Czym różni się opona letnia od zimowej?

Odpowiednie wyposażenie samochodu to jedna z najważniejszych kwestii. Perfekcyjnie dobrane akcesoria zapewniają nie tylko komfort jazdy, ale również gwarantują bezpieczeństwo. Istotną rolę odgrywają więc opony – należy wybierać wysokiej jakości modele dostosowane do pory roku, gwarantujące odpowiednią przyczepność. Czym różni się ogumienie zimowe od letniego?

Opony zimowe – cechy charakterystyczne

Opony zimowe są przeznaczone do użytku, kiedy na zewnątrz panują niskie lub minusowe temperatury. Ich budowa umożliwia bezpieczną jazdę w niesprzyjających warunkach atmosferycznych – np. podczas intensywnych opadów śniegu, gradu czy deszczu. Zimowa wersja opon wyróżnia się zazwyczaj kilkoma elementami wizualnymi. Są to m.in.:

  • umieszczone z boku wytłoczenie w kształcie płatka śniegu na tle góry,
  • oznaczenie M+S (Mud+Snow) lub samodzielna literka S,
  • duża ilość „nacięć” i lameli na bieżniku,
  • znacznie głębsze rowki, dzięki którym woda może swobodnie odpływać.

Oprócz różnic widocznych gołym okiem, nie można zapominać również o składzie mieszanki gumowej. W przypadku modeli przeznaczonych na miesiące zimowe jest to materiał cechujący się miękkością, a w jego składzie znaleźć można spore ilości krzemionki. Taki dobór komponentów wynika m.in. z konieczności zachowania wszystkich właściwości i utrzymania kontaktu z nawierzchnią, nawet przy jej niekorzystnym stanie i maksymalnie niskich temperaturach.

Według ekspertów opony zimowe sprawdzają się najlepiej poniżej 7°C.

Opony letnie – cechy charakterystyczne

Cieplejsze miesiące wymagają zmiany opon na letnie. Te z kolei są przystosowane do wysokich temperatur, a ich budowa umożliwia pojazdowi niemalże „przyklejenie się” do nawierzchni, przez co jazda jest dużo bardziej komfortowa a przede wszystkim bezpieczna. Po czym można poznać letnie ogumienie?

  • minimalna ilość rowków i nacięć,
  • „blokowy” wzór bieżnika,
  • duża powierzchnia styku z nawierzchnią.

W przypadku letnich opon mieszanka gumowa wykonana jest z twardych materiałów, przez co może dostosowywać się nie tylko do wysokich temperatur, ale również opadów deszczu. W przeciwieństwie do akcesoriów zimowych w jej składzie przeważa sadza, dzięki czemu auto doskonale radzi sobie nawet na mocno rozgrzanym asfalcie, a tor jazdy jest stabilny.

Według ekspertów opony letnie sprawdzają się najlepiej powyżej 7°C.

Kupno i wymiana opon – to trzeba wziąć pod uwagę

Dostosowanie ogumienia do sezonu letniego i zimowego to priorytetowa kwestia. Odpowiedni rodzaj opon zapewnia nie tylko bezpieczną jazdę i dobrą przyczepność, ale również krótszy czas hamowania. Oprócz tego, przy kupnie i wymianie opon należy również wziąć pod uwagę kilka najważniejszych czynników. Wśród nich znajdują się m.in.:

  • Stan opon – obecnie na rynku istnieje wiele firm, takich jak chociażby http://bridgestone-poznan.pl, produkujących ogumienie wysokiej jakości i w różnych przedziałach cenowych, dlatego najlepiej wybierać nowe akcesoria, a nie te z drugiej ręki.
  • Rozmiar – odpowiedni rozmiar minimalizuje ryzyko awarii, jednak dopuszcza się minimalne różnice w stosunku do zaleceń producenta (nie mogą one przekraczać 2%).
  • Rodzaj – oprócz tradycyjnych modeli produkowane są także te innowacyjne. Przykładem jest chociażby ogumienie typu run-flat, umożliwiające pokonanie jeszcze kilkudziesięciu kilometrów nawet po jego przebiciu czy uszkodzeniu.

Klasa – najbardziej wymagający właściciele aut zdecydują się prawdopodobnie na klasę premium, wyróżniającą się wysokim stopniem zaawansowania technologicznego. Posiadacze nieco starszych samochodów mogą natomiast z powodzeniem zastosować ogumienie klasy średniej lub ekonomicznej.

Leave A Comment