Przewodnik podróżnika po Polsce w czasie pandemii COVID-19

1 października 2020
Bez kategorii, Nowości

Okres domowej izolacji chociaż pozwolił części Polaków nieco zwolnić i odpocząć, to jednak na dłuższą metę okazał się dla nich sporym wyzwaniem. W końcu ile można oglądać filmy, czy też przeglądać kolejny ranking kasyn, siedząc na kanapie w pokoju?

Nie dziwi zatem, że wraz z nadejściem letniej słonecznej pogody większość osób zapragnęła na moment powrócić do normalności i udać się choćby nawet tylko na krótką weekendową wyprawę. Najbezpieczniejszym wyjściem było bez wątpienia podróżowanie po kraju – w ten sposób miało się przynajmniej pewność, że nagle nie utknie się gdzieś zagranicą bez możliwości szybkiego powrotu. I tutaj pojawił się pewien problem – bo co takiego można w Polsce oglądać? Gdzie warto się wybrać?

Co prawda chociaż lato – a wraz z nim okres urlopowy – już minęło, to być może ten krótki artykuł-przewodnik po Polsce, jeśli nie teraz, to przyda ci się następnym razem, gdy zechcesz zaplanować wypad do jakiegoś pięknego zakątka Polski.

Wymarsz w góry!

Z reguły turyści, myśląc o górach decydują się na wypad w Tatry. O ile oczywiście Tatry są piękne, to nie należy zapominać, że nie są jedynym pasmem górskim w Polsce. Warto zapuścić się też w Pieniny albo rozważyć wypad w Bieszczady.

– Bieszczady to zdecydowanie moje ulubione miejsce w Polsce. Staram się pojechać tam choć raz w roku – mówi Klara Czerwińska, ekspert ds. marketingu branży hazardowej i dodaje: – Osobiście mam wrażenie, że ciężko znaleźć drugie tak wspaniałe miejsce w Europie, a może i na całym świecie.

Bieszczady mogą okazać się też świetnym wyborem przez ich położenie tuż przy granicy ze Słowacją oraz Ukrainą. W każdej chwili możesz bowiem wybrać się na krótki wypad do tych krajów samochodem albo nawet pokusić się o przejście na ich terytoria górskimi szlakami.

A ja jeziora wolę!

Podróżowanie po Polsce wcale nie musi oznaczać wyprawy w góry albo nad Morze Bałtyckie. Warto pamiętać o Mazurach czy takich zbiornikach wodnych, jak Zalew Soliński.

Jeśli chcesz wybrać się na północ Polski, ale nie na Mazury, warto zahaczyć o Suwalszczyznę. To tam znajduje się najgłębsze jezioro w Polsce – Hańcza.

Można też wybrać się na Kaszuby, chociażby nad Jezioro Wdzydze. To jezioro położone w Borach Tucholskich. Jest dość czyste, a dookoła znajdują się praktycznie tylko niewielkie wioski. Brzmi to jak świetne miejsce na wypoczynek! Przy okazji możesz też odwiedzić Kaszubski Park Etnograficzny we wsi Wdzydze. Był to pierwszy skansen w Polsce, który powstał już w 1906 roku. Obecnie można w nim podziwiać ponad 50 obiektów budownictwa wiejskiego z Kaszub.

Weekendowe wycieczki

Weekendowe wypady kojarzą się przede wszystkim z odwiedzinami w miastach. I jak najbardziej bezpieczna podróż po Polsce może przybrać też taką formę. Oczywiście, jeśli jeszcze nie byłeś w takich miastach, jak Poznań, Wrocław, Kraków, Toruń czy Gdańsk – możesz się tam wybrać! Co jednak z wyborami nieco mniej oczywistymi?

Lublin nie należy może do największych atrakcji turystycznych Polski, ale zdecydowanie swój urok ma. Warto odwiedzić tamtejszą Starówkę czy wybrać się na koncert do filharmonii. Będąc już w Lublinie, możesz poszukać ciekawych miejsc w okolicy. Czeka na ciebie piękny Nadwieprzański Park Krajobrazowy, Jezioro Firlej czy słynne uzdrowisko Nałęczów.

Weekend możesz również spędzić w Łodzi. Nieważne czy zanurzysz się w weekendowy szał zakupowy w Manufakturze, zdecydujesz na seans w planetarium EC1 czy po prostu wyruszysz w wycieczkę śladami łódzkich murali – powinieneś znaleźć tam coś dla ciebie. W okolicy Łodzi też znajdziesz ciekawe miejsca. Warto zajrzeć do zespołu pałacowo-ogrodowego w Nieborowie i parku w Arkadii. A jak już tam będziesz, to możesz zahaczyć o Łowicz, by dowiedzieć się dlaczego nazwany został kiedyś “kolorową stolicą polskiej wsi”.

Wymienić należy na tej liście jeszcze Bydgodzcz, który niestety często pomijany jest w planach większości podróżników. A niesłusznie! Spacer nad Kanałem Bydgoskim czy odwiedziny na Wyspie Młyńskiej to idealne punkty do odhaczenia w ciepłe, letnie dni.

Podsumowanie

Ciekawych miejsc do odwiedzenia w Polsce jest mnóstwo. Nie da się wymienić ich wszystkich. Dlatego być może obecna sytuacja epidemiczna okaże się świetnym pretekstem do tego, by choć niewielką część z takich znanych-nieznanych miejsc odkryć. Pamiętaj tylko o zdrowym rozsądku i zachowaniu zasad reżimu sanitarnego.

Leave A Comment