Opel ADAM – nowy mały motor

15 sierpnia 2013
Bez kategorii, Nowości Opel

Eco ofensywa trwa. Ostatnio jednak nabiera nieco innego kształtu, a mianowicie producenci prześcigają się w coraz to mniejszych pojemnościach silników. Do walki właśnie dołączył Opel.

Niemiecki producent nie tak dawno zaprezentował najnowsze swoje dzieło czyli model Adam. Auto jeszcze nie zdążyło się na dobre zadomowić na polskim rynku, a Opel już szykuje dla niego niespodziankę. A jest nią nowy 3-cylinrowy motor o pojemności 1 litra. Dzięki dodatkowej turbosprężarce silnik generuje 115 KM i 166Nm. Dwunastozaworowa jednostka będzie wykorzystywać bezpośredni wtrysk paliwa i zmienny czas pracy zaworów, a blok będzie zrobiony z aluminium. Oznaczenie kodowe silnika to 1.0 SIDI Turbo. Specjalnie dla tego silnika skonstruowano zupełnie nową 6-stopniową manualną skrzynię biegów, która charakteryzuje się masą wynoszącą zaledwie 37 kg (bez płynów). To prawie o 1/3 wagi mniej niż standardowa przekładnia montowana dotychczas w Oplach.

Silnik początkowo dostępny będzie tylko w najmniejszym modelu Opla, jednak później ma trafić do większych braci: Corsy i Astry.


Bartłomiej Urban

3 Comments

Leave A Comment