Zakup samochodu? Sprawdź, z jakiego finansowania skorzystać

27 września 2019

Dawno minęły czasy, kiedy raz kupione auto służyło rodzinie przez pokolenia. Polubiliśmy zmienianie samochodów, zwłaszcza że mamy więcej możliwości znalezienia środków na zakup. Gdzie szukać pieniędzy na wymarzony pojazd?

Z badania „Transportowe zwyczaje Polaków” wynika, że w ponad 90% gospodarstw domowych znajdziemy samochód, a jeśli jeszcze go nie ma, to niebawem się pojawi. Z kolei dla 46% badanych auto jest wyznacznikiem statusu społecznego właścicieli, zatem jeśli lepiej zarabiamy, często wyrażamy to, zmieniając pojazd. Nie można też zapomnieć o sytuacjach, kiedy zakup auta jest konieczny, gdyż stary się zepsuł lub mieliśmy kolizję. Takie sytuacje się praktycznie zawsze nieoczekiwane, więc bywa, że nie dysponujemy gotówką na tak duży wydatek. Co wtedy zrobić?

Firmy stawiają na leasing

Rozwiązaniem bardzo popularnym, chociaż z drugiej strony posiadającym sporo ograniczeń, jest leasing. Jest on dostępny dla przedsiębiorców, którzy zamiast wykładać pokaźną gotówkę na zakup nowego auta lub nawet całej floty pojazdów, decydują się na rozłożenie zapłaty w czasie w formie leasingu trwającego zazwyczaj od 3 do 6 lat. W leasing firmy biorą przeważnie nowe pojazdy, rzadziej modele kilkuletnie. Większość dealerów oraz banków zastrzega, że w momencie zakończenia okresu leasingowania auto nie może mieć więcej niż 10 lat. Ochoczo z takiego rozwiązania korzystają przedsiębiorcy, którzy – podobnie jak spory odsetek społeczeństwa – uważają, że nowe auto jest równoznaczne z większym prestiżem. Kolejnym magnesem jest możliwość wymiany samochodu na nowy po 3–6 latach. Stare auto wraca do salonu w ramach rozliczenia, a właściciel wyjeżdża nowym modelem z kolejną umową leasingową.

Kredyt samochodowy w banku

Oprócz standardowych kredytów konsumenckich na dowolny cel, banki posiadają w swojej ofercie również pożyczki z konkretnym przeznaczeniem, np. zakup nieruchomości finansowany kredytem hipotecznym. Jednym z przykładów takiej formy zapożyczenia jest kredyt samochodowy, dzięki któremu możemy zakupić zazwyczaj nowe auto. Po stronie zalet takiego rozwiązania należy zapisać długi okres finansowania, ponieważ raty możemy spłacać przez 48, 60, a nawet 120 miesięcy. Plusem jest też korzystne oprocentowanie.

Po stronie wad można wskazać dodatkowe koszty związane z kupnem samochodu na kredyt. Banki często wymagają kompleksowego ubezpieczenia OC i AC oraz kosztownych wizyt w autoryzowanych serwisach ASO. Cały proces wymaga też wielu formalności i często znacznie rozciąga się w czasie. Poza tym to rozwiązanie skierowane jest do osób, które myślą o zakupie nowego auta, podczas gdy statystyczny Polak jeździ samochodem w przedziale wiekowym 9–13 lat – a to i tak poprawa, gdyż jeszcze kilka lat temu na drogach dominowały auta 17-letnie.

Szybka pożyczka pozabankowa

Kolejny raz przeglądamy portal z ogłoszeniami samochodów używanych i wreszcie znajdujemy pojazd naszych marzeń. Dzwonimy do właściciela, który jednak nie chce negocjować ceny, a po auto ustawia się w tym czasie kolejka chętnych. Jesteśmy zdecydowani, ale nie dysponujemy wymaganą kwotą. Wiele osób doświadczyło podobnego uczucia. Co w tej sytuacji zrobić? Czasem dobrym pomysłem na realizację swoich marzeń jest wizyta na portalu pożyczek na raty online. Jak szybko przebiega cały proces, opowiada specjalista:

– Cała procedura udzielenia pożyczki pozabankowej jest znacznie prostsza niż tradycyjny kredyt w placówce banku. Wynika to z mniej restrykcyjnego podejścia do klienta, który stara się o dodatkowe środki na koncie. Wystarczą trzy nieskomplikowane kroki. Najpierw wybieramy kwotę, jaka jest nam potrzebna, a także okres spłaty, który możemy dowolnie zmieniać. Następnie uzupełniamy nasze dane osobowe i wysyłamy wniosek online, bez konieczności wizyty w placówce. Po weryfikacji, która trwa nie więcej niż kwadrans, pożyczkobiorca otrzymuje informację o decyzji, a pieniądze są od razu przelewane na rachunek – wyjaśnia ekspert firmy hapipożyczki.

Zaletą tego rozwiązania jest też elastyczność, ponieważ gotówkę otrzymujemy bez konkretnego przeznaczenia. Oznacza to, że jeśli uda się nam jednak opuścić nieco cenę auta, zaoszczędzoną kwotę możemy wydać na ubezpieczenie czy drobne naprawy.

Pożyczkodawcą jest IPF Polska Spółka z o.o. z siedzibą w Warszawie. RRSO oznacza Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania. RRSO wynosi 9,72% . Produkt „Pożyczka dla Nowych Klientów” dostępny jest od 24.04.2019 r. wyłącznie dla konsumentów nieposiadających pożyczki w IPF Polska Sp. z o.o. w dniu złożenia wniosku. Przyznanie pożyczki zależy od wyniku oceny zdolności kredytowej konsumenta. Ostateczne warunki pożyczki uzależnione są od poziomu wiarygodności kredytowej konsumenta. Niniejsza treść nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego i ma charakter wyłącznie informacyjny. Więcej szczegółów w regulaminie na hapipozyczki.pl

Leave A Comment