Volvo zostanie sprzedane dla chińczyków?

29 marca 2010
Bez kategorii, Nowości Volvo

Ford dogadał się z Geely. Volvo zostanie sprzedane za 1,8 mld $?

Ford w sobotę osiągnął porozumienie w sprawie sprzedaży marki Volvo chińskiemu Zhejiang Geely Holding Group Company Limited. Cała suma 1,8 mld $ ma zostać wypłacona gotówką, a nie np. w akcjach. Obie strony pracowały nad umową od października zeszłego roku. Całość transakcji ma zostać sfinalizowana w III kwartale 2010. Poniższe zdjęcia przedstawiają najnowszy produkt Volvo – model S60.

Volvo zostanie sprzedane dla chińczyków? Volvo zostanie sprzedane dla chińczyków? Volvo zostanie sprzedane dla chińczyków? Volvo zostanie sprzedane dla chińczyków?

Jeśli umowa przeistoczy się w realną transakcję, Volvo stanie się własnością Geely, ale Ford nadal będzie dostarczał elementy wykończenia i jednostki napędowe. Volvo pozostanie w Szwecji i Belgii, gdzie mieszczą się fabryki i centrala firmy. Nowa fabryka w Pekinie, według planów Geely ma produkować 300 000 egzemplarzy na rynek chiński. Umowa sprzedaży dotyczy również własności intelektualnej. Pieniądze, które Ford zarobi na tej transakcji zapewne pomogą w rozwoju i reorganizacji tej firmy. A co z Volvo? Fani szwedzkiej marki są zapewne zakłopotani, ale podobnie jak w przypadku Jaguara, sprzedaż ta nie musi zakończyć historii firmy, ale otworzyć jej nowy rozdział. Li Shufu, prezes Geely, widzi Volvo jako jedną z wiodących marek w klasie premium. Spory zastrzyk kapitału, a także potężny rynek zbytu, jakim są Chiny, może okazać się dla Volvo doskonałym sposobem na rozwój. źródło: autoweek / Moto Target

Leave A Comment