Samochód poleasingowy – kupować czy nie kupować?

21 czerwca 2018
Bez kategorii, Nowości

Samochody użytkowane przez firmy na zasadzie leasingu często po wygaśnięciu umowy trafiają ponownie do obiegu. Jednak większość kupujących uważa, że lepiej trzymać się z daleka od takich ofert sprzedaży. Czy rzeczywiście taka decyzja jest dobra?

Firmy, które korzystają z samochodów na zasadach leasingu rzadko je kupują po zakończeniu okresu użytkowania. Dlatego bardzo duży odsetek takich aut znajduje się w ofercie komisów i dealerów samochodowych. Co wcale nie oznacza, że cieszą się one dużą popularnością. Wręcz przeciwnie, większość nabywców uważa, że nie warto brać pod uwagę takiego zakupu. I to wszystko pomimo atrakcyjnej ceny. Pokutuje przekonanie, że mają one duży przebieg, nie najlepszy stan techniczny i wizualny – rysy i zadrapania na karoserii, zużyte materiały w środku. Czy rzeczywiście lepiej wystrzegać się takich ofert sprzedaży?

Uwaga! Samochód po leasingu

Porównanie ogłoszeń sprzedaży aut używanych pozwala wyciągnąć wniosek, że samochody importowane i od osób prywatnych są droższe nawet o 50% od tych po leasingu – dotyczy to tej samej marki, modelu i rocznika. Taka perspektywa wydaje się być bardzo atrakcyjna. Co jednak z tym przebiegiem i stanem technicznym? Czy cena nie pokazuje po prostu, że tego auta lepiej nie kupować, bo coś z nim jest nie tak? Wręcz przeciwnie. W większości przypadków samochody te serwisowane są w ASO – zazwyczaj określa to umowa leasingowa. Co oznacza, że wszelkie naprawy wykonywane są na oryginalnych częściach, podobnie jest w przypadku wymian eksploatacyjnych – olej, płyn chłodniczy, hamulcowy, itd. Z tego też powodu mamy pewność, że wartość podana na liczniku odzwierciedla stan faktyczny przebiegu.

To jak? Kupować czy nie kupować?

Samochody po leasingu zanim trafią do sprzedaży są specjalnie przygotowywane przez ASO. Wymieniane są wszystkie niesprawne elementy, wykonywane są naprawy blacharskie i lakiernicze, a nawet prana jest tapicerka. Dzięki stałemu serwisowaniu auta w autoryzowanym salonie mamy możliwość poznania historii wszystkich napraw, ewentualnych kolizji i wypadków. Na koniec samochód jest wyceniany przez rzeczoznawcę, który ocenia go fachowym okiem. Do wglądu dostajemy dokument szczegółowo opisujący stan techniczny. Trzeba tylko pamiętać o tym, że nabywamy kilkuletni model, dlatego zwyczajnie lepiej jest wybierać spośród sprawdzonych i niezawodnych egzemplarzy. W czołówce aut po leasingu, trafiających do sprzedaży jest marka Volkswagen. Samochody te cieszą się dużą popularnością zarówno wśród firm decydujących się na leasing, jak i wśród kupujących je z drugiego obiegu.

1 Comments

Leave A Comment