Aktualności
Volkswagen Passat B5 (4 października, 2023 5:48 pm)
Elastyczny kredyt JAK ABONAMENT na samochód (25 września, 2023 5:18 pm)
Leasing sposobem na finansowanie auta do firmy (25 września, 2023 5:11 pm)

Sprzęgła wielotarczowe i dwutarczowe – jak działają?

17 lipca 2019
Bez kategorii, Nowości

W przypadku niektórych pojazdów zwykłe sprzęgło jednotarczowe może się okazać niewystarczającym rozwiązaniem. Dzieje się tak między innymi w przypadku bardzo ciężkich samochodów ciężarowych lub pojazdów wykorzystywanych w motorsporcie. W takich sytuacjach sprzęgło musi przenieść dużą moc i moment obrotowy, gdzie jedna tarcza może się okazać niewystarczająca. Większa ilość współpracujących ze sobą tarcz pozwala na zwiększenie powierzchni ciernej, co umożliwia przeniesienie większego momentu obrotowego.

Mimo zastosowania podobnej budowy i sposobu działania, sprzęgła wielotarczowe stanowią osobną grupę sprzęgieł ciernych. W ich skład wchodzą dociski, kila tarcz oraz przekładki między nimi. Sama zasada działania jest podobna jak w przypadku pozostałych typów sprzęgła ciernego tarczowego – dociski utrzymują tarczę przy kole zamachowym, co pozwala na przekazanie mocy przy wykorzystaniu siły tarcia. Podczas gdy dociski odsuwają się od tarcz i koła zamachowego dochodzi do rozłączenia napędu, dzięki czemu możliwe jest zatrzymanie pojazdu lub zmiana biegu. Bezpośrednio z tarczy sprzęgła moment obrotowy odbiera wałek sprzęgła, a następnie przekazuje go do skrzyni biegów. Następnie zadaniem skrzyni biegów jest przekazanej tej mocy na koła za pomocą półosi lub na wał napędowy. Wielotarczowe zestawy sprzęgła często są wykorzystywane w autobusach, ponieważ znacząco zwiększają komfort użytkowania – możliwe jest płynne ruszenie z miejsca, a zmiany biegów są delikatne i niemal niewyczuwalne.

Plusy i minusy zastosowania sprzęgła wielotarczowego

Plusy stosowania sprzęgła wielotarczowego

  • umożliwia przeniesienie znacznie większych sił, przez zwiększenie powierzchni ciernej,
  • przyczynia się do lepszego odprowadzania ciepła,
  • znacząco zwiększa komfort jazdy,
  • cechuje je bardzo wysoka wytrzymałość,
  • cechuje je znacznie wyższa elastyczność,
  • umożliwia płynne ruszanie z miejsca,
  • umożliwia zmianę biegów bez efektu szarpnięć.

Minusy stosowania sprzęgła wielotarczowego:

  • stosunkowo duża masa sprzęgła,
  • wysokie koszty,
  • wystąpienie trudności podczas serwisowania, w tym podczas jego regulacji.

W jaki sposób działa sprzęgło wielotarczowe mokre?

Wśród sprzęgieł wielotarczowych wyróżnić możemy również sprzęgła suche i mokre. Różni je wykorzystanie kąpieli olejowej bądź jej brak. Dla prawidłowego funkcjonowania sprzęgła wielotarczowe mokre pracują stale zanurzone w cieczy. Właśnie dlatego należy w nich zastosować inne okładziny cierne, które są przystosowane do pracy w takich warunkach. Często tego typu sprzęgła można spotkać w motocyklach.

Znajdź sprzęgło do swojego samochodu sprzeglo.com.pl

Zastosowanie sprzęgła dwutarczowego w skrzyni DSG

Jeszcze innym rodzajem sprzęgła dwutarczowego jest to wykorzystywane w skrzyniach biegów dwusprzęgłowych. W ich konstrukcji zdublowana jest zarówno tarcza sprzęgła, jak i pozostałe elementy. To sprawia, że technicznie rzecz ujmując są to dwa oddzielne sprzęgła znajdujące się w jednej obudowie. W takich przypadkach często są to sprzęgła mokre, które pracują w kąpieli olejowej – zwłaszcza w przypadku silników o wyższej mocy.

Leave A Comment