Bezpieczne Święta – coroczna akcja Policji

24 grudnia 2009
Bez kategorii, Bezpieczeństwo

W trosce o bezpieczeństwo osób podróżujących po naszych drogach w dniach 24-27 grudnia 2009 policjanci ruchu drogowego będą prowadzili ogólnopolskie działania „Bezpieczny Weekend”.


W tym okresie wiele rodzin wyrusza samochodem w podróż, aby odwiedzić swoich bliskich. Niekiedy droga ta będzie liczyła setki kilometrów. Jednak niezależnie od pokonywanej odległości, kierujący powinien zawsze prowadzić pojazd zgodnie z przepisami prawa. A już niedopuszczalne jest aby wsiadał za kierownicę po alkoholu. Funkcjonariusze dołożą wszelkich starań, aby te wyjazdy minęły wszystkim spokojnie i bezpiecznie.

Wypadki, które Policja odnotowuje w Święta charakteryzują się tym, że poszkodowane są w nich całe rodziny, bardzo często także dzieci. Przypominamy zatem kierowcom, że prowadząc pojazd odpowiadają nie tylko za własne bezpieczeństwo, ale też bezpieczeństwo innych użytkowników dróg.

Natomiast pasażerowie powinni być świadomi, że choć nie kierują pojazdem bardzo często też mają wpływ na bezpieczną podróż np. gdy nie zapinają pasów bezpieczeństwa albo godzą się aby jechać z kierowcą, który pił alkohol.

W nawale świątecznej krzątaniny nie zapomnijmy też o przygotowaniu swojego samochodu do drogi. W warunkach zimowych trzeba przede wszystkim sprawdzić światła, hamulce, płyny eksploatacyjne i oczywiście założyć zimowe opony.

W czasie planowanych działań „Bezpieczny Weekend” policjanci pełniący służbę na drogach będą zwracali szczególną uwagę na stan trzeźwości kierujących, sposób przewożenia pasażerów w pojazdach, zwłaszcza dzieci, oraz prędkość jazdy.

Policja swoje a kierowcy swoje. Statystyki mówią same za siebie.

W prawdzie samochodów na drogach przybywa, ale mimo wszystko „świateczne” statystyki są przerażające.

Statystyki porównawcze
ROK 2008  /  2005

wypadki – 584  /  383
zabici – 83  /  71
ranni – 730  /  515
pijani kierowcy – 1190  /  1180

źródło: mojeauto / KGP

Leave A Comment