Leasing auta używanego. Kiedy można z niego skorzystać?

5 grudnia 2016
Bez kategorii, Nowości

Najczęściej firmy leasingowe pomagają swoim klientom w uzyskaniu samochodów nowych, ale także istnieje opcja wzięcia w leasing auta używanego. Warto jednak pamiętać o tym, że nie zawsze jest to możliwe. Jakie pojazdy można sfinansować w ramach leasingu?

Generalnie, leasingodawcy chętniej finansują zakup samochodów nowych, ponieważ przez cały czas trwania umowy to właśnie oni pozostają w faktycznym posiadaniu mienia. Jednak w Polsce dużą część rynku motoryzacyjnego stanowią pojazdy używane, dlatego też można zdecydować się na leasing auta używanego, ale tylko przy spełnieniu odpowiednich wymogów.

Najważniejszy jest wiek

Główną sprawą przy leasingowaniu używanego samochodu jest jego wiek. Im pojazd będzie młodszy, tym, łatwiej będzie można znaleźć firmę leasingową chętną do sfinansowania jego zakupu. Najmniej problemów będzie z samochodami mającymi do 3 lat, ale można też wziąć w leasing auta mające po 4 czy 5 lat. Niestety, w przypadku starszych może być on niedostępny. Na ogół wiek auta i czas trwania umowy leasingowej nie mogą być dłuższe niż 7-8 lat.

Więcej opłat na początek

Także ważną różnicą pomiędzy leasingowaniem auta nowego i używanego są opłaty. W przypadku pojazdów nowych zwykle czynsz inicjalny, czyli wpłata początkowa waha się od 0 do 5 proc., natomiast dla pojazdów używanych może wynieść nawet od 10 do 45 proc. ich wartości. W związku z tym trzeba będzie przygotować się także na dodatkowy koszt. Auto w leasingu musi mieć też wykupione OC i AC.

Leasing auta używanego u dealera

Samochód używany przeznaczony do wzięcia w leasing można wyszukać samodzielnie giełdach czy poprzez ogłoszenia. Trzeba jednak uważać, ponieważ ryzyko zakupienia auta, które ma utajone wady, jest bardzo wysokie. Warto wobec tego zapoznać się z ofertami dealerów, którzy także prowadzą sprzedaż pojazdów używanych, a co więcej, można skorzystać u nich od razu z leasingu. Wszystkie formalności da się wtedy załatwić w jednym miejscu, a co więcej, można skorzystać z dodatkowych bonusów, na przykład taniego ubezpieczenia czy znaleźć odpowiednie używane auta z gwarancją.

Leave A Comment