Opony Nokian – doskonała przyczepność na każdej nawierzchni

Opony Nokian bez wątpienia plasują się w czołówce najlepszych modeli ogumienia na świecie. Dzięki rygorystycznym testom oraz zastosowaniu technologii aramidowej są nie tylko bardzo wytrzymałe, ale również osiągają zawrotne prędkości na lodzie i śniegu. Na czym polega ewenement tych produktów i jakie modele najlepiej sprawdzą się na polskich drogach?

Nieustanna walka o jakość

O ogumieniu firmy Nokian Tyres z Finlandii z pewnością można powiedzieć, że jest najlepszym wyborem dla tych kierowców, którzy preferują ekstremalną jazdę w każdych, nawet najtrudniejszych warunkach. Warto wspomnieć, że modele o doskonałej przyczepności firma oferuje nie tylko do samochodów osobowych, ale i do terenowych, a także dostawczych, ciężarówek i wyspecjalizowanych pojazdów leśnych czy rolniczych. Osiągane obecnie parametry w klasach przyczepności, odporności na aquaplaning czy ekonomicznej jazdy są efektem prawie stu lat doświadczeń w poszukiwaniu najlepszych możliwych rozwiązań. Od czasu pierwszego modelu, jakim była, zaprezentowana w 1936 roku Nokian Hakkapeliitta wielokrotnie udoskonalano mieszankę oraz konstrukcję opony i bieżnika. Dzięki temu współczesne Nokiany nie tylko są bezpieczne, ale sprawdzają się w najtrudniejszych warunkach. Potwierdzeniem ich jakości i niezawodności są sukcesy osiągane w różnych pokazach.

Rekordy prędkości i wytrzymałości

O jakości opon decyduje ich wytrzymałość w najtrudniejszych i najbardziej ekstremalnych warunkach. Dzięki odpowiedniej mieszance i konstrukcji ogumienie nie traci swojej elastyczności w bardzo niskich temperaturach. Rygorystyczne testy przeprowadzane na torze w Ivalo dowodzą, że najsurowsza zima i najtwardszy lód są im niestraszne. Nie można jednak mówić o jakości i wytrzymałości bez wymiernych wyników. W przypadku opon Nokian są nimi rekordy prędkości na lodzie osiągane w kolejnych latach podczas testów na zamarzniętym Morzu bałtyckim. W 2011 roku rekord pobity przez kierowcę testowego Janne Laitinena wynosił 331,610 km/h. W 2013 roku ten sam kierowca pędził po lodzie samochodem Audi RS6 na seryjnych oponach zimowych Nokian w tempie 335,713 km/h. natomiast potwierdzeniem wytrzymałości jest rekord świata prędkości samochodu jadącego na dwóch kołach. W 2016 roku wyniósł on 186,269 km/h.

Najnowsze technologie Nokian na polskich drogach

Opony Nokian sprawdzają się na polskich drogach, a jako modele z wyższej półki są też cenione za wytrzymałość i doskonałą przyczepność. Sklepy takie jak SklepOpon.com oferują modele z wielu kolekcji, przeznaczone do jazdy letniej, zimowej i całorocznej. Szeroki wybór rozmiarów oraz możliwość wyboru w obszernym przedziale cenowych pozwalają na dopasowanie ich do niemal każdego modelu i typu samochodu. Ponadto, do dyspozycji polskich kierowców są nowoczesne rozwiązania technologiczne takie jak aramidowa konstrukcja czy technologia Run Flat. Ta druga pozwala na jazdę samochodem po przebiciu opony jeszcze przez kilkadziesiąt kilometrów. Run Flat stanowi dodatkową gwarancję bezpieczeństwa podczas jazdy z większymi prędkościami. Opony Nokian RFT są bardzo wytrzymałe dzięki specjalnej, wzmocnionej konstrukcji.

Inną technologią, którą wykorzystuje w swoim ogumieniu firma Nokian Tyres jest technologia aramidowa. Jest ona analogiczna do tej, jaką stosuje się w kamizelkach kuloodpornych. Gwarantuje wyjątkową wytrzymałość ścian bocznych opony, wykonanych z gumy z dodatkiem włókien aramidowych. Tak skonstruowane modele Nokian Line SUV, Nokian WR SUV 4, Nokian Weatherproof C czy Nokian WR C3 doskonale sprawdzają się podczas ekstremalnej jazdy w terenie.

Leave A Comment