Jak dobrać oponę do felgi?

Idealne dopasowanie opon do felg jest kluczowe dla bezpieczeństwa Twojej jazdy. By podróżować bezpiecznie, ekologicznie i oszczędnie, należy trzymać się pewnych zasad. Dziś postaramy się je przedstawić i podpowiedzieć, jak sprawdzić, które ogumienie może zostać zastosowane w Twoim pojeździe.

Jakie są skutki nieprawidłowego dopasowania opony?

Dopasowanie opon do felg jest bardzo ważne ze względu na bezpieczeństwo jazdy. Wszelkie modele ogumienia, niezależnie od tego, przez jakiego producenta zostały stworzone, oznaczane są odpowiednim zapisem zawierającym parametry rozmiaru. Producent opon, np. Maxxis, którego ogumienie dostępne jest w atrakcyjnych cenach na https://www.sklepopon.com/opony/maxxis, tworzy oponę o rozmiarze np. 225/50 R16 i musi ona pasować do wszystkich pojazdów, w których ten rozmiar został przewidziany przez ich producenta. Tak spójny system oznaczania ogumienia sprawia, że producent opony jest w stanie dostarczyć model ściśle dopasowany do pojazdu. Zachowanie pewnej technicznej harmonii to gwarancja bezpieczeństwa jazdy. Tylko, gdy opona jest odpowiednio dopasowana, jest w stanie stanowić skuteczne wsparcie dla kierowcy.

Ogumienie w rozmiarze, który nawet niekoniecznie jest daleki od zalecanego, ale różni się choćby jednym calem, znacząco obniża sterowność, sprawia, że pojazd zachowuje się w sposób nieprzewidziany na trasie, a jego przyczepność znacząco spada. Zawodzi więc każdy aspekt, za który opona ma odpowiadać. I na tym się nie kończy.

Kolejnym istotnym tematem jest zużycie – jeśli zawiedzie nas dobór opon do felg, szybko okaże się, że ogumienie zużywa się w skrajnie szybkim tempie. Nierówny rozkład sił „zabija” oponę bardzo szybko. Co jeszcze ważniejsze, w takiej sytuacji najczęściej nie przysługuje nam zwrot z tytułu gwarancji, gdyż nie użytkujemy produktu zgodnie z jego specyfikacją. Dlatego zdecydowanie należy zwracać uwagę na to, jakie ogumienie wybieramy do naszego pojazdu. Jak dopasować oponę do felgi?

Szerokość felgi do opony – zacznijmy od odczytania specyfikacji ogumienia

Aby odczytać rozmiar opony do felgi, potrzebujemy jedynie jej rozmiaru. Ujednolicony system oznaczeń opon, w dużym stopniu ułatwia dobór rozmiaru opony do felgi. Aby odpowiedzieć sobie na pytanie: “jakie opony na felgi 16-calowe będą odpowiednie?”, wystarczy skupić się na rozmiarze ogumienia, przykładowo:

225/55 R16 to rozmiar, który pozwala na montaż tych opon na koła 16-calowe – ostatnia wartość to 16.

Dopasowanie opon do średnicy felg to jednak dopiero wstęp do wyboru odpowiedniego ogumienia. To jedynie połowa sukcesu – musimy zwrócić uwagę także na profil i szerokość bieżnika opony. Pierwsze cyfry – 225 są szerokością bieżnika. Na ich podstawie należy dobrać odpowiednią szerokość felg. Zadanie może na pierwszy rzut oka komplikować fakt, iż szerokość felg podawana jest w calach a opon w milimetrach. Na szczęście nie musimy przeliczać tych miar do jednej jednostki. Wystarczy odczytać z tabeli, jaka szerokość jest tą właściwą.

Felgę można dobierać na podstawie samej szerokości, bądź na podstawie całego rozmiaru opony. Pierwsza metoda jest szybsza ale zarazem mniej dokładna. W przypadku szerokości 225, opona będzie pasować na felgi o szerokościach od 6,0 do 8,5 cala, a zalecaną wartością jest 7,5 cala. Jednak gdy posłużymy się pełnym rozmiarem opony, okazuje się, że zakres dostępnych szerokości jest mniejszy i zawiera się pomiędzy 6,0 a 8,0 cali. Zmienia się też zalecana wartość, która w tym przypadku wyniesie 7,0 cali.

Skąd jednak mamy mieć pewność, że akurat te opony pasują do naszego pojazdu?

Dopasowanie opon do felg wymaga wiedzy na temat tego, co właściwie mamy zamontować. Na szczęście, nie jest to nic trudnego – w większości przypadków wystarczy zajrzeć do książeczki serwisowej, instrukcji pojazdu lub poszukać naklejek umieszczonych w samochodzie, które ukazują wszelkie istotne informacje na temat odpowiednich parametrów ogumienia – jego wymiarów i rekomendowanego ciśnienia.

Jeśli nie jesteś w stanie zweryfikować tych informacji, najlepiej będzie skorzystać z doświadczenia ekspertów. Jeśli skierujesz swoje pytanie do sklepu z oponami, tam z pewnością pomogą Ci dobrać odpowiednie ogumienie. Jeśli pragniesz zrobić to na własną rękę, istnieje wiele forów tematycznych i serwisów internetowych, które pozwolą Ci na szybkie zdobycie wiedzy na temat wyboru i dopasowania opon. Pamiętaj jednak, że najlepiej sięgać po wiedzę fachowców.

Leave A Comment