Nowy 1.6 dCi w modelach Renault i Nissana

27 kwietnia 2009
Bez kategorii, Nowości Renault

Od 2011 roku Renault będzie seryjnie produkowało silnik diesla 1.6 dCi Sojuszu Renault-Nissan, w swoim zakładzie w Cleon (departament Seine-Maritime w Górnej Normandii). Dzięki tej decyzji zatrudnienie w zakładzie w Cleon zostanie utrzymane na poziomie około 450 osób. Renault potwierdza w ten sposób wolę zachowania przemysłowej obecności we Francji.


Od 2011 roku Renault będzie produkowało silnik wysokoprężny 1.6 dCi w Cleon, we Francji. Grupa, dysponująca wydajnym, elastycznym i nowoczesnym narzędziem przemysłowym, zarówno we Francji jak i za granicą, zoptymalizowała swoje inwestycje, wybierając Cleon. Elastyczne linie produkcyjne, na których można produkować kilka typów silników oraz wykorzystanie mechanizmu carry-over (ponowne wykorzystanie środków produkcji) pozwolą na zredukowanie kosztów projektu. Ponadto zakład – który w 2008 roku obchodził swoje 50-lecie – dysponuje ogromną wiedzą i uznanym doświadczeniem w produkcji silników diesla i już produkuje zarówno silniki wysokoprężne 1.9 dCi, 2.0 dCi, 2.5 dCi i V6 dCi, jak i silniki benzynowe 2.0 i 2.0 turbo oraz skrzynie manualne pięcio- i sześciobiegowe. Poza tym projekt zyskał poparcie ze strony władz.

Nowy silnik wysokoprężny 1.6 dCi (typu R9M) przeznaczony do wielkoseryjnej produkcji jest wydajny, prosty i zgodny z zasadami ochrony środowiska. Został on opracowany w Sojuszu Renault-Nissan z myślą o zastąpieniu aktualnego silnika wysokoprężnego 1.9 dCi i wpisuje się w strategię downsizingu Renault. Strategia ta polega na zmniejszeniu pojemności skokowej silnika, redukcji emisji CO2 i ograniczeniu zużycia paliwa przy jednoczesnym zachowaniu tych samych osiągów dzięki doładowaniu turbosprężarki. Nowy silnik rozwinie moc 130 KM (96 kW), taką samą jak 1.9 dCi w chwili obecnej, ale będzie emitował mniej CO2 o 30 g/km i zużywał o około 20% mniej paliwa. Nowy silnik będzie montowany w samochodach osobowych z segmentu C (zwłaszcza w rodzinie Megane), segmentu D oraz w samochodach dostawczych z gamy Renault. Nowy silnik będzie także montowany w modelach Nissana.

źródło: Renault / Mototarget

Leave A Comment