Jak przygotować auto do sezonu letniego?

27 kwietnia 2020
Bez kategorii, Nowości

Kiedy przychodzi wiosna, wiele osób marzy o tym, by wsiąść do swojego samochodu i wybrać się na przejażdżkę za miasto. Zanim jednak wyruszy się w drogę, warto odświeżyć pojazd – zrobić przegląd w serwisie oraz dokładnie umyć karoserię i kabinę. Jak przygotować auto do sezonu letniego? Sprawdź, jakie czynności powinieneś wykonać!

Zmiana opon

Wymiana ogumienia to podstawowy element, o jaki należy zadbać po zimie. Nie znaczy to jednak, że trzeba jechać do wulkanizatora od razu, gdy za oknem pojawia się słońce. Pamiętaj, że wiosną wciąż zdarzają się chłodne, a nawet mroźne dni, może spaść deszcz ze śniegiem i pojawiają się oblodzenia na jezdni. Warto zatem przyjąć zasadę, że opony należy zmienić, kiedy średnia dobowa temperatura zacznie utrzymywać się na poziomie około 7 stopni Celsjusza. 

Czy trzeba korzystać z pomocy fachowców, czy można to zrobić samemu? Oczywiście, jeśli masz koła (a nie tylko opony na zmianę), możesz samodzielnie zdjąć te zimowe i założyć letnie. Warto jednak odwiedzić autoryzowany serwis dealera lub warsztat wulkanizacyjny. Dlaczego? Specjaliści wyważą każde koło, co poprawi przyczepność pojazdu do jezdni.

Być może zaistnieje też potrzeba zamontowania nowych wentylków. Od ich kondycji zależy, czy powietrze nie będzie nadmiernie uciekało z koła. Odpowiednie ciśnienie wpływa na bezpieczeństwo jazdy. Fachowiec sprawdzi również stan opon i oszacuje, czy nadają się one jeszcze do jazdy. Zgodnie z prawem bieżnik nie może być mniejszy niż 1,6 mm. W praktyce jednak ta wartość może być niewystarczająca. 

Czy trzeba je zmieniać?

Wielu kierowców poszukujących oszczędności, zastanawia się, czy nie lepiej jeździć na „zimówkach” cały rok. Zdecydowanie nie. Po pierwsze bardzo zmniejszy to bezpieczeństwo. Opony te wydłużają drogę hamowania zarówno na suchej, jak i mokrej nawierzchni. Jeśli zatem nie zachodzi ryzyko pojawienia lodu lub śniegu na drodze, niezasadne jest rezygnowanie z lepszych parametrów wytracania prędkości.

Po drugie jazda na zimowym ogumieniu latem przyspiesza ścieranie się bieżnika. Szybko więc okaże się, że będziesz musiał kupić nowe opony. Czy zatem rzeczywiście zaoszczędzisz? Jeśli tak, to tylko pozornie, bo na krótką metę.

Przegląd w serwisie to podstawa

Wiosna to czas, w którym dużo osób postanawia zadbać o siebie – zaczyna biegać i ćwiczyć, by poprawić wygląd sylwetki. Na tej samej zasadzie powinno się traktować swoje auto. Maszyna również wymaga przygotowania do sezonu letniego. Koniecznie odwiedź autoryzowany serwis samochodowy. Dlaczego?

Zima wyróżnia się ciężkimi warunkami do jazdy. Wiele układów może odczuć te trudy. Z tego powodu warto sprawdzić ich stan w serwisie. Tym, co w szczególności należy skontrolować, jest płyn hamulcowy, który mógł ulec zawilgoceniu. Jego stan wpływa na czułość hamulca. Mechanik powinien przyjrzeć się także sprawności działania systemów ESP/ABS.

Jeżeli często korzystasz z pojazdu, może pojawić się konieczność wymiany oleju silnikowego. W czasie pracy jednostki napędowej na chłodnym powietrzu trudniej wypala się sadza, co może powodować mieszanie się oleju z drobinkami paliwa i prowadzić do osłabienia sprawności motoru.

Niezbędny będzie także przegląd zawieszenia. Sól drogowa, nierówne zaspy śniegu czy błoto mogły przyczynić się do wyeksploatowania niektórych jego elementów. Kontroli podlegają szczególnie amortyzatory. Lepiej nie bagatelizować tego kroku. Jedynie właściwe tłumienie drgań zapewnia stabilne prowadzenie i dobrą przyczepność kół do jezdni. 

Serwis klimatyzacji

Wiosna oznacza, że zbliża się okres wysokich temperatur. Prowadzenie samochodu w słoneczny dzień jest bardzo niekomfortowe. W kabinie robi się duszno, a otwieranie okien powoduje niebezpieczny przeciąg. Dlatego z pewnością będziesz chciał skorzystać z klimatyzacji i stworzyć optymalne warunki wewnątrz pojazdu. Gdy już będziesz w autoryzowanym serwisie samochodowym, zleć czyszczenie układu i uzupełnienie czynnika chłodzącego w zbiorniku. Zabieg ten usuwa zgromadzoną pleśń i grzyby z kanałów wentylacyjnych, co pozwala cieszyć się zdrowym, niezagrażającym życiu, chłodnym powietrzem w aucie.

Wygląd ma znaczenie

Na samym końcu, kiedy będziesz już po przeglądzie w serwisie, zadbaj o estetykę samochodu. Prezencja pojazdu ma olbrzymi wpływ na przyjemność z jego prowadzenia. Kosmetyka auta ma także walor praktyczny. W trakcie zimy na lakierze gromadzi się sól. Niszczy ona jego powłokę, przyspieszając procesy korozyjne zachodzące na karoserii. Co więcej, dostaje się ona też do elementów podwozia. Dlatego należy ją dokładnie zmyć. 

O ile zewnętrzną część pojazdu możesz wyczyścić sam np. na bezdotykowej myjni, to drugą czynność powinni wykonać fachowcy. Potrzebny będzie bowiem dostęp do kanału. Konserwacja podwozia wymaga również dobrej znajomości jego budowy. Znajdują się w nim układy, do których nie może dostać się woda. Nieumiejętne czyszczenie może zatem stać się przyczyną pewnych awarii.

Pomyśl też o nałożeniu wosku na lakier. Stworzy on dodatkową warstwę ochronną i zabezpieczy karoserię przed zarysowaniami i odpryskami. Nie będziesz musiał obawiać się krzewów ocierających się o maskę czy drzwi i drobnych kamyków uderzających o blachę w trakcie jazdy. Zadbaj też o kabinę pojazdu. Zastosuj specjalne ściereczki do kurzu i wymień akcesoria zapachowe. Wnętrze stanie się świeże, a przebywanie w nim będzie przyjemne.

Podsumowanie

Aby cieszyć się sprawnym i dobrze wyglądającym autem trzeba o nie dbać. Szczególnie istotne jest przygotowanie pojazdu do sezonu letniego. Odwiedź autoryzowany serwis samochodowy i profesjonalną myjnię. Wykonaj przegląd, by mieć pewność, że Twoje auto jest wolne od usterek, a jazda nim – bezpieczna. Nie zapominaj też o zmianie opon – poruszanie się na „zimówkach” wiosną i latem nie jest dobrym pomysłem!

1 Comments

Leave A Comment