Aktualności

Lexus zaSUVa – przegląd gamy SUV od Lexusa

30 czerwca 2019
Bez kategorii, Lexus Nowości

Jeszcze kilka lat temu Lexus posiadał w Europie tylko jednego SUVa i był to model RX. Zadebiutował on w 1998 roku i był pierwszy SUVem klasy premium na świecie. Dziś gama SUV Lexusów w Polsce urosła do 4 aut.

SUVy Lexusa

Najmniejszym i zarazem najmłodszym przedstawicielem jest model UX, który zadebiutował w zeszłym roku w klasie małych miejskich aut rekreacyjno-terenowych. To klasa, która jest obecnie bardzo mocno oblegana i trzeba się naprawdę mocno wyróżniać, żeby zdobyć klienta. UX łatwo rozpoznać na ulicy, bo podobnie jak pozostałe modele marki, ma bardzo charakterystyczne ostre linie nadwozia. Z tyłu natomiast mamy na klapie blendę ze światłem przechodzącym przez całą szerokość. Robi wrażenie, chociaż zdaję sobie sprawę, że nie każdemu wygląd UX’a może przypaść do gustu. Model ten, jak i każdy Lexus, pod maską posiada tylko hybrydy i silniki benzynowe. Japończycy już jakiś czas temu powiedzieli stanowcze NIE dla silników wysokoprężnych w Polsce. Są jednak kraje, takie jak np. Rosja czy Ukraina, gdzie niektóre modele są dostępne z dieslami.

Jednym z nich jest model LX czyli największy i w sumie równie świeży produkt co UX. Równie świeży na naszym rynku, bowiem LX jest pierwszym dużym terenowym Lexusem w gamie marki, a jego historia sięga roku 1995. Początkowo była to Toyota Land Cruiser z innymi emblematami i innym wykończeniem, a dziś już coraz trudniej pomylić te dwa modele. Zwłaszcza z przodu auto robi ogromne wrażenie dzięki, nomen omen, ogromnemu grillowi. Aha, i to nie jest SUV, tylko prawdziwe auto terenowe, stąd też wciąż RX jest uważany za pierwszego SUV klasy premium.

SUVy Lexusa

No właśnie – RX. To samochód, który jest najczęściej kupowanym Lexusem na świecie. W obecnej generacji jest dostępny od 2015, a pod koniec tego roku (na jesieni) samochód zostanie odświeżony. Odświeżenie będzie o tyle ważne, że zostanie nieco poprawiony system multimedialny, który jest już nieco przestarzały. Dojdzie między innymi integracja z telefonem za pomocą Apple Car Play i Android Auto.

Warto też dodać, że model RX występuje w odmianie przedłużonej, 7-mio osobowej jako model RX L. Testowałem niedawno takie auto i sprawiło naprawdę dobre wrażenie, chociaż tam też zwróciłem uwagę na kilka archaicznych już detali. Ale pewnie nadchodzący lifting nieco je poprawi.

Link do testu video Lexusa RX L:

Najchętniej kupowanym SUV w Polsce z gamy Lexusa jest jednak model NX, czyli drugi SUV jaki pojawił się na naszym rynku. Sukces tego samochodu to zasługa dwóch czynników. Po pierwsze, cena bazowa była bardzo atrakcyjna, a po drugie, układ hybrydowy, który faktycznie przynosi oszczędności i nawet tak spore auto potrafi palić stosunkowo mało.

Moda na SUV w Polsce jak i na całym świecie wciąż nie przemija. Nic dziwnego więc, że Lexus tak mocno rozbudowuje i modernizuję gamę swoich aut. Nowoczesny wygląd, wykonanie oraz oszczędne hybrydy potrafią być kuszące.

Leave A Comment