Sprowadzenie auta z USA – formalności i opłaty

11 grudnia 2020
Bez kategorii, Nowości

W Polsce już od dawna auta z USA są obiektem marzeń wielu osób. Na rynku tym dostępnych jest wiele ciekawych pojazdów, których próżno szukać na naszym kontynencie. Do tego za przywiezieniem samochodu z tej części świata przemawia bardzo przystępna cena jego zakupu. Jednak czy faktycznie jest to opłacalne? Sprawdź już teraz, jaki jest realny koszt sprowadzenia auta z USA i co się na niego składa.

Co trzeba doliczyć co ceny zakupu samochodu w Stanach Zjednoczonych?

To prawda, że na terenie tego kraju wiele pojazdów, w tym osobowych, jest sporo tańszych, niż w Europie Zachodniej. Dobrym tego przykładem może być Ford Mustang wyposażony w ekonomiczny silnik 2.3 EcoBoost. Kupując go w salonie w USA, trzeba za niego zapłacić, po przeliczeniu, nieco ponad 100 tys. złotych – zależnie od kursu USD. Z kolei w Polsce na zakup tego samego modelu musisz sobie zarezerwować przynajmniej 180 000 zł.

Około 80 tysięcy złotych różnicy – to niewątpliwie robi wrażenie. Jednak pamiętaj, że w przypadku zakupu samochodów za oceanem, do transakcji musisz jeszcze doliczyć pewne opłaty. Koniecznie sprawdź wcześniej, jaki jest realny koszt sprowadzenia auta z USA. W swoim budżecie na zakup będziesz musiał uwzględnić m.in.:

  • tłumaczenie dokumentów do rejestracji pojazdu i podatki, w tym akcyzę,
  • opłacenie transportu,
  • wykonanie niezbędnych przeróbek samochodu, aby został dopuszczony do ruchu.

Sprawdzenie i rejestracja samochodu z USA

Pojazdy z tego kraju są transportowane do Europy drogą morską i zazwyczaj trafiają do portów na terenie Niemiec. Tam są przeładowywane na ciężarówki i rozwożone do konkretnych Państw. Jednak zanim do tego dojdzie, trzeba opłacić pewne podatki. Aby poznać realne koszty sprowadzenia auta z USA, należy wziąć pod uwagę:

  • cło – wynosi 10% i jest naliczane od tzw. wartości celnej, czyli sumy ceny zakupu pojazdu oraz kosztów jego transportu,
  • VAT – 19% w przypadku Niemiec, kwotę wylicza się od sumy wartości celnej i cła,
  • akcyzę – opłaca się ją w Polsce przy rejestracji samochodu; jej wysokość zależy od pojemności silnika – 3,1% do 2000 cm3 oraz 18,6% powyżej.  

Musisz także pamiętać o wynagrodzeniu dla pośrednika, który w Twoim imieniu kupił auto w USA, a następnie zajął się jego sprowadzeniem. Ceny są różne i najczęściej wylicza się je na podstawie procentu od wartości pojazdu.

Na koniec pozostaje jeszcze rejestracja samochodu. Zanim to zrobisz, musisz zlecić przetłumaczenie dokumentów. Oznacza to konieczność skorzystania z usług tłumacza przysięgłego – zazwyczaj koszt wynosi kilkaset złotych.

Transport samochodu ze Stanów Zjednoczonych

Niewątpliwie największym wyzwaniem jest przywiezienie zakupionego w USA auta. To jeden z ważniejszych powodów, dla których do sprowadzenia pojazdu warto wynająć profesjonalną firmę, np. BidCars. Do kosztu zakupu samochodu musisz doliczyć opłatę za transport:

  • lądowy na terenie Stanów Zjednoczonych – średnio od 100 do 1200 USD, zależnie od tego, ile kilometrów jest do pokonania,
  • morski, zazwyczaj do niemieckiego portu – przeciętnie od 700 do 1400 USD,
  • lądowy po Unii Europejskiej, już bezpośrednio do Polski – zwykle nieco ponad 1000 zł.

Przeróbki samochodu

Transport, tłumaczenie dokumentów, akcyza na auta z USA i inne podatki – to wciąż za mało, aby określić realny koszt sprowadzenia pojazdu. Niezbędna będzie jego rejestracja, która wiąże się z pewnymi przeróbkami. Aby samochód był dopuszczony do ruchu na drogach europejskich, będziesz musiał zadbać o:

  • wymianę świateł mijania (na asymetryczne) i pozycyjnych, jeśli są żółte (muszą być białe),
  • dołożenie tylnej lampy przeciwmgielnej, jeśli jej nie ma (w USA jest nieobowiązkowa),
  • wymianę licznika, jeśli jest wyskalowany tylko w milach na godzinę.

Zakup i sprowadzenie auta z USA zostaw w rękach fachowców

Z pewnością powyższe opłaty podnoszą cenę zakupu samochodów w USA. Jednak pomimo tego w wielu przypadkach i tak jest to opłacalne przedsięwzięcie. Musisz tylko znaleźć dobrą ofertę – najlepiej zainteresuj się aukcjami organizowanymi za oceanem. Znajdziesz je np. na stronie BidCars. Dodatkowo firma ta zajmie się licytacją i weźmie na siebie ciężar związany z transportem. Oprócz tego możesz skorzystać ze specjalnego kalkulatora – szybko wyliczysz realne koszty sprowadzenia auta z USA.

Leave A Comment