Czyste szyby w samochodzie – jak o nie zadbać?

6 czerwca 2019
Bez kategorii, Nowości

Czystość i przejrzystość szyb spowoduje, że jazda samochodem będzie znacznie spokojniejsza. Wszelkie zarysowania szyb sprawiają, że widoczność maleje. Ten problem szczególnie widoczny jest podczas jazdy nocą. Na szczęście istnieje wiele sposobów, dzięki którym niewielkim kosztem zniwelujesz zarysowania na szybie, nie inwestując sporej kwoty w zakup nowych szkieł.

PRZYCZYNY ZARYSOWAŃ – OD CZEGO RYSUJĄ SIĘ SZYBY W SAMOCHODZIE?

Zarysowania na szybie są naturalnym skutkiem użytkowania samochodu. Z wiekiem zarysowań jest coraz więcej i szybciej się pojawiają. Powodów, przez które występują, jest wiele. Począwszy od zwierząt, które chodzą po karoserii samochodu – głównie ptaki i koty, skończywszy na kamieniach wylatujących spód kół samochodu i owadów uderzających o szybę w trakcie drogi.

Oczywiście zdarzają się sytuacje, gdy kamień jest na tyle duży, że zdoła zbić całą przednią szybę. W takiej sytuacji najlepiej wezwać pomoc drogową, która przetransportuje Twój samochód do zaufanego warsztatu, w którym specjaliści zajmą się wymianą szyby na nową.

RYSY W AUCIE – JAK USUNĄĆ ZARYSOWANIA Z SZYBY?

Usunięcie rys z szyb często można wykonać samodzielnie. W tej czynności konieczne będzie wyposażenie się w pastę polerską do szyb. Powinieneś kupić także filc polerski. Jednak maszynka polerska jest zbędna – można nią narobić więcej szkód niż pożytku. Ważne jest to, by podczas tej czynności zamknąć samochód w miejscu, w którym nie będą przeszkadzać warunki atmosferyczne ani zwierzęta – np. w garażu.

  1. Zacznij od dokładnego umycia samochodu. Szyby powinny być krystalicznie czyste. Brud, który zostanie na polerowanej powierzchni może pogłębić rysy lub stworzyć nowe. Samochód dokładnie zabezpiecz przed ewentualnymi przetarciami lub plamami po użyciu pasty polerskiej.
  2. Kolejna czynność to nałożenie pasty na filc i rozpoczęcie polerowania. Wykonuj dokładnie, ciągłe i energiczne ruchy po polerowanej powierzchni. Co jakiś czas pamiętaj o przetarciu filcem po szybie, ponieważ pozostałości po ścieranym szkle mogą porysować powierzchnię szyby na nowo. Ważne! Proces polerowania szyby może potrwać nawet kilka godzin.

LIKWIDACJA RYS NA SZYBIE – JAK TO ZROBIĆ?

Kolejnym skutecznym sposobem na naprawę zarysowań jest zestaw naprawczy. Za pomocą dobrego zestawu można w łatwy sposób usunąć małe pęknięcia i zarysowania. Działanie zestawu naprawczego polega na nałożeniu specjalnej żywicy wypełniającej uszkodzone części szkła, która zlewa się z całą powierzchnią.

Pamiętaj, żeby zestawu nie używać na zbyt rozgrzanej szybie, a pracę wykonywać w cieniu. Efektem jest szyba zdolna do dalszego użytkowania. Jednak ten sposób nie zawsze musi się sprawdzić. Często dokładne polerowanie da znacznie lepsze rezultaty.

USUWANIE RYS Z SZYBY – LEPIEJ ZAPOBIEGAĆ NIŻ LECZYĆ

Ta stara zasada sprawdza się również w wypadku naprawy szyb. Dlatego warto dbać o samochodowe okna, zanim trzeba będzie je polerować lub, co gorsza, wymieniać na nowe.

Pierwsza zasada, by uniknąć naprawy szyb, to taka, aby często je myć. Do czyszczenia szkieł używaj delikatnych materiału, takich jak mikrofibra albo ręczników papierowych. Możesz użyć preparatu do szyb używanego w Twoim mieszkaniu. Jednak pamiętaj o jego składzie. W dalszej części dowiesz się, jakich składników używać oraz jaki preparat będzie najbardziej bezpieczny dla Twojego pojazdu. Warto abyś pamiętał także, aby wyczyścić również uszczelki oraz elementy z nimi sąsiadujące. W innym wypadku brud przeniesie się z uszczelek na elementy szklane.

Dokonując decyzji o wyborze płynu do mycia szyb, unikaj preparatów na bazie amoniaku. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że amoniak źle wpływa na elementy wykonane z winylu, gumy i skóry. Spryskując szybę takim płynem, możesz doprowadzić do zniszczenia powierzchni znajdujących się w jej sąsiedztwie, wykonanych z tychże materiałów.

