Limitowane Gran Turismo od Skody

20 października 2011
Bez kategorii, Nowości Skoda

Prezentowany dziś prototyp jest pod wieloma względami wyjątkowy. Pochodzący z lat 70. model oznaczony roboczo jako 1100GT, miał stanowić wierzchołek oferty marki ŠKODA w tamtym czasie.

Limitowane Gran Turismo od Skody Limitowane Gran Turismo od Skody Limitowane Gran Turismo od Skody Limitowane Gran Turismo od Skody

Dzięki cenie oraz docelowym, zachodnim rynkom zbytu, model miał zapewnić rentowność przedsięwzięcia już przy niewielkich, rocznych seriach. Prototyp powstał w praskim ośrodku badawczo rozwojowym ÚVMV (Ústav pro výzkum motorových vozidel).

Zastosowana technika niewiele miała wspólnego z tą wykorzystywaną w bieżącej produkcji – centralnie umieszczony silnik DOHC, laminatowe nadwozie z chowanymi reflektorami i specjalnie zaprojektowane zawieszenie to tylko kilka tego przykładów…

Szefem projektu został inż. Milan Vacek, wcześniejszy wieloletni konstruktor z filii ŠKODY we Vrchlabi. Ostatecznie obrał on koncepcję umieszczenia silnika w typowy dla ówczesnej koncepcji marki sposób – tj. za osią tylną. Wykorzystany silnik okazał się również bliskim krewnym seryjnych jednostek 1.1OHV, istotnie jednak zmodyfikowanym.

Wspaniałe nadwozie ukształtował znakomity czechosłowacki stylista Milan Strejček, wnętrze wykończyli najwyższej klasy rzemieślnicy z pracowni Karosy (niegdyś Sodomki).

Montaż prototypu zakończono na początku maja 1970 roku i niezwłocznie przeprowadzono serię badań drogowych, które wypadły bardziej niż obiecująco. Wzmocniony do 75KM silnik OHV umożliwiał lekkiemu pojazdowi osiągnięcie prędkości aż 180km/h.

Pierwsza publiczna prezentacja prototypu miała miejsce 26 czerwca 1970 roku, przy okazji otwarcia drugiej wystawy „IEMA – człowiek i samochód” przygotowanej przez organizatorów w praskim Parku Kultury i Wypoczynku J. Fučika (obecnie Výstaviště Praha-Holešovice). Na tle architektury secesyjnego Pałacu Przemysłowego, samochód prezentował się niczym przybysz z przyszłości, wzbudzając ogromne zainteresowanie zwiedzających.

Równocześnie wkładano wiele wysiłków w zabezpieczenie małoseryjnej produkcji pojazdu – w liczbie 250-400 sztuk rocznie. Ministerstwo Przemysłu, w obliczu właśnie nabierającej tempa produkcji modelu 110R w Kvasinach, ostatecznie projekt wstrzymało.

Po latach, pozwolenie na odkupienie atrakcyjnego pojazdu otrzymał twórca jego nadwozia, który z dużą satysfakcją go użytkował. Obecnie samochód znajduje się w nie najlepszym stanie, na szczęście rysuje się perspektywa jego rzetelnej renowacji.

źródło: Skoda

Leave A Comment