Testy Euro NCAP – jaka marka stoi na czele?

Testy Euro NCAP – jakie marki na czele w kwestii bezpieczeństwa

Euro NCAP w 2020 roku dość mocno zmieniło zasady swoich testów, koncentrując się na systemach bezpieczeństwa kierowcy oraz testach zderzeniowych. Organizacja ocenia między innymi asystentów prędkości, ochrony pieszych, systemy automatycznego hamowania czy kontroli stabilizacji pojazdu. Jakie marki przodują w kwestii bezpieczeństwa? Przyjrzeliśmy się ostatnim rankingom i najpopularniejszym markom w Polsce.

Euro NCAP (ang. New Car Assessment Programme) jest jednym z głównych ośrodków testujących i oceniających pojazdy. W połowie 2020 roku wprowadziło nowe wytyczne, które miały uwzględniać m.in. mocniejsze testy boczne oraz sprawdzenie systemów bezpieczeństwa, a także testy zderzeniowe z rozpędzoną przeszkodą. Organizacja od 1997 roku prowadzi testy na samochodach w ściśle określonych warunkach i publikuje rankingi modeli najlepszych pod względem bezpieczeństwa. I jest tu dobra wiadomość: producenci co roku sukcesywnie zwiększają bezpieczeństwo swoich aut, a większość spełnia surowe normy testów. W samym tylko 2019 roku organizacja poddała testom 55 modeli, a aż 41 z nich uzyskało maksymalną ocenę pięciu gwiazdek.

Marki docenione za bezpieczeństwo w 2018 i 2019 roku

Pamiętajmy, że testy Euro NCAP i innych niezależnych organizacji są dobrym punktem odniesienia, jeżeli chcemy sprawdzić, jak prezentuje się bezpieczeństwo poszczególnych modeli. Producenci samochodów także wykonują testy zderzeniowe, które są potrzebne do celów badawczo-rozwojowych i homologacyjnych, ale to próby obiektywnych organizacji są najlepszą wskazówką przy wyborze auta. Stąd dobrze samodzielnie sprawdzać noty dla pojazdów, ale też mieć świadomość, jak prezentowały się wyniki dla najpopularniejszych modeli.

Wprawdzie obecnie sporo modeli samochodów zyskuje najwyższą ocenę w testach NCAP, co ma potwierdzać ich bezpieczeństwo, ale nawet wśród nich możemy znaleźć te najbezpieczniejsze, a tym bardziej wyłonić marki, które od lat przodują w rankingach.

W 2019 roku numerem 1 spośród wszystkich samochodów okazał się Mercedes CLA – model uzyskał najlepsze wyniki cząstkowe spośród 55 przetestowanych aut, osiągając wynik ponad 90% w trzech z czterech obszarów bezpieczeństwa. Jeśli chodzi o auta klasy średniej, to numerem 1 okazało się BMW serii 3. Najbezpieczniejszym kompaktowym SUV-em 2019 roku został Subaru Forester, a dużym SUV-em – Tesla X, która za systemy bezpieczeństwa zdobyła 94%, a za ochronę pieszych 98%. Dwa auta zdominowały kategorię supermini, mianowicie Audi A1 i Renault Clio. Drugie miejsce zajął Ford Puma.

Jeżeli zaś chodzi o rok 2018, w kategorii dużych samochodów rodzinnych wygrał Lexus ES z oceną 5 gwiazdek z systemami bezpieczeństwa ocenianymi na 77%. W kategorii mały samochód rodzinny numerem jeden był Mercedes Klasy A, który dostał wysokie noty za bezpieczeństwo dorosłych (96%) i dzieci (91%). Bezpiecznym dużym SUV-em okazał się Hyundai NEXO, a samochodem elektrycznym Lexus ES, wyróżniony wcześniej w kategorii duży samochód rodzinny.

