Jak działa tryb parkingowy w kamerach samochodowych?

Jak działa tryb parkingowy w kamerach samochodowych?

Tryb parkingowy to jedna z najważniejszych funkcji, które możemy spotkać na pokładzie kamer samochodowych. Jak działa tryb parkingowy? Kiedy może okazać się dla nas przydatny? Wyjaśniamy!

Tryb parkingowy w wideorejestratorze — czym jest i jak działa?

Tryb parkingowy to niezwykle ważna funkcja każdego wideorejestratora samochodowego. Obserwuje on lokalizację nieopodal naszego pojazdu pod naszą nieobecność (w trakcie postoju) i nagrywanie w sytuacjach potencjalnie dla niego niebezpiecznych. Takimi sytuacjami są oczywiście kolizje bądź stłuczki parkingowe. W zależności od reprezentowanej przez kamerę samochodową półki cenowej tryb parkingowy dzielimy na pasywny bądź aktywny. O tym, jak działa tryb parkingowy przeczytamy na stronie Nextbase. To renomowany producent kamer najwyższej jakości, które można kupić w atrakcyjnej cenie.

Tryb parkingowy — kiedy nam się przyda?

Tryb parkingowy przydaje się nam szczególnie w sytuacjach, w których pozostawiamy samochód na parkingu — niezależnie od tego, czy jest to parking podziemny, przed blokiem czy przed centrum handlowym. Niestety w takich sytuacjach, gdy musimy wyjść coś załatwić — nie mamy kontroli nad naszym pojazdem. Zdarza się, że ktoś uderzy w nasze auto, zahaczy o nie i ucieka z miejsca zdarzenia, nie pozostawiając kontaktu do siebie. Tryb parkingowy rejestratora ma być naszym zabezpieczeniem w takich sytuacjach.

Tryb parkingowy na parkingu: czy zadziała?

To, czy tryb parkingowy zadziała podczas postoju samochodu na parkingu, w znacznym stopniu zależy od tego, w jaki typ funkcji jest wyposażona nasza kamera. Rozróżniamy dwa rodzaje trybu parkingowego:

  • Pasywny tryb parkingowy — często spotykany w przypadku kamerek samochodowych z najniższej półki cenowej. Jest to dość zawodne rozwiązanie, które nie gwarantuje tego, że sprawca stłuczki albo kolizji zostanie uwieczniony na nagraniu. Wideorejestrator z pasywnym trybem parkingowym po zatrzymaniu samochodu przechodzi w tryb uśpienia. Od tego momentu urządzenie polega na czujniku przeciążeń znanym także jako G-Sensor. Jego zadaniem jest wykrywanie wstrząsów powstałych na skutek poruszenia się samochodu na postoju. Takie wstrząsy mogą wystąpić na przykład wskutek uderzenia naszego auta przez inny samochód. Problem w tym, że rejestrator korzystający z pasywnego trybu parkingowego może włączyć się za późno i nie nagrać choćby numerów rejestracyjnych sprawcy zdarzenia, nie mówiąc o całym jego przebiegu. Warto zaznaczyć także, że działanie pasywnego trybu parkingowego uzależnione jest od pojemności baterii wbudowanej w daną kamerę samochodową.
  • Aktywny tryb parkingowy – to bardziej zaawansowane i w większym stopniu niezawodne rozwiązanie od trybu pasywnego. Aby jednak osiągnąć maksymalny poziom jego skuteczności, musimy zapewnić naszej kamerze dostęp do stałego źródła zasilania (żeby nie odmówiła posłuszeństwa w najmniej odpowiednim momencie) oraz skorzystać z pojemnej karty pamięci. Jeśli nie mamy pod ręką tej ostatniej – możemy także zdecydować się na nagrywanie materiału wideo w pętli. Aktywny tryb parkingowy uruchamiany jest w momencie wykrycia postoju. Obraz rejestrowany jest w trybie ciągłym, ale do wyboru mamy również jeden z kilku trybów pracy:
    1. Tryb time-lapse – czyli po prostu nagrywanie poklatkowe. W tym trybie kamera robi kolejne zdjęcia w odstępie jednej sekundy. Następnie fotografie składane są w nagranie. Dzięki takiemu zabiegowi oszczędzić można miejsce na karcie pamięci.
    2. Tryb low-bitrate – polega na nagrywaniu materiału wideo w obniżonej jakości. To również fantastyczne rozwiązanie w sytuacjach, w których nie dysponujemy pojemną kartą pamięci.
    3. Tryb detekcji ruchu – inicjuje nagrywanie zdarzenia w momencie, w którym zostanie wykryty ruch w polu widzenia kamery, bądź gdy kamera wykryje wstrząs.

Podsumowanie

Tryb parkingowy w kamerkach samochodowych to bardzo przydatne na co dzień rozwiązanie, które niejednokrotnie będzie ratowało nas w sytuacjach, w których dojdzie do stłuczek lub kolizji pod naszą nieobecność przy samochodzie. Kamery do nagrywania postojowego poratują nas w takiej sytuacji nagraniem całej sytuacji. Istnieją spore szanse na to, że uwiecznione zostaną tablice rejestracyjne sprawcy, dzięki którym bardzo łatwo go namierzymy.

Kamera samochodowa z trybem parkingowym nie musi być horrendalnie droga. Dostęp do funkcji oferują nam już bowiem nawet najtańsze urządzenia. Jest to jednak pasywny tryb parkingowy, który nie zawsze spisuje się tak, jak byśmy tego oczekiwali. Zawsze warto wybierać urządzenia cenionych, działających także i w Polsce producentów, jak Nextbase.

Leave A Comment