OC samochodu – czy warto wziąć je razem z Autocasco?

Ubezpieczenie OC nie chroni należycie auta. Jest to jedynie obowiązkowa polisa, którą każdy właściciel pojazdu powinien posiadać. Jeżeli chcemy jak najlepiej zabezpieczyć swój majątek to niezbędnym ubezpieczeniem jest AC. Powinni o nim pomyśleć nie tylko właściciele popularnych modeli samochodu, które mogą paść łupem złodziei, ale w zasadzie każdy posiadacz samochodu. Nie możemy wpłynąć na warunki pogodowe, czy inne losowe zdarzenia, które czyhają na nas na parkingach czy drodze. Czy warto wykupić OC z AC?

Ubezpieczenie Autocasco – dla kogo jest przeznaczone?

Zacznijmy od tego, dla kogo przeznaczone jest ubezpieczenie AC. Jest to dobry wybór w przypadku gdy nasze auto jest znacznej wartości, młodsze niż 15 lat, jest to popularna marka, często go użytkujemy oraz parkujemy w niestrzeżonych miejscach.

Z racji tego, że ubezpieczenie AC nie jest obowiązkowe, to nie każdy jest zainteresowany jego wykupem. Wszak to dodatkowe koszty roczne na poczet samochodu. Jednakże nierzadko może okazać się, że to kilkaset złotych rocznie zabezpieczy nasz majątek w postaci auta.

Ubezpieczenie Autocasco – co daje?

Towarzystwa ubezpieczeniowe posiadają wiele wariantów ubezpieczenia AC. Do wyboru mamy np. minicasco (mini AC), które chroni nas przez najpoważniejszymi szkodami, na przykład w postaci kradzieży. Możemy wybrać również pełną wersję AC, która będzie chroniła nas przed wieloma wydarzeniami, o czym napiszemy niżej.

Oczywistą kwestią jest to, że im większy zakres ubezpieczenia AC, tym będzie ono droższe. Najczęściej to właściciele nowych samochodów o znacznej wartości wykupują pełne AC, aby w razie wystąpienia losowych zdarzeń nie pokrywać wartości zaistniałych szkód z własnej kieszeni. Posiadacze starszych aut mogą wykupić ograniczone AC w postaci minicasco, które pomoże w przypadku kradzieży czy wystąpienia szkody całkowitej.

Pełne odszkodowanie AC przysługuje właścicielowi pojazdu i chroni go przed takimi zdarzeniami jak:

  • Kradzież pojazdu, jego części lub wyposażenia;
  • Uszkodzenie samochodu w akcie wandalizmu;
  • Stłuczki parkingowe z niewykrytym sprawcą;
  • Zderzenie z innym pojazdem;
  • Zderzenie ze zwierzęciem, człowiekiem lub przedmiotem;
  • Działanie czynników zewnętrznych np. sił przyrody (grad, pożar, wichura)

Ubezpieczenie AC – gdzie warto wykupić?

Ubezpieczenia AC możemy, lecz nie musimy wykupywać tam, gdzie posiadamy polisę OC. Często w innych miejscach możemy dostać o wiele korzystniejszą ofertę. Przykładem może być strona ubezpieczenie24.org, gdzie do wyboru mamy polisy na atrakcyjnych warunkach.

Ubezpieczenie starego samochodu – kiedy AC ma sens?

Niemal każdy właściciel pojazdu chce z niego korzystać jak najdłużej i być spokojnym w przypadku parkowania go w miejscach niestrzeżonych. Starsze samochody mimo tego, że mogą nie być już tak atrakcyjnie wizualnie jak najnowsze modele to zazwyczaj posiadają jeszcze swoją wartość.

Warto i takie auto ubezpieczyć w zakresie choćby jak najmniejszym. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć gwałtownych zmian pogody, a bez autocasco w razie kradzieży zostajemy praktycznie z niczym, jeżeli przestępca nie zostanie schwytany. Należy jednak pamiętać, że firmy ubezpieczeniowe zazwyczaj umożliwiają wykupienie polisy dla pojazdów, które nie mają więcej niż 15 lat.

Dlaczego warto mieć ubezpieczenie AC?

Wykupienie OC wraz z AC jest więc bardzo rozsądnym wyborem. W przypadku wystąpienia wszelkich zdarzeń losowych jesteśmy chronieni. Niezależnie od tego, czy będzie to wypadek z naszej winy, uderzenie w zwierzę na drodze, w słupek podczas parkowania samochodu, obcierka parkingowa czy umyślne działanie osoby trzeciej, to w każdym przypadku będziemy mogli liczyć na odszkodowanie ze strony ubezpieczyciela. Najbardziej popularnym argumentem wśród wybierających AC jest jednak kradzież samochodu.

Leave A Comment