Niezawodny samochód Ford Focus – dane techniczne

15 kwietnia 2019
Bez kategorii, Nowości

Życie codzienne wymusza na nas nowe rozwiązania, które nie tylko usprawniają codzienne funkcjonowanie, ale również rozwiązują wiele dotychczasowych problemów. Jeśli zadajesz sobie więc pytanie jakie auto wybrać, aby spełniło wszystkie twoje oczekiwania, odpowiedzią jest Ford Focus. Dane techniczne tego modelu jednoznacznie wskazują, że jest to samochód dający wiele korzyści i przyjemności z jazdy. Idąc jednak z duchem czasu, producent prezentuje nam ten popularny model w nowoczesnej i wyrafinowanej wersji SUV. Czym wyróżnia się Ford Focus Active?

Funkcja Stop & Go i rozpoznawanie znaków drogowych

Klasyczny Ford Focus to samochód, który pokochało wielu Polaków. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ zapewnia on wszystko, czego szukamy w wymarzonym pojeździe – komfort, wygodę, bezpieczeństwo oraz radość z jazdy. Jego stopniowa przemiana i podążanie za rozwojem technologicznym sprawiły, że auto stało się ekonomiczne oraz przyjazne dla środowiska.

Jedną z głównych zalet Forda jest inteligentny tempomat z funkcją Stop & Go oraz system rozpoznawania znaków drogowych (Traffic Sign Recognition). Pierwsza funkcja pomaga utrzymać właściwą odległość od pojazdu jadącego z przodu, dzięki czemu mamy czas aby zareagować w razie gwałtownego hamowania lub potrzeby ominięcia przeszkody. System w znacznym stopniu ułatwia poruszanie się w korku. Funkcja rozpoznawania znaków natomiast, pozwala na utrzymanie optymalnej prędkości jazdy, z uwzględnieniem obowiązujących ograniczeń prędkości i zakazów wyprzedzania. Symbol aktualnego znaku wyświetlany jest w polu widzenia kierowcy – na wyświetlaczu przeziernym. Ulega on ciągłej aktualizacji wraz z każdym kolejnym pokonanym kilometrem. Możemy więc mieć pewność, że nawet w sytuacji chwilowej nieuwagi, stosujemy się do zasad ruchu drogowego oraz nie stwarzamy zagrożenia dla pieszych oraz innych pojazdów.

W razie nagłego niebezpieczeństwa, system Stop & Go jest w stanie w krótkim czasie wyłączyć silnik oraz zatrzymać samochód, dzięki czemu nie spalamy bez potrzeby paliwa. Kiedy przeszkoda zostanie usunięta, silnik zostanie ponownie automatycznie uruchomiony, a samochód szybko osiągnie dopuszczalną prędkość.

System Active Park Assist

Ford Focus Active został wyposażony w rewolucyjny system Active Park Assist 2, który do niedawna kojarzył nam się tylko z filmami science fiction. W momencie parkowania przejmuje on kontrolę nad układem kierowniczym oraz pedałami i zmianą biegów, dzięki czemu samochód sam nakierowuje się na miejsce parkingowe lub wspiera nas w wyjeździe. System ten jest szczególnie cenny dla osób, które nie czują się zbyt pewnie w parkowaniu równoległym lub prostopadłym. Wspiera nas również w momencie, gdy na parkingu robi się dosyć ciasno i pojawiają się problemy z wyjechaniem z zajętego miejsca postojowego.

Dodatkowo, za sprawą systemu Cross Traffic Alert, kierowca ma możliwość bezpiecznego włączenia się do ruchu z prostopadłego miejsca parkingowego. Funkcja kamery cofania z szerokim polem widzenia ostrzega bowiem o przeszkodach oraz nadjeżdżających pojazdach z obydwu kierunków jazdy. Otrzymujemy więc wyraźny sygnał wizualny i akustyczny, że w danym momencie nie możemy bezpiecznie włączyć się do ruchu. Tylna kamera posiada pole widzenia 180 stopni, dzięki czemu nic nie umknie jej uwadze, a wycofywanie lub wyjeżdżanie z miejsc parkingowych stanie się bajecznie proste.

