Aktualności
Auto z USA (23 września, 2022 12:06 pm)
Narzędzia dla transportu (22 września, 2022 9:09 am)
Kosmetyki samochodowe – jakie warto mieć? (17 sierpnia, 2022 12:27 pm)

Niezbędne narzędzia motoryzacyjne w warsztacie samochodowym

24 października 2019
Bez kategorii, Nowości

Planujesz otworzyć warsztat samochodowy? Musisz pamiętać o odpowiednim doborze narzędzi, dzięki którym praca będzie efektywna i przyjemna. Sprawdź, jakie przyrządy są podstawą każdego warsztatu samochodowego.

Rola narzędzi motoryzacyjnych w warsztacie samochodowym

Narzędzia odgrywają wielką rolę w warsztacie samochodowym. Bez udziału przyrządów takich jak np. klucze praca mechaników byłaby niemożliwa – samochody składają się z elementów, które wymagają bardzo mocnego przymocowania. Kolejną istotną sprawą jest masa pojazdów – podnośniki i żurawie są nieocenione w podnoszeniu auta. Dzięki temu w bezpieczny sposób naprawisz podwozie samochodu, a za pomocą urządzeń diagnostycznych szybko ustalisz rodzaj usterki.

Podstawowe narzędzia dla każdego warsztatu samochodowego

Zanim zakupisz narzędzia motoryzacyjne, musisz zastanowić się nad zakresem usług warsztatu. Niektóre z urządzeń sprawdzą się lepiej w wulkanizacji a inne w lakierni – istnieją jednak przyrządy, które odnajdą się w każdym warsztacie. Dzięki nim przeprowadzisz drobne konserwacje pojazdów czy wykonasz przegląd samochodu.

Klucze

Odkręcanie i przykręcanie jest najczęstszą czynnością w pracy z samochodem. Bez kluczy bardzo trudne okażą się nawet najprostsze naprawy, takie jak np. wymiana wycieraczki. Wyposaż się w klucze płaskie, imbusowe, nasadowe oraz klucze udarowe, dzięki którym przyspieszysz swoją pracę oraz dokręcisz śruby z większą mocą.

Śrubokręty

Śrubokręty przydają się do wszelkich prac, które wymagają dużej precyzji. Przy wyborze musisz pamiętać, jaki typ urządzenia wybrać – niektóre z nich przystosowane są do prac w warsztatach mechanicznych a inne do zakładów zegarmistrzowskich. Do prac z samochodami warto wybrać śrubokręty ze stali chromowo-wanadowej.

Podnośniki

Podnośniki samochodowe są kolejnym niezbędnym wyposażeniem warsztatu samochodowego. Dzięki nim podniesiesz samochód w celu wykonania niezbędnych napraw oraz diagnozy podwozia. Podnośniki przydają się do wielu czynności, np. podczas wymiany koła czy montażu skrzyni biegów. Specjalnym typem tych narzędzi są żurawie, dzięki którym zdemontujesz najcięższe elementy samochodu, takie jak np. silnik.

Blokady rozrządu

Narzędziami, które cieszą się popularnością w zakładach samochodowych, są blokady rozrządu. Mimo swojego niewielkiego rozmiaru posiadają one wielkie możliwości. Dzięki nim zablokujesz, m.in. wałek rozrządu, wału korbowego czy koła zamachowego. Blokady przydatne są również podczas demontażu śrub koła prasowego wału korbowego, dokręcania śrub przy rozruszniku oraz do płynnego regulowania rozstawu ramion.

Urządzenia diagnostyczne

Im nowsze auto, tym więcej elektroniki. Oznacza to, że bez specjalistycznego oprogramowania do diagnostyki ciężko jest określić przyczynę usterki. Popularnymi urządzeniami są komputery diagnostyczne, które potrafią skutecznie wykryć gdzie leży problem auta. Zaopatrz się również w miernik napięcia, dzięki któremu sprawdzisz stan naładowania akumulatora.

Wózki warsztatowe

Porządek w pracy jest bardzo ważny – zwłaszcza w warsztacie, w którym jest mnóstwo narzędzi, śrub i innych elementów, które warto mieć pod ręką. Dzięki wózkom warsztatowym zwiększysz swoją efektywność pracy oraz zaoszczędzisz czas na szukanie poszczególnych przyrządów i części.

Leave A Comment