Smart For-us – nowy concept

14 grudnia 2011

Jedni cenią oszczędność, drudzy praktyczność, a jeszcze inni wygodę, która w połączeniu z nietuzinkowymi pomysłami może nabrać wyjątkowego charakteru. A gdyby tak wszystkie wymienione przed chwilą cechy połączyć w jedną całość zamkniętą w niewielkiej „budzie” samochodu? Takiego właśnie zadania podjął się kontrowersyjny Smart.

Smart For-us - nowy concept Smart For-us - nowy concept Smart For-us - nowy concept Smart For-us - nowy concept

Efektem prac niemieckiego producenta jest concept o nazwie For-us, który rzeczywiście każdy skrawek swojej blachy oraz zastosowane rozwiązania w pełni stara się oddać potencjalnym klientom. Auto mierzy 3,54 m długości, 1,50 m szerokości i 1,70 m wysokości, natomiast rozstaw osi to porządne 2,48 m. Już sam design mocno przykuwa wzrok swoim futuryzmem i momentami przypomina wręcz pick-upa, ale bardzo ucywilizowanego.

Samochód otrzymał mianowicie światła wykonane w technologii LED, a także ogromne aluminiowe obręcze. Wnętrze zaś to pokryte tkaniną dwa fotele, dynamicznie wystylizowana deska rozdzielcza oraz pojawiające się tu i ówdzie wykończenia ze szczotkowanego aluminium. Oprócz tego warto też wspomnieć o dwóch miejscach na elektryczne rowery z tyłu pojazdu (wraz ze stacją ładującą), a także smartfonie zamiast wewnętrznego lusterka, który może wyświetlać obraz z kamery cofania.

Smart For-us - nowy concept Smart For-us - nowy concept  

Wspomniałem, że tytułowy Smart jest ekologiczny i rzeczywiście tak jest. Jego układ napędowy to rozwiązanie dobrze znane z zasilanego prądem modelu Fortwo. Mowa o silniku legitymującym się mocą 75 KM i 130 Nm maksymalnego momentu obrotowego. Projekt „dla nas” rozpędzi się według zapewnień producenta maksymalnie do 120 km/h.

Jest mały, zwinny i przede wszystkim przyjazny środowisku, a takie wartości mocno się ceni we współczesnych czasach. Choć Niemcy nie zapowiedzieli jak na razie wprowadzenia tytułowego bohatera do sprzedaży to nasuwa się pewna refleksja – czy tak ma wyglądać motoryzacja XXII wieku? Cóż, biorąc pod uwagę nietypowy wygląd i nietuzinkowość jak na owe czasy, pierwsze udostępnione grafiki zapowiadają naprawdę ciekawy pojazd, którym myślę zainteresowałby się niejeden obrońca lasów tropikalnych.

źródło: wł / Patryk Rudnicki

Leave A Comment