Jak dbać o sprawność klimatyzacji? Wybieramy preparat do odgrzybiania klimatyzacji

Klimatyzacja to bardzo ważny element każdego współczesnego samochodu. Zdecydowanie podnosi ona komfort podróży. Wymaga jednak regularnych przeglądów.

Jak działa klimatyzacja?

Sam układ ma już 80 lat. Za jego wynalezieniem stoi firma Packard, która dokonała tego w 1939 roku. Pierwszy montaż w samochodzie nastąpił zaledwie rok później, co tylko pokazuje, jak bardzo postępowym był on rozwiązaniem. Klimatyzacja samochodowa składa się ze sprężarki, parownika, skraplacza i zasobnika. Sprężarka napędzana jest paskiem klinowym silnika i odpowiada za rozprowadzanie czynnika w obiegu zamkniętym. Stamtąd trafia ona do zasobnika, gdzie następuje proces oczyszczenia i odwilgocenia. Kolejnym etapem jest zmiana gazu na ciecz, co sprawia, że regulacja temperatury jest o wiele prostsza. Ostatnim etapem jest parownik, w którym następuje gwałtowne obniżenie temperatury. Dzieje się to w procesie rozprężania, dzięki czemu do kabiny samochodu trafia zimne powietrze.

Jak dbać o klimatyzację?

Eksploatacja klimatyzacji sprawia, że wymaga ona regularnych przeglądów. Jeśli to zaniedbamy, to w okresie największych upałów możemy zostać zaskoczeni przez niespodziewaną awarię. Aby tego uniknąć, warto pamiętać o kilku krokach. Jednym z nich jest wymiana czynnika chłodzącego. Producenci zalecają to przynajmniej raz na dwa lata. Wymiana czynnika usprawnia pracę kompresora, przez co szybciej schłodzimy powietrze w samochodzie. Dlatego warto regularnie udawać się na przeglądy klimatyzacji. W ich trakcie czyści się przewody wentylacyjne oraz odgrzybia parownik. Wymianie ulega także filtr kabinowy. Nie możemy również zapomnieć o filtrze przeciwpyłkowym. Jego trwałość wzrośnie, jeśli będziesz regularnie stosował profesjonalne kosmetyki samochodowe. Specjaliści zalecają wymianę raz do roku lub raz na dwa lata, wraz z wymianą czynnika chłodzącego. Tego rodzaju zabiegi nie są kosztowne, a zagwarantują nam prawidłowe funkcjonowanie układu. Najlepiej takie czynności wykonać przed początkiem sezonu letniego.

Preparat do odgrzybiania klimatyzacji – jak działa?

Dezynfekcję układu klimatyzacji można wykonać także samodzielnie. Wystarczy tylko zaopatrzyć się w odpowiednie preparaty. Sygnałem ostrzegawczym powinno być nieświeże, brzydko pachnące powietrze. Do tego mogą nam posłużyć odświeżacze w sprayu, którymi spryskujemy wnętrze otworów nawiewowych. Po odczekaniu kilku minut włączamy klimatyzację. Odgrzybianie kończymy solidnym wietrzeniem auta. Wszystko po to, by pozbyć się nieprzyjemnego zapachu. Preparat do odgrzybiania klimatyzacji kupimy bez problemu w internecie, np. na tej stronie https://autochemia.pl/pol_m_Detailing_Wnetrze-samochodu_Klimatyzacja-i-nawiewy-440.html. Środki te radzą sobie z popularnymi gatunkami grzybów i pleśni, które rozwijają się wewnątrz układu klimatyzacji. Regularne stosowanie takich produktów zwiększają ochronę filtra przeciwpyłkowego, który także może być ogniskiem zmian grzybiczych. Preparat do odgrzybiania klimatyzacji może więc okazać się praktycznym produktem, który warto mieć pod ręką. W ten sposób dbamy nie tylko o auto, ale i o nasze zdrowie.

Leave A Comment