TOP 10 – najpopularniejsze samochody używane w Polsce

18 listopada 2019

Według danych Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar w 2018 roku do Polski sprowadzono blisko milion używanych samochodów z zagranicy. Przy tak dużej liczbie łatwo wyciągnąć wnioski, które marki i modele są najpopularniejsze. To z kolei bezcenna wiedza dla wszystkich, którzy zajmują się handlem używanymi autami, bo wiedzą co sprowadzać, aby szybko się sprzedało. Poniżej prezentujemy listę 10 najpopularniejszych używanych samochodów w Polsce. Poznaj ją koniecznie i zacznij sprowadzać najbardziej pożądane samochody.

Jak sprawdzić, które używane samochody są najpopularniejsze?

Przedstawiony poniżej ranking najpopularniejszych używanych aut został stworzony na podstawie listy ogłoszeń z autami wystawionymi na największym portalu z ofertami przeznaczonymi dla prywatnych kupców. Lista została stworzona na podstawie danych z końca października 2019 roku. Warto odnotować też, że różnice między niektórymi miejscami były nieznaczne, więc sprawdzając wartości w innym terminie, ranking może się nieco różnić.

10 najpopularniejszych samochodów używanych – ranking

Miejsce 10. – Renault Megane

Renault Megane zadebiutowało na rynku w 1995 roku i od razu stało się hitem sprzedażowym francuskiego koncernu. Od 2016 roku w produkcji jest już IV generacja tego modelu. Czym Renault Megane zaskarbiło sobie przychylność użytkowników? Przede wszystkim niezwykłą uniwersalnością – w sprzedaży są hatchbacki, sedany, wersje kombi, a nawet usportowione, 2-drzwiowe coupe. Wyjątkową renomą cieszą się też trwałe i ekonomiczne silniki – zwłaszcza diesla.

Miejsce 9. – Ford Mondeo

Ford Mondeo od ponad 25 lat zachwyca przede wszystkim komfortem jazdy i wygodą podróżowania. Fordowska limuzyna to samochód wprost stworzony dla rodzin, które potrzebują znacznej przestrzeni. Biorąc pod uwagę gabaryty, jest to również samochód niezwykle ekonomiczny, zwłaszcza jeśli wybierze się silnik diesla, który gwarantuje również zadowalające osiągi. Silniki benzynowe z kolei bardzo dobrze współpracują z instalacją gazową, a to jedno z najpopularniejszych rozwiązań w Polsce, aby obniżyć koszty podróżowania.

Miejsce 8. – Audi A6

Pierwszy na liście samochód klasy premium. Limuzyna niemieckiego producenta zachwyca jakością wykonania wnętrza, przestrzenią, a także komfortem i dynamiką jazdy. Zachowuje przy tym umiarkowane ceny na rynku wtórnym – pamiętać trzeba jednak, że najpopularniejsze są raczej modele z lat 2005-2012, czyli z II i III generacji A6. Nowsze trzymają jeszcze cenę, ale z każdym kolejnym rokiem na rynku będą tylko zyskiwać na popularności.

Miejsce 7. – BMW Serii 5

Samochód zarówno kultowy, jak i owiany złą sławą – głównie za sprawą stereotypu kierowcy popularnej „Piątki”. Ten ma nie zwracać uwagi na innych uczestników ruchu, całkowicie zrezygnować z używania migaczy i łamać przepisy częściej niż ich przestrzegać. Zostawiając jednak na boku użytkowników, trzeba podkreślić, że BMW Serii 5 to wspaniała limuzyna, która ma wszystkie zalety samochodu tej klasy. Natomiast dzięki klasycznemu designowi nawet kilkunastoletnie egzemplarze wciąż prezentują się atrakcyjnie.

Miejsce 6. – Skoda Octavia

Samochód dla osób, które od prestiżu wolą praktyczny aspekt korzystania z auta. Octavia łączy w sobie zalety dużego rodzinnego sedana (lub kombi) i atrakcyjną cenę. Warto zwrócić też uwagę, że jest to bardzo często kupowany nowy samochód w Polsce – w związku z tym na rynku aut używanych można spotkać zadbane egzemplarze z polskiego salonu z zaledwie jednym właścicielem w historii.

Miejsce 5. – Ford Focus

Ford Focus od momentu premiery w 1998 roku jest niezwykle popularny i doceniany. Najlepiej świadczyć może o tym tytuł „Car of the year” zdobyty w 1999 roku. Dziś w produkcji jest już IV generacja tego modelu, wszystkie cieszą się uznaniem kierowców, którzy chwalą ciekawy i ponadczasowy design, komfort, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że jest to mimo wszystko samochód kompaktowy, a także niezawodność. W Polsce dużą popularnością cieszą się zwłaszcza wersje kombi, które oprócz wyżej wymienionych zalet oferują naprawdę dużą przestrzeń bagażową.

