjny, a zaraz za nim plasuje się leasing finansowy.

Leasing operacyjny stanowi aż 80% wszystkich umów leasingowych w Polsce. Pozwala on na wliczenie rat leasingowych do kosztów prowadzenia działalności oraz na późniejszy wykup przedmiotu leasingu po zakończeniu umowy. Co ważne, leasing ten umożliwia rozłożenie płatności podatku VAT na raty leasingowe, co zdecydowanie ułatwia finansowanie firmom oraz zapewnia im większą dostępność do droższych aut. Leasingobiorcy decydujący się na taką formę leasingu mogą zachować pełną płynność finansową oraz uzyskać skuteczną optymalizację podatkową.

Leasing finansowy zapewnia jeszcze większe możliwości obniżania podstawy opodatkowania przedsiębiorcy. Związane jest to z tym, że w leasingu finansowym samochód stanowi własność leasingobiorcy, dzięki czemu może on dokonywać odpisów amortyzacyjnych. Pewną wadą leasingu finansowego jest konieczność opłacanie całego podatku VAT we wpłacie inicjalnej, a wykup auta z leasingu jest obligatoryjny.

Abonament – nowoczesny sposób finansowania

Coraz popularniejszą formą finansowania samochodów do firmy jest ich wynajem długoterminowy – zwany również usługą auta na abonament, która dostępna jest w Carsmile. Pozwala ona uzyskać dostęp do samochodu w formie jego dzierżawy i bez możliwości późniejszego wykupu. Dzięki niej przedsiębiorca może korzystać z auta bez konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów eksploatacji czy realizowania dodatkowych czynności związanych z jego utrzymaniem. W ramach opłaty abonamentowej firma może zyskać zarejestrowane i w pełni ubezpieczone auto z dwoma kompletami opon, z usługą ich wymiany oraz z pełną koordynacją szkód i działań serwisowych po stronie firmy wynajmującej.

Leave A Comment