Jak sprawdzić samochód po VINie?

Sprawdzanie pojazdu używanego oraz jego historii za pomocą numeru VIN to coraz powszechniejsza praktyka u wielu kupujących. Dzięki temu mogą oni nie tylko poznać podstawowe informacje o danym pojeździe, ale również poznać jego historię. Jak jednak sprawdzić numer VIN, gdzie go znaleźć i czy każdy portal umożliwiający sprawdzenie numeru VIN działa tak samo?

Vehicle Identification Number – co to jest?

Vehicle Identification Number, czyli inaczej popularny numer VIN samochodu, to jego indywidualny numer identyfikacyjny. Dany pojazd posiada tylko jeden taki numer, i jest on unikalny, co oznacza, że rozkodowując go, otrzymujemy pewne informacje o danym, konkretnym pojeździe.

Numer VIN – gdzie znajdziemy go w samochodzie używanym?

Sprzedający często podają numer VIN w ogłoszeniach sprzedaży – wszystko po to, aby nie odpowiadać cały czas na takie same wiadomości, i nie dobierać kolejnych telefonów od osób, które na chwilę obecną zainteresowane są wyłącznie poznaniem tego numeru. Warto jednak upewnić się, podczas oględzin, że numer VIN danego auta jest taki, jaki został nam podany w ogłoszeniu czy inną drogą przez sprzedającego.

Numer VIN znajduje się w kilku miejscach w danym samochodzie, jednak każdy producent może samodzielnie ustalić, jakie to miejsca. Zalecamy zatem, aby przed oględzinami konkretnego pojazdu, sprawdzić w sieci, gdzie ma on nabity numer VIN. Znalezienie takich informacji nie będzie trudne.

Dodatkowo numer VIN będzie znajdował się również w dowodzie rejestracyjnym danego pojazdu.

Jak rozkodować numer VIN?

Zadanie to jest naprawdę proste. Często, aby rozkodować VIN, mogą być nam potrzebne dodatkowe informacje, takie jak data pierwszej rejestracji czy numer rejestracji. Jeżeli jednak posiadamy je, wraz z numerem VIN danego pojazdu, bez problemu uda nam się poznać historię danego samochodu.

W tym celu warto wybrać jeden z wielu portali, które funkcjonują na naszym rynku, jednak naszym zdaniem, jednym z najbardziej godnych uwagi, jest Historiaszkod.pl.

Dlaczego warto sprawdzać numer VIN na Historiaszkod.pl?

Po pierwsze, opcja sprawdzania numeru VIN jest tam darmowa, a przynajmniej do pewnego momentu. Zupełnie za darmo uda nam się sprawdzić podstawowe informacje o pojeździe, w tym te, czy brał on udział w wypadkach i kolizjach, czy też nie. Jeżeli szukamy samochodu bezwypadkowego, portal ten w 100% wystarczy w swojej darmowej wersji do weryfikacji dla nas poszczególnych pojazdów. Jeżeli jednak bierzemy pod uwagę samochody używane i powypadkowe, będziemy mogli, za symboliczną opłatą, sprawdzić więcej detali o kolizjach i wypadkach.
Dowiemy się, gdzie wypadek miał miejsce, kiedy, jakich doznał uszkodzeń czy jaka jest szkoda całkowita. Dzięki temu będziemy mogli weryfikować słowa sprzedawcy, a dodatkowo dowiemy się, które elementy samochodu będą wymagały dodatkowe sprawdzenia podczas oględzin pojazdu.
Dodatkowo Historiaszkod.pl korzysta z międzynarodowych, bardzo szybko aktualizowanych baz danych. Oznacza to, że informacje tam zawarte, są tak aktualne, jak to tylko jest możliwe, a dodatkowo dotyczą one nie tylko samochodów zarejestrowanych obecnie w Polsce, ale również tych pochodzących z innych krajów Unii Europejskiej oraz Stanów Zjednoczonych. Jest to o tyle istotne, że poznanie historii pojazdu sprowadzanego do Polski w inny sposób jest naprawdę zadaniem bardzo trudnym.

O czym informuje nas numer VIN?

Poza podstawowymi informacjami dowiemy się, czy samochód przechodził wypadki lub kolizje, czy został zgłoszony jako pojazd skradziony, ile przejechał do tej pory kilometrów (wartości rejestrowane np. w chwili obecnej w Polsce przez policję podczas kontroli pojazdów) lub, czy dochodziło do modyfikacji lub zmiany fabrycznego wyposażenia danego pojazdu.

Kiedy sprawdzić numer VIN?

Numer VIN najlepiej sprawdzić przed oględzinami. Wtedy też będziemy mogli dopytywać sprzedającego o to, co nas nurtuje lub niepokoi. Jeżeli samochód miał za sobą wypadki, również warto o nie dopytać. Jednocześnie, dzięki sprawdzeniu numeru VIN możemy weryfikować słowa sprzedającego – mała kolizja w ustach sprzedającego może być bowiem poważnym wypadkiem, po którym ciężko doprowadzić samochód do 100% sprawności.

Leave A Comment