Miejsce 4. – Volkswagen Passat

Miejsce tuż za podium można uznać za niemałe zaskoczenie – wszak przez lata uważano Passata za króla polskich samochodów używanych. Dziś są auta popularniejsze, ale flagowy model VW wciąż jest pierwszym wyborem dla osób, które chcą jakości premium bez konieczności ponoszenia dużych kosztów. Pod względem jakości Passat nie ustępuje znacznie BMW, Audi, czy Mercedesowi, ale jest od nich tańszy. Legendą obrosły też niezawodne i ekonomiczne silniki diesla, które przy podstawowej konserwacji mogą pokonywać setki tysięcy kilometrów.

Miejsce 3. – BMW Serii 3

BMW Serii 3 to samochód dla tych, którzy pozornie chcą rodzinnego sedana, ale tak naprawdę zależy im na dynamice jazdy i niemal sportowych osiągach. „Trójka” daje niesamowitą frajdę z pokonywania kolejnych kilometrów, ale gdy trzeba, można nią pojechać też z rodziną na wakacje i jechać tam turystycznym tempem. Najpopularniejsze roczniki to te wyprodukowane w latach 2003-2015, czyli końcówki IV generacji, całej generacji V i początku VI.

Miejsce 2. – Audi A4

Samochód dość podobny do poprzedniego, czyli pozornie duża i rodzinna limuzyna, ale z pazurem pod maską. Przez lata na polskich drogach królowała pierwsza generacja, którą produkowano w latach 1994-2001 – przez lata była wręcz obiektem westchnień wielu kierowców oraz synonimem luksusu i prestiżu. Dziś na ulicach najczęściej można spotkać znacznie nowsze modele III i IV generacji. Warto pamiętać też o tym, że A4 dostępne jest także jako kombi i ta wersja nadwozia jest wybierana zdecydowanie najczęściej.

Miejsce 1. – Volkswagen Golf

Król mógł być tylko jeden. Volkswagen Golf to auto, które od początku swojej bytności na rynku zachwycało kierowców. Niemiecki producent wprowadził do obiegu w sumie 35 milionów egzemplarzy tego modelu, więc ofert używanych aut nigdy nie brakuje. Pierwsze generacje często wybierane są jako pierwszy samochód dla młodego kierowcy – powód jest prosty, to tani samochód, niekłopotliwy w eksploatacji, a do tego niezawodny. Nowsze wersje często wybierane są z kolei jako auta rodzinne, zwłaszcza w nadwoziu kombi. Warto pamiętać też o narowistej wersji RS, której sportowy charakter daje niesamowitą przyjemność z jazdy.

Najpopularniejsze samochody używane – tuż za listą

Na koniec warto wspomnieć jeszcze o kilku markach i modelach, którym zabrakło niewiele, żeby znaleźć się w TOP 10 i nie jest wykluczone, że mogą tam wskoczyć. Wyliczyć trzeba przede wszystkim niezwykle popularne Mercedesy Klasy C oraz Klasy E. Na drugim biegunie cenowym jest z kolei poczciwa Skoda Fabia. Dość zaskakujące jest, że na liście nie znalazł się żaden SUV, a to w końcu jeden z najpopularniejszych typów samochodów w ostatnim czasie. W drugiej dziesiątce znalazł się natomiast Nissan Qashqai. Warto wspomnieć też o markach, które mają na tyle dużo popularnych modeli, że żaden nie ma wyraźnej przewagi, ale liczba ofert takiego producenta jest naprawdę imponująca. Do tej kategorii zaliczyć można z całą pewnością Peugeota, Toyotę, Hondę czy Citroena.

Z powyższym zestawieniem powinni zapoznać się przede wszystkim zawodowi handlarze, którzy sprowadzają używane samochody z zagranicy – wybór popularnych modeli daje dużą szansę na szybką sprzedaż, choć trzeba też liczyć się z większą konkurencją. Może zatem warto postawić na mniej popularne modele? Każdy musi sam podjąć decyzję w tym zakresie. Nie ulega natomiast wątpliwości, że najlepiej auta kupować za pośrednictwem serwisów przeznaczonych dla profesjonalistów, na przykład: https://www.adesa.eu/pl/home.

Leave A Comment