Pakiet OC i AC – czy to się opłaca?

13 grudnia 2019
Bez kategorii, Nowości

Z koniecznością zakupienia obowiązkowego ubezpieczenia OC nikt nie dyskutuje. Za to obecnie da się zauważyć coraz większe zainteresowanie dobrowolnymi ubezpieczeniami komunikacyjnymi. Czy pakiet OC i AC się opłaca? Ile kosztuje ubezpieczenie w pakiecie? Oto podstawowe informacje na ten temat.

Wybierz zakres ochrony

OC, czyli ubezpieczenie chroniące odpowiedzialność cywilną kierowcy, gdy ten spowoduje wypadek, każdy kierowca musi wykupić. Za jego brak grożą wysokie kary finansowe. Natomiast ubezpieczenia dobrowolne to już indywidualny wybór właściciela pojazdu. A na takie właśnie polisy decyduje się coraz więcej użytkowników samochodów. Jednak przed zakupem trzeba się dobrze zastanowić, jakiego zakresu ochrony potrzebujemy. Dlatego do wyboru mamy w pakiecie:

  • AC – autocasco, które chroni w przypadku uszkodzenia, zniszczenia lub kradzieży samochodu i jego wyposażenia,
  • ASS – assistance, czyli pomoc techniczna, gdy dojdzie do nieprzewidzianego zdarzenia na drodze, np. awarii,
  • NNW – ubezpieczenie kierowcy i pasażerów od następstw nieszczęśliwych wypadków.

Więcej na temat pakietów OC AC piszemy w artykule https://mubi.pl/poradniki/pakiet-oc-ac/

W pakiecie taniej?

Najczęściej wybieraną przez kierowców opcją jest wykupienie OC i AC. Jednak trzeba mieć świadomość, że zestawienie tych ubezpieczeń możliwe jest właściwie w dowolny sposób dopasowany do naszych potrzeb. Oprócz najpopularniejszego pakietu OC/AC kierowcy mogą wybrać również OC + NNW, OC + ASS, OC + NNW + ASS, a nawet pełen zestaw OC + AC + NNW + ASS. Czy kupno każdej z tych polis osobno kosztuje więcej niż zakupienie ich w pakiecie? Zdecydowanie tak. A więc decydując się na pakiet, sporo oszczędzasz.

Ile kosztuje pakiet OC +AC?

W przypadku dobrowolnych ubezpieczeń komunikacyjnych na cenę ma wpływ kilka kwestii. Nie ma jednego obowiązującego cennika. Jak więc najłatwiej sprawdzić, ile zapłacisz za pakiet ubezpieczeń? Optymalnym rozwiązaniem jest skorzystanie z kalkulatora OC dostępnego na stronie https://mubi.pl/.

Za przykład posłuży nam 33-letni właściciel Opla Astry 2 z 2004 roku mieszkający w Opolu. OC posiada już od 8 lat i jak dotąd nie spowodował żadnej kolizji. Najtańsza oferta OC znaleziona dzięki porównywarce Mubi.pl to 405 zł. Okazuje się, że za pakiet OC + AC zapłaci on jedynie 495 zł. A więc uwaga – za autocasco w pakiecie dopłaca tylko 90 zł.

Pakiet OC i AC – to się opłaca

Na podstawie wyliczeń dokonanych przy użyciu kalkulatora Mubi.pl przedstawiamy więcej przykładów dotyczących różnicy cenowej między OC, a pakietem z AC. Jak widać, zdecydowanie opłaca się poszerzyć ochronę swojego auta za tak niewielką cenę.

tab3

Od czego zależy cena pakietu?

Po wpisaniu niezbędnych informacji w kalkulatorze pojawiają się oferty, które zależą od:

  • zakresu ochrony, czyli liczby ubezpieczeń w pakiecie, a także od zakresu każdej z polis,
  • stanu technicznego samochodu,
  • informacji o właścicielu samochodu.

Porównamy pod tym kątem trzech przykładowych kierowców:

tab4

Idealnym połączeniem dla uzyskania jak najkorzystniejszej ceny pakietu byłby doświadczony kierowca z wszystkimi zniżkami oraz nowy samochód z salonu.

Nowy samochód, a pakiet ubezpieczeń

W przypadku zakupu samochodu z salonu szczególnie polecany jest szeroki zakres ochrony ubezpieczeniowej. Wartość takiego auta jest zazwyczaj na tyle wysoka, że warto go chronić na wypadek nawet drobnej szkody. Dealerzy w takiej sytuacji od razu proponują zakup pakietu ubezpieczeniowego. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, jednak trzeba pamiętać, że korzystniejsze ceny polis i możliwość dostosowania do swoich potrzeb znajdziemy dzięki kalkulatorowi OC/AC.

Podsumowanie

  1. Kierowcy coraz chętniej decydują się na pakiet ubezpieczeń OC i AC.
  2. Polisy zakupione w pakiecie dostępne są w atrakcyjnej cenie.
  3. W skład pakietu może wejść dowolne zestawienie ubezpieczenia OC oraz polis AC, NNW i ASS.

Leave A Comment