Brak ważnego przeglądu a kwestia OC. Co z odszkodowaniem?

Brak ważnego przeglądu a kwestia OC. Co z odszkodowaniem? W końcu dbałość o stan techniczny auta oraz przeprowadzenie obowiązkowych badań technicznych pojazdu, to obok ubezpieczenia OC, najważniejsze obowiązki każdego kierowcy. Niedopełnienie ich może wiązać się z mandatem karnym, a nawet zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego. W praktyce może okazać się jednak, że mandat za brak ważnych badań technicznych jest dopiero początkiem problemów właściciela auta.

Odpowiedzialność ubezpieczyciela a brak badań technicznych

Teoretycznie może wydawać się, że brak ważnych badań technicznych nie niesie za sobą poważniejszych konsekwencji. Wątpliwości natomiast poddawany jest niekiedy fakt wypłacenia odszkodowania z OC w przypadku braku tych badań. W takiej sytuacji najważniejsze pytanie brzmi – co jeśli przegapimy termin obowiązkowych badań technicznych, ale posiadamy ważne ubezpieczenie samochodu.

Czy jeśli spowodujemy wówczas wypadek, koszty szkód pokryje nasze OC? Czy wypłata odszkodowania jest możliwa w przypadku braku badań technicznych? Odpowiedź z jednej strony jest oczywista, ponieważ brak badań nie zwalnia ubezpieczyciela z obowiązków regulowanych ustawowo. Musi więc pokryć on koszty związane zarówno ze szkodami na mieniu czy szkodami osobowymi. W tym wszystkim jest jednak pewne “ale”.

Sprawca bez ważnego przeglądu

To, że ubezpieczyciel osoby kierującej autem bez przeglądu wypłaci odszkodowanie poszkodowanemu nie pozostawia żadnych wątpliwości. Zatem czy brak ważnych badań technicznych pozostanie niezauważony, a niefrasobliwy kierowca bezkarny? Nie do końca. W następnym kroku ubezpieczyciel sprawcy wypadku weźmie pod lupę samego kierowcę oraz stan jego pojazdu.

W przypadku udowodnienia, że stan techniczny pojazdu przyczynił się w jakikolwiek sposób do zdarzenia, rozpocznie on procedurę regresu odszkodowania, czyli zażąda zwrotu kwoty wypłaconej poszkodowanemu. W skrócie – choć ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie, może zażądać od ubezpieczonego zwrotu całości kwoty. Nie musimy chyba wspominać, że wysokość takich szkód może sięgnąć dziesiątek tysięcy złotych…

Poszkodowany bez ważnych badań technicznych

A teraz odwróćmy sytuację i zastanówmy się jak wygląda sytuacja z wypłatą odszkodowania w momencie, kiedy kierowca samochodu bez badania technicznego stał się poszkodowanym w wypadku. Tutaj, podobnie jak w przypadku sprawcy wypadku, sytuacja nie jest do końca oczywista. Ubezpieczyciel sprawcy ma prawo rozpocząć procedurę mającą na celu sprawdzenie czy brak ważnych badań technicznych mógł w jakikolwiek sposób wpłynąć na przebieg zdarzenia.

Jeśli w trakcie dochodzenia wyjdzie na jaw, że auto poszkodowanego było niesprawne, ubezpieczyciel może orzec, że kierując sprawnym technicznie samochodem, mógł on uniknąć kolizji. W takim wypadku może on odmówić wypłaty odszkodowania albo drastycznie obniżyć jego wysokość. Wówczas w gestii poszkodowanego zostaje przeprowadzenie badań technicznych, które udowodnią, że stan techniczny jego pojazdu nie przyczynił się do zdarzenia.

Wypłata z ubezpieczenia AC bez badań: czy to jest możliwe?

W kontekście braku ważnych badań technicznych, mamy jeszcze drugą stronę medalu, a mianowicie wypłatę odszkodowania z Autocasco. Wypłata odszkodowania z AC, jako z ubezpieczenia dobrowolnego, nie jest regulowana ustawowo. Jeśli ubezpieczyciel wykaże, że stan pojazdu przyczynił się do powstania szkody, wówczas może odmówić wypłaty części, a nawet całości odszkodowania.

Nieco inaczej będzie wyglądała kwestia odszkodowania z AC, jeśli nasz pojazd zostanie uszkodzony na przykład przez spadający konar drzewa, a my nie posiadamy ważnych badań. Wówczas, towarzystwo ubezpieczeniowe może mieć problem z udowodnieniem jakiejkolwiek zależności pomiędzy ich brakiem a zdarzeniem i wówczas nie będzie miało podstaw do podważenia zasadności wypłaty odszkodowania. To właśnie w takich sytuacjach nieocenione może okazać się ubezpieczenie samochodu wraz z polisą AC. Wybierając takie ubezpieczenie, warto więc zastanowić się nad rozszerzeniem ochrony. Szeroki wachlarz dodatków znajdziemy chociażby w Beesafe, które proponuje takie ubezpieczenia jak chociażby Pomoc w drodze, pakiet Wygodny kierowca czy ubezpieczenie miejskie.

Leave A Comment