Firmowe auto – źródło zysków oraz oszczędności?

19 kwietnia 2019
Bez kategorii, Nowości

Samochód firmowy to inwestycja, która ma przynieść spółce zysk. Utworzona flota pojazdów ma jednocześnie ułatwić zadania pracownikom, a także służyć im przez co najmniej kilka lat. Co może zrobić przedsiębiorca, by uczynić użytkowanie auta bardziej opłacalnym?

Zakup auta – leasing czy kredyt?

Właściciele małych i średnich firm najczęściej stają przed prostym wyborem – kredyt lub leasing. Pożyczka to jeden z najpopularniejszych sposobów finansowania. Przedsiębiorca podpisuję umowę z bankiem, określając kwotę, cel i czas kredytowania. Zaletą jest możliwość uzyskania dużego zastrzyku gotówki. Czasem jednak warunki otrzymania dodatkowych pieniędzy mogą przerastać niewielkie, początkujące firmy. W przypadku leasingu samochodowego wydatek jest rozłożony w czasie. Spłata pojazdu dokonuje się na zasadzie rat leasingowych wypłacanych wierzycielowi przez określony w umowie okres. Dodatkowo przedmiot leasingu wciąż wchodzi w skład majątku jego właściciela. Dzięki temu obowiązek dokonywania opłat amortyzacyjnych ciąży na leasingodawcy.

Zasady użytkowania firmowej floty

Flota pojazdów w wielu firmach, zarówno tych dużych, jak i mniejszych, jest podstawą prawidłowego funkcjonowania przedsiębiorstwa. Oczywiście należy liczyć się z tym, że jej utrzymanie będzie wiązać się również z ponoszeniem wydatków. Posiadanie kilku pojazdów może prowadzić do nieporozumień, zwłaszcza w momencie, gdy dojdzie do awarii. Dlatego zasady korzystania z firmowych pojazdów najlepiej ustalić z pracownikami w pierwszej kolejności. Z pewnością zdarzą się sytuacje, w których zatrudnieni będą chcieli skorzystać z auta w calach prywatnych. Warto więc ustalić ogólne reguły użytkowania, przede wszystkim sposoby rozliczania kosztów. Dzięki temu unikniemy dodatkowych kosztów, a także wątpliwości związanych z nadmierną eksploatacją pojazdu.

Karta paliwowa – codzienna oszczędność

Podróżowanie samochodem firmowym wiąże się również z wieloma innymi obowiązkami, w tym ze zbieraniem i rozliczaniem faktur za każde tankowanie. Istnieją jednak rozwiązania, które upraszczają ten proces, co w przypadku przedsiębiorców jest niezwykle ważne. Za takie udogodnienie można uznać kartę paliwową – oferowaną klientom na stacjach benzynowych lub dołączaną np. do usługi leasingu samochodowego w Santander Consumer Multirent. Karta pozwala na proste dokonywanie opłat za tankowanie i zakup innych artykułów dostępnych na stacji. Wszystkie wydatki trafiają na zbiorczą fakturę wysyłaną do firmy np. pod koniec każdego miesiąca. Dodatkowo niektóre sieci oferują atrakcyjne rabaty posiadaczom takich kart. Przy częstym tankowaniu kilku aut, nawet kilkuprocentowa obniżka może przynieść sporo oszczędności.

Leave A Comment