Jaki rodzaj ogrzewania postojowego – webasto wybrać?

Ogrzewanie postojowe, również określane jako webasto, jest rodzajem systemu, który pozwala na ogrzewanie pojazdu podczas postoju. Obecnie w użyciu znajdują się różne rodzaje systemów webasto. Na co warto się zdecydować?

Kiedy warto zamontować ogrzewanie postojowe?

Na montaż webasto decyduje się obecnie coraz więcej kierowców, którym zależy na wysokim komforcie jazdy samochodem.

Takie ogrzewanie pozwala na podgrzanie pojazdu, w tym jego silnika oraz wnętrza, do komfortowej temperatury jeszcze przed rozpoczęciem jazdy. Wobec tego nie trzeba czekać na rozgrzanie się samochodu.

Dzięki temu, że ogrzewanie postojowe nagrzewa auto jeszcze przed rozpoczęciem jazdy, można uniknąć czasochłonnego usuwania z niego lodu i śniegu. To zatem duża oszczędność czasu podczas zimy.

Ponadto zamontowanie ogrzewania postojowego pozwala na poprawę efektywności pracy silnika i zmniejsza ryzyko jego usterek.

Ogrzewanie postojowe – elektryczne czy spalinowe?

Wyróżnia się dwa główne rodzaje ogrzewania postojowego, a dokładnie elektryczne oraz spalinowe. Czym się różnią pod kątem swojej pracy?

Ogrzewanie elektryczne wymaga prądu z gniazdka do zasilania. Wobec tego jest ono przeznaczone do używania w tych samochodach, które są parkowanie w miejscach, gdzie można podłączyć je do gniazdka.

Z kolei ogrzewanie spalinowe nie wymaga dostępu do prądu i zasilane jest za pomocą paliwa z pojazdu. W tym przypadku wyróżnia się dwa główne systemy – suchy i mokry.

Webasto ogrzewanie postojowe suche 12V jest rodzajem systemu, który wykorzystuje grzałkę w pojeździe. Powoduje ogrzanie powietrza. Jest to prościej działający system od mokrego, w przypadku którego podgrzewa się płyn chłodniczy.

Jak wybrać odpowiednie ogrzewanie webasto do auta?

Wybór odpowiedniego rodzaju ogrzewania postojowego będzie wymagać właściwego dopasowania go pod kątem miejsca parkowania pojazdu oraz oczekiwanych funkcji.

Ogrzewanie elektryczne będzie najlepszym wyborem w przypadku pojazdów garażowanych, na przykład w garażach wolnostojących, które nie są ogrzewane. Wtedy takie ogrzewanie elektryczne może zapewnić maksymalny komfort przed rozpoczęciem jazdy.

Z kolei ogrzewanie spalinowe jest bardziej wszechstronne i sprawdzi się ono wtedy, gdy samochód jest często przechowywany poza garażem. Również rekomendowane jest ono dla osób często podróżujących – doskonale nada się dla wielbicieli zimowych wypraw na narty czy w góry. Także polecane jest ono dla osób pracujących w terenie, które parkują na zewnątrz. Wtedy można cieszyć się z ciepłego samochodu w każdym miejscu.

Leave A Comment