Osobnym problemem, któremu przyjrzał się Ford, jest tak zwane martwe pole widzenia w obrębie lusterek. System Blind Spot Information został zaprojektowany, by informować kierowcę, że w martwym polu pojawił się inny pojazd lub pieszy. Ostrzeżenie polega na włączeniu niewielkich diod w lusterku zewnętrznym po stronie, gdzie pojawia się zagrożenie.

Nowy Ford Focus – dane techniczne: oświetlenie

Ford Focus Active został wyposażony w wysokiej jakości reflektory adaptacyjne Ford Full LED. To innowacyjne oświetlenie dopasowuje się do różnych sytuacji na drodze i zmienia kąt padania światła, w zależności od prędkości, położenia kierownicy i informacji z kamery. Jest to duże ułatwienie dla osób, które nie przepadają za jazdą po zmroku lub tych, którym po ciemku bardzo szybko męczy się wzrok. Co ciekawe, we współpracy z systemem rozpoznawania znaków, układ może zidentyfikować po zmroku zbliżające się znaki, ograniczenia prędkości lub rondo, dopasowując sposób oświetlenia do zmiany na drodze.

Dostosuj dynamikę jazdy do swoich potrzeb

Personalizacja stylu jazdy, dopasowana do zmiennych warunków na drodze, to jedna z wielu przydatnych oraz cennych funkcji. Taką możliwość daje nam między innymi Ford Focus. Dane techniczne (w zależności od wersji wyposażenia dodatkowego) mogą być bardzo różnorodne. Wybierać możemy spośród wielu dostępnych trybów jazdy – normalnego, EKO, komfortowego, sportowego, jazdy na śliskiej nawierzchni oraz na nieutwardzonych drogach. Dobór odpowiedniego trybu dostosowuje sposób zmiany biegów, reakcję przepustnicy i układ kierowniczy do typu drogi oraz stylu jazdy.

Nowoczesny hamulec ręczny

Aby zaoszczędzić miejsce w konsoli środkowej, producent zdecydował się na zastosowanie nowoczesnego, elektronicznego hamulca postojowego. W odróżnieniu od tradycyjnej dźwigni hamulca ręcznego, zastosowano tutaj prosty przycisk, który jest dziecinnie prosty w obsłudze. Udogodnienie to sprawia, że wnętrze samochodu jest wygodniejsze i bardziej przestronne.

Istotne informacje w zasięgu wzroku – wyświetlacz przezierny (Head – up Display)

Prowadząc samochód w różnych warunkach atmosferycznych, należy być skupionym przede wszystkim na trasie. Aby nie odwracać od niej uwagi kierowcy, Ford zaprojektował przezierny wyświetlacz, który podaje wszystkie najistotniejsze informacje w zasięgu wzroku. Ekran można dostosować do swoich potrzeb, wybierając jakie funkcje i informacje będą dla nas najważniejsze. Na wyświetlaczu może pojawić się przykładowo prędkość z jaką porusza się pojazd, dane nawigacji, powiadomienia tempomatu, a także informacje o znakach drogowych, napływające z systemu rozpoznawania znaków. Obraz jest jasny i wyraźny oraz w pełni kompatybilny z okularami przeciwsłonecznymi z polaryzacją. Nie trzeba się więc martwić, że w warunkach dużego nasłonecznienia jego użytkowanie nie będzie możliwe.

Ford Focus – dane techniczne: systemy wspomagające układ kierowniczy

Nowy Ford Focus Active posiada również rozbudowane systemy wspierające układ kierowniczy. Dzięki temu osoba prowadząca pojazd może poczuć się pewniej i bezpieczniej. System wspomagający omijanie przeszkód (Evasive Steering Assist) pomaga w szybkiej reakcji na pojawienie się nieprzewidzianych obiektów na drodze, np. pieszych, innych samochodów lub betonowych słupków. Mechanizm działania tej funkcji polega na zwiększonej możliwości manewrowania autem, co pomaga uniknąć niechcianej kolizji.

