Nowy Arteon Shooting Brake a Arteon Fastback – który bardziej chwyci Cię za serce?

11 grudnia 2020
Bez kategorii, Nowości

Volkswagen Arteon Fastback pojawił się na rynku 3 lata temu. Od tamtego czasu przechodził większe i mniejsze zmiany. Obecnie, wraz z kolejnym odświeżeniem 3-letniego fastbacka, na rynku pojawił się nowy Arteon Shooting Brake. Auto było odpowiedzią Volkswagena na chęć połączenia luksusu zapewnianego przez największą limuzynę marki z użytecznością i funkcjonalnością aut typu kombi. Czy takie połączenie udało się Volkswagenowi?

Co zmieniono w Arteonie Shooting Brake?

Zarówno Arteon Fastback, jak i Arteon Shooting Brake mają takie same wymiary nadwozia, czyli: 4866 mm przy rozstawie osi 2840 mm. Niemniej, wersja typu shooting brake jest o 19 mm wyższa. Poza tymi drobnymi zmianami w wysokości obydwu aut producent zmienił o wiele więcej, niż można byłoby się spodziewać na pierwszy rzut oka.

Jedną z najważniejszych zmian jest wprowadzenie do nowego Arteona Shooting Brake systemu Digital Cockpit Pro. Poza tym nowy Arteon dostępny jest również w wersji hybrydowej typu plug-in. Kolejną istotną zmianą jest również wprowadzenie silnika w wersji R, który generuje 320 KM. W silnik ten wyposażono zarówno Arteona Shooting Brake, jak i nowego Arteona Fastback. Każde auto z tym silnikiem wyposażone jest w napęd na cztery koła z innowacyjnym systemem Torque-Splitter, który znacząco zwiększa dynamikę jazdy.

A jakich zmian doszukamy się na zewnątrz samochodu?

Kosmetycznych zmian w nadwoziu nie ma zbyt wielu. Na listwie zderzaka umieszczono diody pełniące funkcję świateł do jazdy dziennej oraz świateł pozycyjnych. Poza tym zmieniono nieznacznie model przedniego zderzaka, wyposażając go w trzy, a nie cztery, tak jak dotychczas, chromowane listwy. Należy również pamiętać, że stylistyka dolnej części nadwozia zależy od wersji samochodu.

Spoglądając na auto z zewnątrz, nie można zapomnieć o większej pojemności bagażnika w Arteonie Shooting Brake. W tym aucie bagażnik ma pojemność 565 l, a w Arteonie Fastback 563 l. Niemniej, po złożeniu siedzeń tylnych w shooting brake pojemność ładunkowa wzrasta do 1632 l, a w fastbacku do 1557 l.

Zmiany widoczne za sterami

O ile nadwozie nie uległo drastycznym zmianom, to nowy Arteon Shooting Brake został niemal całkowicie odnowiony wewnątrz. Kokpit wyposażony został w zmodyfikowaną deskę rozdzielczą z seryjnymi cyfrowymi zegarami oraz w ekran główny o przekątnej 10,25 cala. Dzięki przyciskowi View umieszczonemu na kierownicy możliwe jest łatwe nawigowanie po głównym ekranie oraz po cyfrowych zegarach.

Nowością jest również system App Connect Wireless dla Apple CarPlay, a także dla Android Auto. Dzięki niemu możliwe jest bezprzewodowe korzystanie z aplikacji. Na uwagę zasługuje również wyposażenie samochodu w indukcyjną ładowarkę do telefonu.

Wersje silnikowe

Zarówno Arteon Shooting Brake, jak i nowy Arteon Fastback wyposażane są w cztery jednostki silnikowe. Są to dwa turbodoładowane silniki benzynowe oraz dwa turbodiesle. Silniki TSI generują 150 KM, 190 KM lub 280 KM. Z kolei turbodiesle TDI są w stanie osiągnąć moc 150 KM i 200 KM.

Oczywiście należy pamiętać, że Arteon Shooting Brake występuje również w wersji z hybrydą typu plug-in, a także w wersji R.

Sprawdź więcej różnic, odwiedzając stronę internetową salonu Volkswagen Krotoski Warszawa.

zdjęcie: Jan – stock.adobe.com

Leave A Comment