Rynek pojazdów używanych w Polsce

Przysłowiowa “igła” to raczej mrzonka. Co trzeci używany pojazd ma historię wypadkową – tak wynika z danych portalu Autobaza.pl

Rynek motoryzacyjny w Polsce ma się dobrze. Według danych podawanych przez SAMAR w 2018 roku padł rekord rejestracji pojazdów używanych zarówno do celów prywatnych jak i służbowych. Dane wskazują na prawie milion nowych rejestracji!

“Przy takiej skali zainteresowania kupujących, na rynek trafia coraz więcej używanych samochodów. W ostatnich latach obserwujemy zwiększającą się z roku na rok liczbę importowanych pojazdów” – mówi Piotr Korab ekspert portalu Autobaza.pl

Najwięcej pojazdów sprowadzamy z Niemiec

Według danych SAMAR najwięcej aut sprowadzamy z Niemiec. Stanowią one ponad połowę całego importu – 58%. W następnej kolejności jest Francja, Belgia, Holandia, Włochy, USA, Szwajcaria.

Kupując samochód szukamy bezwypadkowego pojazdu, tymczasem przysłowiowa “igła” to raczej mrzonka. Na sprzedaży pojazdów używanych zarabiają przede wszystkim handlowcy, a nie prywatni właściciele. Ich zarobek jest tym większy im większą różnicę uda im się wygospodarować pomiędzy ceną kupna, a sprzedaży samochodu. Kupują więc pojazdy powypadkowe do “wyklepania” na których mogą najwięcej zarobić. Aby przekonać się o tym naocznie, wystarczy zajrzeć do portu w Gdyni, gdzie przypływają do nas importowane pojazdy z USA…

Dane za pierwszy kwartał 2019 r. są zatrważające. 37% sprawdzonych po numerze VIN pojazdów miało odnotowaną szkodę – dodaje ekspert z portalu Autobaza.pl

Zakładając, że przeciętny kupujący sprawdza mniej więcej trzy pojazdy zanim dokona wyboru, oznacza to, że poszukując auta prędzej czy później natrafi na pojazd z historią wypadkową. Pytanie tylko czy będzie miał tego świadomość?

Aby tego uniknąć, szczególnie w kontekście poniższych danych, warto sprawdzić historię pojazdu. Można tego dokonać na portalu autobaza.pl, gdzie po wpisaniu nr VIN w okienko dekodera otrzymamy szczegółowe informacje dostępne na temat wyszukiwanego modelu samochodu. Przykładowy raport historii pojazdu możemy zobaczyć tutaj. Sprawdzenie dostępności tych danych jest całkowicie bezpłatne.

Jak wygląda rynek wtórny pojazdów?

Wśród marek najchętniej wystawianych na sprzedaż na rynku pojazdów używanych w pierwszym kwartale 2019 r. znalazły się:

Udział ofert sprzedaży Volkswagena stanowi nieco ponad 10% udziału w rynku. Na drugim miejscu jest Opel z wynikiem 8,62%. Kolejne miejsca to Ford i Renault ze zbliżonymi wynikami, odpowiednio: 7,29% i 7,15%. TOP 5 najchętniej wystawianych na sprzedaż marek w I kwartale 2019 roku zamyka Audi z wynikiem 6,95% udziału w rynku.

Historia pojazdu bezcenna, co trzeci pojazd miał odnotowaną szkodę!

Odsetek pojazdów z odnotowanymi szkodami wśród TOP 5 najchętniej wystawianych na sprzedaż marek przedstawia się następująco:

Jak widać co trzeci pojazd ma odnotowaną szkodę. W przypadku marki Ford odsetek ten zbliża się nawet do 40%. Dla Volkswagena i Renault odsetek ten jest równie wysoki – wynosi 37%, natomiast dla Opla i Audi to 34%.

Trzeba przyznać, iż powyższych marek na rynku wśród wszystkich ofert sprzedaży jest naprawdę dużo. TOP 5 marek najchętniej wystawianych na sprzedaż w pierwszym kwartale 2019 r. przedstawione powyżej, ma 42% udziału w rynku pojazdów używanych. Przy takiej skali co trzeci pojazd miał odnotowaną szkodę.

W przypadku, gdy wybranych marek na rynku ofert sprzedaży samochodów jest nieco mniej, sytuacja przedstawia się jeszcze gorzej. Tutaj prawie co drugi egzemplarz miał odnotowaną szkodę!

Marki wśród których najczęściej odnotowane są szkody to Mini i Skoda. Jednak liczba ofert sprzedaży tych marek na rynku wtórnym jest zdecydowanie mniejsza. Udział ofert sprzedaży pojazdów marki Mini wynosi 0,27%, a Skody wynosi 3,77%, Toyota ma 4,51% udziału w rynku, a Jeep i Chrysler to odpowiednio 0,53% i 0,36%.

Dane te jednak obrazują pewien trend na rynku: im mniej pojazdów z danej marki znajduje się na rynku wtórnym, tym większa szansa na natrafienie na egzemplarz ze szkodą.

A co z pojazdami ekologicznymi?

Udział w rynku ofert na pojazdy ekologiczne – hybrydy i samochody elektryczne jest wciąż bardzo niewielki. Wynosi on 0,59% łącznie.

Prawdopodobnie z każdym rokiem będzie przybywało pojazdów ekologicznych. Obecnie ich cena na rynku wtórnym jest na tyle wysoka, że klienci nie mają wystarczającej motywacji do zakupu.

Podsumowując – rynek pojazdów używanych jest zróżnicowany pod względem marek. Klient może przebierać do woli. Jednak, jeżeli chodzi o samochody bezwypadkowe to sytuacja jest nieciekawa. Co trzeci wystawiony na sprzedaż pojazd ma incydent na swoim koncie. Warto więc przed zakupem sprawdzić historię pojazdu. To uchroni nas przed dokonaniem złego wyboru i utopieniem pieniędzy. Zakup niezweryfikowanego wcześniej samochodu może nas słono kosztować!

Ekologiczne

Najwięcej szkód

Szkody

TOP5 Marek na sprzedaż

Leave A Comment