Czy można kupić znaki drogowe na własny użytek?

3 stycznia 2023
Bez kategorii,

Zastanawiasz się, czy zakup znaków drogowych jest legalny? Jak najbardziej tak. Co ciekawe, zakupu może dokonać praktycznie każdy: osoba prywatna, firma remontowo-budowlana lub zarządca drogi. Oczywiście legalność nabycia znaku drogowego nie jest równoznaczna z możliwością jego dowolnego użycia. Za bezprawne umiejscowienie znaku na drodze nakładane są wysokie grzywny, a nawet kary pozbawienia wolności.

Zakup znaków drogowych na własny użytek

Znaki drogowe ostrzegawcze, informacyjne, nakazu oraz zakazu są powszechnie znane wszystkim uczestnikom ruchu drogowego. Ich odpowiednie użycie na drogach ułatwia orientację kierującym pojazdami, a także przekłada się na bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego.

 

W Polsce nic nie stoi na przeszkodzie, aby kupić znak drogowy na własny użytek. Oczywiście tego typu artykułów zaliczanych do produktów budowlanych nie znajdziesz w wielu sklepach stacjonarnie, ale bez problemu kupisz je przez internet.

 

Niezbędne znaki do oznaczenia terenu budowy lub miejsca remontu drogi znajdziesz na stronie: https://znakidrogowe24.pl/pl/p/Uwaga-Roboty-budowlane/5657.

 

Kupując znaki drogowe z chęcią ich ustawienia, np. na prywatnej drodze, warto poznać nie tylko podstawowe zasady dotyczące oznakowania dróg, lecz także kwestie przeznaczenia konkretnych znaków. Informacje na ten temat znajdują się w Obwieszczeniu Ministra Infrastruktury oraz Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 22 stycznia 2019 roku w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministrów Infrastruktury oraz Spraw wewnętrznych i administracji w sprawie znaków i sygnałów drogowych[1].

Czy zakup znaków drogowych jest legalny? Jak wybrać odpowiednie oznaczenie?

Wiele osób na pewno zastanawia się, czy zakup znaków drogowych jest legalny. Jak najbardziej tak, choć przed dokonaniem zakupu warto sprawdzić, czy dany producent wytwarza je zgodnie z obowiązującymi normami. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2003 roku jasno określa, jakie są szczegółowe warunki techniczne dla znaków oraz sygnałów drogowych, a także sposób ich umieszczenia na drogach.

 

Wybierając znaki drogowe, warto wziąć pod uwagę renomę producenta. Zakup znaków ma sens tylko wtedy, kiedy te spełniają wszelkie normy prawne oraz mają stosowne certyfikaty zgodności CE. Przed zakupem warto też określić ich przeznaczenie, wielkość, kształt oraz odblaskowość, która jest z góry ustalona przepisami. Sprawdzone i zgodne z wymogami prawnymi zapory i słupki, np. na teren budowy zamówisz na stronie: https://znakidrogowe24.pl/pl/c/Zapory-i-slupki/717.

Gdzie kupić znaki drogowe i w jakiej cenie?

Znaki drogowe są ogólnodostępne dla każdego, choć kwestie ich legalnego montażu pozostają do interpretacji przez aktualne przepisy oznakowania dróg w Polsce. Na zakup znaków należy dysponować odpowiednią sumą, gdyż średnie ceny pojedynczego oznakowania pionowego to wydatek na poziomie do kilkuset złotych.

 

Wiedząc już, czy można kupić znaki drogowe na własny użytek, możesz ekspresowo i bez żadnego ryzyka zamówić niezbędne oznakowanie. Wystarczy, że wybierzesz polecany sklep internetowy ze znakami drogowymi: https://znakidrogowe24.pl/.

___________________________________________________________________________

[1] https://www.dziennikustaw.gov.pl/D2019000045401.pdf

Leave A Comment