Aktualności
Jak zaoszczędzić 150 zł na zakupie (18 października, 2023 2:21 pm)
Volkswagen Passat B5 (4 października, 2023 5:48 pm)
Elastyczny kredyt JAK ABONAMENT na samochód (25 września, 2023 5:18 pm)
Leasing sposobem na finansowanie auta do firmy (25 września, 2023 5:11 pm)

15 tys. km za 1 tys. euro – wycieczka do 35 państw

28 czerwca 2007
Bez kategorii, Nowości Skoda

W poniedziałek 25 czerwca, specjalista od jazdy ekonomicznej na długich dystansach Gerhard Plattner otrzymał 1 000 euro w monetach o nominale jednego euro w siedzibie Skoda Auto w Mladá Boleslav i wyruszył w wielką europejską podróż.

Oprócz pieniędzy dostał też niecodzienne zadanie: odwiedzić Skodą Roomster TDI (trzycylindrowy silnik o mocy 59 kW) w ramach rodzinnych wakacji 35 europejskich krajów, nie wydając na paliwo więcej niż wspomniana wyżej kwota.


Bagażnik pojazdu został wypełniony ilością bagażu, którą normalnie czteroosobowa rodzina zabiera w tego typu podróż. Pakunki są prawdziwe, rodzina już mniej – w roli żony na siedzeniu pasażera oraz dwójki dzieci na tylnych siedzeniach występują manekiny używane zwykle podczas testów zderzeniowych (ich masa jest równa średniej wadze kobiety i dzieci w wieku od ośmiu do dziesięciu lat). „Dzięki manekinom podróż z technicznego punktu widzenia będzie można uznać za wyprawę statystycznej rodziny” – mówi Plattner, „poza tym, że nikt nie będzie mi mówić, jak prowadzić auto oraz zgłaszać veta do przejechania tysiąca kilometrów bez przerwy”.

Mimo w pełni załadowanego bagażnika, Plattner wierzy, że średnie zużycie paliwa na liczącej piętnaście tysięcy kilometrów trasie, przez 35 krajów, wyniesie 5 litrów na 100 km i „worek” z monetami nie opróżni się przed powrotem do fabryki Skody.


Trasa, którą pokona Gerhard Plattner i jego „fikcyjna rodzina”:
Mladá Boleslav, Hamburg, Amsterdam, Bruksela, Londyn, Paryż, Luksemburg, Genewa, Andorra La Vella, Barcelona, Monte Carlo, Watykan, San Marino, Ancona-Igumenica (przeprawa promowa), Saloniki, Skopje, Edirne, Bukareszt, Braszów, Belgrad, Budapeszt, Zagrzeb, Lublana, Wiedeń, Bratysława, Użgorod, Warszawa, Wilno, Ryga, Tallinn, Sankt Petersburg, Helsinki, Helsinki-Sztokholm (przeprawa promem), Oslo, Kopenhaga, Rostock, Berlin i Mladá Boleslav.

Trasa liczyć będzie 15 520 kilometrów.

W sobotę 14 lipca Gerhard Plattner zawita do Warszawy, gdzie zaplanowano spotkanie i konferencję prasową.

źródło: Skoda

Leave A Comment