Na naszą uwagę zasługuje również rozbudowany system pomagający utrzymać pojazd na właściwym pasie ruchu. Czasami wystarczy bowiem krótka chwila nieuwagi na drodze i może dojść do poważnej kolizji. W trosce o bezpieczeństwo, Ford Focus Active został zaopatrzony w kamerę, która w sposób ciągły monitoruje ruch drogowy. Jak o nieprawidłowościach na jezdni ostrzega nas system? Jeśli przednia kamera odnotuje, że pojazd zbliża się niebezpiecznie do pasa bocznego bez użycia kierunkowskazu, pojawiają się odczuwalne drgania na kierownicy. W przypadku braku reakcji na ostrzeżenie, system włącza automatyczne wspomaganie kierownicy, sprowadzając samochód na właściwy tor. Jeśli funkcja wspierająca utrzymanie pojazdu na swoim pasie ruchu nie spełnia wymagań właściciela, można ją w prosty sposób wyłączyć. Należy przy tym pamiętać, że system przechodzi samoistnie w stan uśpienia w momencie, gdy prędkość pojazdu spada poniżej 65 km/h. Dodatkowo, osoba kierująca pojazd może celowo zignorować podpowiedzi samochodu, wykonując niezmiennie zaplanowany manewr na drodze. Nie jest więc to rozwiązanie, które utrudnia prowadzenie pojazdu.

Innym udogodnieniem, które wspiera nas w momencie pokonywania zakrętów, jest system Torque Vectoring Control. Wpływa on na równomierne rozłożenie momentu obrotowego silnika pomiędzy przednimi kołami, uwzględniając warunki na drodze oraz rodzaj jej nawierzchni. Gwarantuje to dobre trzymanie się jezdni oraz precyzyjne prowadzenie.

Informacja o prawidłowym kierunku jazdy

System ostrzegający przed jazdą pod prąd Wrong Way Alert, korzysta z przedniej kamery oraz nawigacji, weryfikując czy kierowca obrał prawidłowy kierunek jazdy. Funkcja ta jest szczególnie przydatna w obcych miejscach, w których nie znamy drogi i może się przytrafić przeoczenie bardzo istotnego znaku zakazu wjazdu. System przesyła bodźce wizualne i akustyczne, które natychmiastowo informują nas o popełnionym błędzie.

Ford Focus Active w trosce o bezpieczeństwo

W momencie poważnego wypadku, w trakcie którego włączone zostają poduszki powietrzne, Ford Focus Active automatycznie uruchamia hamulce. Dzięki temu maleje prędkość pojazdu, co zmniejsza ryzyko kolejnych kolizji. System może okazać się więc zbawienny dla życia pasażerów w razie utraty przytomności przez kierowcę. Funkcja ulega automatycznemu uśpieniu, jeśli osoba prowadząca pojazd naciśnie hamulec lub pedał przyspieszenia. Nie koliduje więc z jego reakcją i zamiarami.

Samochód posiada również rewolucyjny system Driver Alert, który w sposób ciągły monitoruje zachowanie kierowcy. Jeśli funkcja odnotuje nagłą zmianę zachowania prowadzącego oraz zmniejszenie koncentracji, pośród wskaźników pokaże się ikona sugerująca przerwę na odpoczynek.

Jeśli szukasz więc samochodu, który zadba o twoje bezpieczeństwo, odpowiednim wyborem będzie właśnie Ford Focus. Dane techniczne pojazdu wskazują na szereg zaawansowanych systemów bezpieczeństwa, które w trakcie testów w ubiegłym roku zostały docenione przez niezależną organizację Euro NCAP. Samochód w wielu sytuacjach wspiera reakcję kierowcy, pomagając uniknąć ewentualnej kolizji i jej nieszczęśliwych konsekwencji.

Dodatkowe informacje o wersjach i funkcjach pojazdu można znaleźć bezpośrednio na stronie Ford Polska – https://www.ford.pl/osobowe/nowy-focus/nadwozia-i-parametry/active.

Leave A Comment