Na co zwrócić uwagę przy wymianie opon?

22 lutego 2023
Bez kategorii, Nowości

Kiedy trzeba zmienić opony? Jak ocenić stan ogumienia?

Zacznijmy od najważniejszej kwestii – oceny, czy używany dotąd komplet wymaga wymiany. Według przepisów, minimalna wysokość bieżnika wynosi 1,6 milimetra. To jednak wartość graniczna, a problemy z przyczepnością i wydłużeniem drogi hamowania zwykle dają się odczuć, jeszcze zanim zużycie osiągnie ten poziom. By ich uniknąć, opony warto wymieniać przy zużyciu na poziomie 3 (opony letnie) lub 4 (zimowe) milimetrów.

O tym, że bieżnik ma wspomnianą lub niższą wysokość, informuje wskaźnik zużycia TWI (Tread Wear Index). Ma on postać gumowych mostków zlokalizowanych na dnie rowków do odprowadzania wody. Kiedy staną się one widoczne, oznacza to, że nadszedł czas na wymianę opony. Zużycie można zmierzyć też specjalnym miernikiem, który bez problemu kupicie np. w internecie. W tym celu możecie też użyć monety 5-złotowej. Po umieszczeniu jej w rowku bieżnika srebrna obwódka powinna schować się w całości. Jeżeli wystaje – ogumienie jest już zużyte.

Opony letnie czy całoroczne? Które rozwiązanie wybrać?

Wybór konkretnego modelu warto zacząć od przeanalizowania wad i zalet opon całorocznych. Coraz więcej kierowców decyduje się na ten typ ogumienia ze względu na wygodę i oszczędności. Wybierając opony all-season, nie musicie kupować dwóch kompletów i pamiętać o ich wymianach dwa razy w roku. Jak jednak wypadają pod względem osiągów i bezpieczeństwa?

Mówi się, że nie ma rzeczy do wszystkiego i znajduje to potwierdzenie w przypadku ogumienia. Opony całoroczne mogą być dobrym wyborem dla osób jeżdżących głównie w warunkach miejskich, gdzie warunki pogodowe nie są ekstremalne i nie ma potrzeby zmiany opon zależnie od pory roku. Jeśli jednak mieszkacie w rejonie z surowymi zimami i poruszacie się poza dobrze utrzymanymi miejskimi ulicami, warto rozważyć zakup dwóch oddzielnych kompletów. Na taki krok powinni zdecydować się też zdecydować kierowcy ze sportowym zacięciem, bo przy większych prędkościach droga hamowania zwykle jest dość długa.

Jak sprawdzić rozmiar opony? Czy nowy komplet musi być taki sam?

Kolejny krok to wybór rozmiaru opon. Najbezpieczniejsze rozwiązanie to zakup ogumienia w tym samym rozmiarze, który był zamontowany już wcześniej. Informacje o rozmiarze znajdziecie na boku opony. Zapis ma postać np. 195/60 R15, gdzie pierwsza wartość oznacza szerokość, a druga – wysokość profili. Litera R mówi, że do produkcji opony wykorzystano technologię radialną, a ostatnia część określa rozmiar koła, na którym można ją montować. Informacje o zalecanych rozmiarach znajdziecie też w książeczce pojazdu oraz na tabliczce znamionowej.

Etykieta. Jak rozszyfrować informacje o oponie?

Zgodnie z prawem unijnym, wszystkie opony sprzedawane na terenie UE muszą być zaopatrzone w etykietę. Znajdziecie na niej kilka ikon:

  • dystrybutor: oznacza szacowane spalanie paliwa związane z generowanymi przez oponę oporami toczenia. Jest podawane na skali od A (najwyższa ocena) do G, przy czym różnice między poszczególnymi stopniami wynosi ok. 0,12 l/100km;

  • chmura z deszczem: określa przyczepność na mokrej nawierzchni. W tym przypadku również korzysta się ze skali A-G z stopniowaniem co 3 metry długości drogi hamowania;

  • głośnik: poziom hałasu generowanego przez oponę. Podawany w decybelach oraz na trzystopniowej graficznej skali umieszczonej na ikonie.

Klasa opony. Co mówi o danym modelu?

Każdy model opon letnich przypisany jest do jednej z trzech klas, z których każda różni się parametrami i jakością. Są to:

  • klasa premium: produkowane z najwyższą precyzją i z najlepszych materiałów. Dzięki wysokim osiągom i doskonałej przyczepności, świetnie sprawdzają się np. w autach sportowych;

  • klasa średnia: dla większości kierowców będą najlepszym wyborem. Niektóre modele z tego segmentu są porównywalne z oponami premium, chociaż większość nieco im ustępuje;

  • klasa budżetowa: ogumienie dla mało wymagających kierowców, które nie powinno być stosowane w samochodach z mocnymi silnikami.

Poza nimi na rynku dostępne są też opony pozaklasowe. W większości przypadków są to modele produkowane w przestarzałych technologiach, z niskiej jakości materiałów. Zapewniają minimalny poziom bezpieczeństwa i zerowe osiągi. Dlatego są polecane tylko najmniej wymagającym, jeżdżącym okazjonalnie i w dobrych warunkach.

Słowem podsumowania – przy wyborze opon samochodowych warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych elementów. Znaczenie ma między innymi rozmiar, przeznaczenie, poziom hałasu i przyczepność na mokrej nawierzchni. Nie zapominajcie też o oporach toczenia, które wpływają na zużycie paliwa i emisję spalin, a tym samym czystość powietrza. Dzięki właściwie dobranym oponom samochodowym będziecie cieszyć się bezpieczną i komfortową jazdą co najmniej przez kilka sezonów.

Leave A Comment