Jaguar XJ Sentinel – pancerna limuzyna

19 sierpnia 2010
Bez kategorii, Jaguar Nowości

Jaguar wprowadza na rynek pancerną wersję swojego nowego luksusowego samochodu XJ. Wersja Sentinel oficjalnie zostanie zaprezentowana w Moskwie w 2010 roku na International Motor Show.

Jaguar XJ Sentinel - pancerna limuzyna Jaguar XJ Sentinel - pancerna limuzyna Jaguar XJ Sentinel - pancerna limuzyna

Nowy Sentinel zapewnia najwyższy poziom ochrony w bardzo dyskretny sposób – jest praktycznie nie do odróżnienia od standardowego modelu XJ, a jednocześnie oferuje specjalny pakiet zbrojenia, który przewiduje ochronę pasażerów do poziomu ochrony balistycznej B7 (czyli zabezpiecza przed ostrzałem z ostrej amunicji np. AK-74) i chroni pasażerów przed zdetonowanym w pobliżu pojazdu ładunkiem wybuchowym o wadze 15 kg!

Dla porównania wzmocniona wersja Rosomaka – samochodu pancernego używanego między innymi przez Wojsko Polskie – zapewnia ochronę załodze przy najechaniu kołem na ładunek o masie tylko 10 kg TNT.

„XJ Sentinel został zaprojektowany i opracowany we współpracy z liderami branży. Wyposażony jest w najnowsze systemy opancerzonych pojazdów, dzięki czemu oferuje imponujący poziom ochrony, przy jednoczesnym zachowaniu bardzo dyskretnego wyglądu” powiedział Mike O'Driscoll, dyrektor zarządzający Jaguar Cars.

„Jaguar XJ w wersji Sentinel to doskonała oferta dla członków rządów, organizacji i osób prywatnych, którym niezbędna jest najlepsza ochrona i najwyższy poziom bezpieczeństwa, przy jednoczesnym zastosowaniu zaawansowanych technologii oraz luksusowym wykończeniu wnętrz” powiedziała Karolina Sobkowiak, Jaguar Brand Manager.

Kompleksowy system zbrojenia podniósł masę całego samochodu aż do 3300 kg, jednakże nie ma to negatywnego wpływu na wydajność pojazdu. Pancerz zbudowany jest ze specjalnej stali o dużej wytrzymałości z dodatkiem kewlaru. Podobnie jak standardowe wersje cieszącego się ogromnym uznaniem modelu XJ, Sentinel dostarcza zaawansowaną wydajność, niezrównany poziom dynamiki pojazdu i wysoki poziom bezpieczeństwa czynnego i biernego.

Konstrukcja Sentinel oparta jest na wydłużonym rozstawie osi XJ, a napędzana przez wyrafinowaną i szybką jednostkę benzynową 5,0 l V8 o mocy 385 KM z sześciobiegową automatyczną skrzynią biegów. Ten potężny silnik sprawia, że XJ Sentinel przyspiesza od 0 do 100 km/h w 9,7 sekundy i osiąga prędkość maksymalną 195 km/h. Znaczna masa wymusiła użycie najlepszych hamulców, zastosowany system pochodzi od najmocniejszej 510-konnej wersji Jaguara XJ Supercharged. Podwozie Sentinel zaopatrzone w system Adaptive Dynamics musiało poradzić sobie ze wzrostem masy pojazdu. W efekcie końcowym specjaliści Jaguara tak dostroili zawieszenie, że pancerny model jest tak samo zwinny i zwrotny co „cywilna” wersja XJ.

Klienci, którzy zdecydują się na XJ Sentinel korzystają z kompleksowego programu wsparcia, zarówno przed jak i po zakupie. Dedykowany konsultant ds. bezpieczeństwa ściśle współpracuje z klientem w procesie sprzedaży, w celu zapewnienia pełni dopasowania opcji wyposażenia dodatkowego, niezbędnego indywidualnym nabywcom. W trakcie użytkowania pojazdu pakiet wsparcia zawiera szkolenia kierowców i obsługę specjalistów w razie potrzeby.

źródło: Jaguar

Leave A Comment