Najpopularniejsze i najbezpieczniejsze marki w Polsce

Jeżeli chodzi o najpopularniejsze marki samochodowe w Polsce, wciąż przoduje Skoda, która tylko w październiku 2018 zarejestrowała niemal 6000 aut. Swój wynik powtórzyła w 2019 roku, a tuż za nią drepczą Volkswagen oraz Toyota. Jak te marki wypadają w testach Euro NCAP? Kompaktowa Skoda Scala została wyróżniona najwyższą pięciogwiazdkową notą w europejskim teście bezpieczeństwa Euro NCAP w 2019 roku, uzyskując 97%. punktów w kategorii ochrony dorosłych oraz pełne sześć punktów za ochronę rowerzystów.

W testach NCAP została sprawdzona najważniejsza z premier 2020 roku koncernu Volkswagen, a mianowicie elektryczny ID.3. Z jakim wynikiem? Ocena pięć gwiazdek, przy czym ochrona dorosłych 87% oraz ochrona dzieci 89%. Systemy bezpieczeństwa oceniono na 88%, a pamiętajmy, że jest to samochód bogaty w systemy wsparcia kierowcy i w zdecydowanej większości zachowują się one właściwie, poprawiając bezpieczeństwo jazdy.

Jeżeli zaś chodzi o Toyotę, Euro NCAP sprawdziło Toyotę Yaris, która zyskała komplet pięciu gwiazdek. Co ciekawe, był to pierwszy samochód testowany po pandemii koronawirusa i na nowych zasadach, tym samym Yaris nowej generacji stała się punktem odniesienia do oceny innych samochodów testowanych przez Euro NCAP według nowej metodologii.

Volvo, czyli najbezpieczniejsze auto w historii testów Euro NCAP

W powyższych rankingach może dziwić brak obecności samochodów premium spod szyldu Volvo, które znajduje się na liście najpopularniejszych marek klasy premium w Polsce, zaraz za Mercedesem oraz BMW, które się pojawiają się w rankingach Euro NCAP. Co ciekawe Volvo XC60 otrzymało najwyższą punktową ocenę łączną w historii tych testów – samochód uznawany jest nie tylko za najbezpieczniejszy w klasie dużych SUV-ów, ale również jest najbezpieczniejszym samochodem, jaki testowano przez Euro NCAP w ostatnich 4 latach. Jednak nie tylko ten model Volvo otrzymywał wysokie noty.

Wystarczy wspomnieć o Volvo V40, które odnotowało rekordowy wynik w testach przeprowadzanych przez Euro NCAP w 1999 roku z takimi wynikami: 98% ochrony pasażerów, 88% ochrony pieszych, wspomaganie systemów bezpieczeństwa – 100%. Tym samym Volvo V40 okrzyknięto najbezpieczniejszym autem w historii testów Euro NCAP.

Co jednak z bardziej nowoczesnymi modelami? Wystarczy spojrzeć na Volvo XC40 T5 Twin Engine Plug-in Hybrid, które w testach Euro NCAP XC40 otrzymało maksymalną liczbę 5 gwiazdek (stan na październik 2020). Szczególną uwagę zwraca bardzo wysoka nota w zakresie ochrony dorosłych pasażerów – wynik na poziomie 97% to jeden z najwyższych odnotowanych w ciągu w ostatnich trzech lat!

Volvo znalazło się również w rankingu Euro NCAP oceniającym systemy jazdy półautomatycznej, zyskując notę 71% dla Volvo V60.

Warto wspomnieć również o innych testach bezpieczeństwa, mianowicie amerykańskiego odpowiednika NCAP – IIHS (ang. Insurance Institute for Highway Safety), w których dość często pojawiają się modele Volvo. Instytucja bada, jak pojazdy radzą sobie z testami zderzeniowymi i te, które radzą sobie ponadprzeciętnie, zostają wyróżnione nagrodą Top Safety Pick oraz Top Safety Pick+. W rankingu opublikowanym w 2020 roku pojawiły się modele Volvo XC60 i Volvo XC90, gdzie mniejszy SUV otrzymał zwykłą nagrodę, a większy – z plusem, a na dodatek był to pierwszy model Volvo zdobywający maksymalną ocenę. Przeczytaj więcej o najbezpieczniejszych SUV’ach.

Leave A Comment