Prosto do celu — Działanie układu kierowniczego i ustawianie zbieżności w quadach

17 marca 2022
Bez kategorii, Nowości

Quady pozwalają nam na dobrą zabawę w terenie, rekreacyjne wypady na łono natury i dynamiczną jazdę po torach offroadowych. Nieco bardziej zaawansowani kierowcy używają ich do startu w rajdach, podczas prac w gospodarstwach i udzielania pomocy innym w trudno dostępnych miejscach (m.in. górskie służby ratownicze). W tym materiale chcemy przedstawić ci nieco bliżej układ kierowniczy czterokołowców, a dokładnie rolę drążków kierowniczych. Zajmiemy się ich budową, funkcjami, jakie pełnią, oraz montażem i ustawianiem zbieżności.

Funkcje i budowa drążków kierowniczych

Układ kierowniczy umożliwia precyzyjne kierowanie czterokołowcem podczas jazdy w wymagającym terenie — pod warunkiem, że jest w pełni sprawny. Ważną funkcję pełnią w nim drążki kierownicze, które łączą kolumnę kierowniczą z piastami przednich kół. Uszkodzone (np. przez zbyt długą eksploatację, korozję lub czynnik zewnętrzny) lub źle dobrane do danego pojazdu nie pozwalają cieszyć się z jazdy i — co ważniejsze — stwarzają ryzyko utraty kontroli nad pojazdem podczas awaryjnych sytuacji na drodze lub poza nią (np. podczas awaryjnego hamowania czy wpadnięcia w głębokie koleiny).

Drążek kierowniczy cechuje się bardzo prostą budową. Podczas zakupu tego podzespołu powinieneś zwrócić uwagę przede wszystkim na rodzaj mocowania do piast kół i kolumny kierowniczej (m.in. średnicę i rodzaj gwintów), długość całkowitą i średnicę zewnętrzną. Odpowiednio dobrany drążek kierowniczy powinien posłużyć ci przez kilka sezonów, więc warto zdecydować się na produkt ze sprawdzonego źródła — zarówno jeśli chodzi o sklep, jak i producenta.

Montaż drążków kierowniczych i ustawianie zbieżności kół

Montaż nowych drążków kierowniczych lub wymiana końcówki drążka kierowniczego to zadanie proste i powinieneś sobie z nim poradzić przy użyciu podstawowych narzędzi. Tak jak wspominaliśmy wcześniej, drążek kierowniczy cechuje się bardzo prostą budową, więc poza odkręceniem kilku śrub i włożeniem nowych części, podczas tego typu serwisu nie będziesz miał do wykonania trudnych zadań.

Ustawianie zbieżności kół w quadach również należy do prostszych czynności, jakie wykonujemy przy czterokołowcach, warto jednak — jeśli nie masz podstawowej wiedzy — udać się do warsztatu na kompleksową geometrię kół. Decydując się na wizytę w serwisie, możesz liczyć nie tylko na ustawienie zbieżności, ale także odpowiednie ustalenie wszystkich kątów (czyli pochylenie koła, pochylenie osi sworznia zwrotnicy i wyprzedzenie osi sworznia zwrotnicy). Taka usługa nie wymaga dużych nakładów finansowych, a daje pewność prawidłowego ustawienia kół i w efekcie precyzyjnego prowadzenia.

Drążki kierownicze do quadów/ATV znajdziesz w I’M Inter Motors i na imready.eu

Wybierając nowe drążki kierownicze, warto postawić na sprawdzone źródło i produkt od renomowanego producenta. Duży wybór elementów układów kierowniczych do quadów znajdziesz w I’M Inter Motors — największej sieci sklepów motocyklowych w Polsce — i na imready.eu. Bogaty asortyment to nie wszystko, na co możesz liczyć w tych dwóch miejscach — darmowa dostawa, fachowe doradztwo w salonie i przez infolinię oraz bezpieczne płatności to dodatki, z których warto skorzystać. Odwiedź jeden z 33 salonów I’M Inter Motors lub wejdź na imready.eu i wybierz odpowiedni drążek kierowniczy do swojego czterokołowca.

Leave A Comment