Leasing firmowego samochodu. Poznaj korzyści takiego rozwiązania

20 listopada 2020

Bez względu na to, jak dużą firmę prowadzimy, jest to bardzo trudne bez korzystania z samochodu. Jeśli nasza firma jest jednoosobowa lub przeciwnie, zatrudnia wielu pracowników, kupno samochodu na własność nie zawsze stanowi najlepsze rozwiązanie. Dużo bardziej korzystną opcją wydaje się być wzięcie samochodu lub całej floty w leasing.

Leasing i jego rodzaje

Leasing samochodowy to forma umowy między podmiotem finansującym, czyli leasingodawcą, a użytkownikiem inaczej zwanym leasingobiorcą. W jej ramach leasingodawca wydzierżawia leasingobiorcy samochód. Z kolei korzystający zobowiązuje się do wpłacania określonej kwoty w postaci rat leasingowych. Umowa podpisywana jest na czas określony, po której zakończeniu zazwyczaj istnieje możliwość odkupienia użytkowanego auta.

Istnieją trzy główne rodzaje udzielanych leasingów:

  • leasing operacyjny – właściciel pojazdu jest jednocześnie osobą, na której ciąży obowiązek ponoszenia wszelkich kosztów. Jeśli użytkownik jest osobą prawną, może wpisać w koszty działalność rat, w tym podatek VAT;
  • leasing finansowy – leasingobiorca dokonuje odpisów amortyzacyjnych, a po zakończeniu umowy staje się właścicielem pojazdu. Leasingobiorca może wpisać w koszt działalności tylko odsetki od rat.
  • leasing zwrotny – przedsiębiorca sprzedaje firmie leasingowej firmowy samochód. Następnie podpisuje z leasingodawcą umowę i na jej mocy korzysta z pojazdu. Na taką opcję decydują się firmy, które znalazły się trudnej sytuacji finansowej. Przedmiotem leasingu może być każdy element majątku firmy będący jej własnością.

Zalety leasingu samochodowego

Leasing samochodowy jest popularny wśród właścicieli firm i trudno się dziwić. Posiada on bowiem wiele plusów:

  • użytkownik ma prawo do ulg podatkowych. Istnieje możliwość wpisania rat leasingu w koszty działalności gospodarczej. W przypadku leasingu operacyjnego istnieje możliwość odpisania podatku VAT w wysokości 60%, nie przekraczając kwoty 6000 zł;
  • leasingobiorca nie musi inwestować jednorazowo dużych kwot pieniędzy;
  • leasing jest tańszy od kredytu samochodowego;
  • firmy leasingowe nie oceniają tak surowo zdolności kredytowej, jak banki w przypadku kredytów;
  • użytkownik jest zwolniony z podatku PCC i akcyzy samochodowej.

Ile kosztuje leasing?

Aby dowiedzieć się, ile kosztuje leasing danego samochodu dla naszej firmy warto skorzystać z kalkulatora leasingowego. Na stronie internetowej Santander Consumer Multirent bez wychodzenia z domu, w kilku krótkich ruchach obliczymy koszty potencjalnego leasingu. Jeśli jesteśmy zainteresowani ofertą, to wypełniając formularz możemy być pewni, że kontaktujący się z nami doradca pomoże nam w dopełnieniu wszelkich formalności bez wychodzenia z domu.

Leave A Comment