Policyjny Ford Explorer

1 września 2010
Bez kategorii, Ford Nowości

Ford poszerzył gamę pojazdów dedykowanych policji. Do zaprezentowanego już Taurusa dołączył teraz SUV – Ford Explorer.

Policyjny Ford Explorer Policyjny Ford Explorer Policyjny Ford Explorer Policyjny Ford Explorer

Nowy Explorer to ważna premiera dla Forda. Firma zdecydowała się nie oferować swojego pojazdu tylko klientom cywilnym, ale również przygotować stosowną wersję dedykowaną policji – w ten sposób powstał użytkowy pojazd policyjny Interceptor. Samochód dołączył do Taurusa Interceptora, którego Ford zaprezentował wcześniej.

Policyjny Explorer to samochód, którego wyposażenie i konstrukcja zostały dostosowane do potrzeb służby. Jak mówi prezes Ford America Mark Fields „to nie jest tylko stylistyczna przeróbka”. Pod maskę trafił 280-konny silnik V6 o pojemności 3,5-litra. Moc jednostki przekazywana jest poprzez 6-biegowy automat na koła przednie lub na obydwie osie.

Konstrukcja pojazdu została wzmocniona, a wnętrze dostosowane do przewozu aresztantów. Pojawiły się specjalne elementy oddzielające „pasażerów” tylnej kanapy od przednich foteli, specjalna wersja fordowskiego systemu komunikacyjnego Sync, 9-calowy wyświetlacz i kamera cofania. Zawieszenie zostało odpowiednio wzmocnione, zmieniono również jego geometrię, wzmocniono hamulce i zastosowano mocniejszy alternator. Dla obniżenia kosztów obsługi zastosowano te same koła, co w modelu Taurus Interceptor.

Ford pokazując dwa różne modele Interceptorów stara się zachęcać policję w USA do wymiany modelu Crown Victoria, który jest aktualnie jednym z najbardziej popularnych radiowozów w Stanach. Pytanie tylko, czy nowe konstrukcje wpiszą się w gusta wąsatych szeryfów przyzwyczajonych do bulgotu V-ósemek z tylnym napędem.

Ford musi również przebić się przez konkurencję. Dodge zaprezentował ostatnio policyjny pojazd na bazie Chargera, a Chevrolet powrócił z modelem Caprice. Do gry włączyła się również firma Carbon Motors, która zajmuje się wyłącznie produkcją pojazdów użytkowych. Ich radiowóz będzie napędzany turbodieslem od BMW.

źródło: MA / Moto Target

Leave A Comment