Seat Arosa

18 stycznia 2007
Bez kategorii, Nowości Seat

Najmniejszym Seatem, należącym do segmentu A jest AROSA.


Posiada ona 3-drzwiowe nadwozie o spokojnej, zrównoważonej linii, wyróżniające się dużą szerokością i bardzo krótkim zwisem tylnym. Przód auta jest stosunkowo masywny, co wynika z wysoko poprowadzonej pokrywy silnika i bardzo szerokiego zderzaka. Szyby boczne są stosunkowo niskie a dolna ich krawędź unosi się ku tyłowi. Bardzo długie są drzwi boczne, których konstrukcja zapewnić ma wygodne wsiadanie zarówno na przednie, jak i tylne siedzenia. Boki auta pochylono tylko nieznacznie, co poprawia przestronność wnętrza i wizualnie powiększa Arosę.


Jako napęd stosowany jest 60-konny motor 1400, którego moment maksymalny osiąga wartość 116 Nm. Pozwala on na jazdę z prędkością 160 km/h i na uzyskiwanie 100 km/h w czasie 14,1 sekundy. Na przejechanie stu kilometrów w cyklu mieszanym potrzeba 6,2 litra benzyny bezołowiowej. W obu przypadkach napęd na oś przednią przenoszony jest poprzez pięciostopniową przekładnię manualną.


Seat ArosaWnętrze jak na „malucha” jest całkiem przestronne, głównie dzięki szerokości – nawet do 140 cm. Arosa posiada regulację wysokości obu foteli (!) oraz regulację kąta nachylenia kolumny kierownicy. Kanapa tylna podzielona jest na dwie symetryczne części z niezależnie regulowanym kątem pochylenia oparcia. Oczywiście istnieje możliwość złożenia kanapy w celu przewiezienia większego bagażu (pojemność od 130 do 465 litrów). Tablica przyrządów pochodzi z Polo i Ibizy – jest prosta, ale estetyczna i ergonomiczna.


Niezależne zawieszenie małego Seata określić można jako klasyczne – przód to wahacze poprzeczne i kolumny McPersona, tył wyposażono w wahacze podłużne z belką skrętną i sprężyny śrubowe. Hamulce przednie są tarczowe a tylne: bębnowe.

Leave A Comment