Dodatkowo amoniak niewłaściwie wpływa również na szyby przyciemniane. Co więcej, opary amoniaku, które uwalniają się przy spryskiwaniu szyb wewnątrz pojazdu mogą zaszkodzić również Twojemu zdrowiu.

DBAŁOŚĆ O SZYBY ZIMĄ

Zima jest okresem szczególnie wymagającym dbałości o szyby w samochodzie. Mimo że oblodzone szyby wymagają skutecznych i doraźnych metod, to każde zetknięcie skrobaczki z szybą może pozostawiać ślady. Najlepiej zaopatrzyć się w płyn do odmrażania szyb oraz usuwać, w miarę możliwości, duże i jednolite kawałki lodu i śniegu. Coraz więcej samochodów posiada systemy podgrzewania szyb. Dzięki nim bardzo szybko roztopi się lód oraz śnieg. Zaopatrz się także w folię ochronną i zakładaj ją na noc. Folia zabezpieczy szybę przed działaniem opadów atmosferycznych.

zima-szron-szyba-samochod

PŁYN ZAPOBIEGAJĄCY ZAMARZANIU SZYB DOMOWYM SPOSOBEM

Możesz także spróbować sporządzić płyn zapobiegający zamarzaniu szyb w domowych warunkach. Wystarczy, że wymieszasz ocet z wodą w proporcjach 1 do 3. Po zaparkowaniu auta pod domem musisz spryskać jego szyby przyrządzoną substancją, usuwając przy tym jej nadmiar. Na drugi dzień z rana będzie czekała na Ciebie miła niespodzianka w postaci nieoblodzonych szyb.

PAROWANIE SZYB – JAK SOBIE Z NIMI PORADZIĆ?

Jeśli szyby w Twoim samochodzie często parują, przez co dalsza jazda jest niemalże niemożliwa, to prawdopodobnie inwestujesz pieniądze w preparaty, które mają przeciwdziałać parowaniu. Jest to jednak strata czasu i pieniędzy. Zazwyczaj te objawy są oznaka źle działającej wentylacji. Żeby pozbyć się problemu, trzeba naprawić nawiewy oraz zapewnić prawidłową cyrkulację powietrza. Warto wymienić filtr i dokładnie umyć wewnętrzne części szyb w samochodzie.Po tych zabiegach możesz mieć pewność, że Twój pojazd nie będzie parował wcale lub w stopniu o wiele mniejszym niż wcześniej.

NASTĘPNY SPOSÓB NA PARUJĄCE SZYBY – NIEWIDZIALNE WYCIERACZKI

W specjalistycznych sklepach motoryzacyjnych, a także na myjniach możesz znaleźć preparat odpychający wodę od szklanej powierzchni. Po szybie z naniesionym preparatem woda spływa znacznie szybciej niż wcześniej. Przy dużej prędkości deszcz praktycznie ani na chwilę nie zatrzymuje się na przedniej szybie. Przy wolnej jeździe należy dodatkowo używać wycieraczek. Jednak wycieraczki, po użyciu preparatu, działają mniej skutecznie niż gdy nie użyjesz niewidzialnych wycieraczek. Dlatego ta metoda posiada swoje wady i zalety. Możesz używać środków jedno- lub trójskładnikowych. Drugie utrzymują się dłużej na powierzchni okna, ale są też odpowiednio droższe.

Odpowiednie dbanie o szyby wymaga poświęcenia czasu i nakładów finansowych. Jednak jeśli będziesz je czyścił regularnie, dużo łatwiej utrzymasz je w idealny stanie. Pamiętaj, że bardziej opłacalne jest kupno droższego, lecz lepszej jakości preparatu. Te najtańsze mogą niestety nie spełniać Twoich oczekiwań. Nie myj szyb samochodowych wszystkim, co wpadnie Ci w ręce, bo od nich w dużej mierze zależy widoczność w trudniejszych warunkach, a przede wszystkim bezpieczeństwo Twoje oraz innych uczestników ruchu drogowego.

Sprawami związanymi z naprawą i polerowaniem szyb zajmują się oczywiście wyspecjalizowane firmy. Dlatego, jeżeli nie posiadasz wolnego czasu lub umiejętności, aby zająć się odpowiednio polerką, to lepiej zdecyduj się na powierzenie tej czynności specjalistom. Zwróć jednak uwagę na koszt polerowania szyby. Nierzadko bardziej opłaca się kupno nowego szkła do samochodu.

Szczególnie ważna jest przednia szyby w Twoim pojeździe! To o nią dbaj w szczególności, ponieważ jest oknem na drogę każdego kierowcy. Ponadto jej uszkodzenie może kosztować utratę dowodu rejestracyjnego.

Artykuł powstał przy współpracy z Michałem Kutą z Pomoc Drogowa Fast-Trans.

Leave A Comment