Jak dobrać felgi aluminiowe do auta i wybrać najlepszy model?

14 lutego 2019
Bez kategorii, Nowości

Felgi aluminiowe cieszą się niesłabnącą popularnością ze względu na estetyczny wygląd i bardzo dobre parametry użytkowe. Aby jednak spełniały poprawnie swoją funkcję, muszą być precyzyjnie dobrane – nieprawidłowy typ czy rozmiar może wpłynąć na komfort lub nawet bezpieczeństwo jazdy. Dowiedz się, jak dobierać alufelgi, aby bez problemu służyły Ci przez długi czas.

Chęć zamiany topornych felg stalowych na „alusy” wynika zwykle przede wszystkim z chęci poprawy estetyki auta. Nie da się bowiem ukryć, że występujące w setkach wzorów alufelgi prezentują się znacznie lepiej, dodając sylwetce samochodu lekkości i drapieżności. Przy ich wyborze nie warto kierować się jednak jedynie estetyką czy równie istotną dla wielu ceną. Od felg w dużej mierze zależy bezpieczeństwo kierowcy i pasażerów, dlatego należy dobierać je starannie. Odpowiednio dopasowane pozwolą Ci jednak cieszyć się nie tylko nowym wyglądem pojazdu, ale też większym komfortem w jego prowadzeniu oraz większą trwałością i skutecznością układu hamulcowego. Starannie wybrane alufelgi będą też trwałe i odporne na trudne warunki.

Zwróć uwagę na jakość

Felga feldze nierówna, szczególnie dziś, kiedy rynek zalewają tanie imitacje z Chin i innych dalekowschodnich krajów. Takie modele często kuszą atrakcyjną ceną, jednak mogą poważnie narazić zdrowie Twoje i Twoich bliskich. Dlatego felgi należy kupować wyłącznie w zaufanych sklepach, najlepiej takich, które specjalizują się w ich sprzedaży. Na uwagę zasługuje m.in. SklepOpon, który oferuje szeroki wybór różnych rodzajów felg i opon pochodzących od renomowanych producentów. Atutem sklepu jest możliwość obejrzenia całego asortymentu na stronie internetowej, a także możliwość uzyskania profesjonalnej porady u jego pracowników. Oferowane produkty posiadają niezbędne certyfikaty i atesty, dlatego zakupów można dokonywać bez obaw.

Jak dobierać felgi aluminiowe?

Przeglądając ofertę sklepów, można spotkać się z kilkoma parametrami określającymi typ felg. Należą do nich:

  • średnica felgi – najpopularniejsze wymiary wahają się od 14 do 22 cali, średnicę dopasowujemy do wielkości kół,
  • szerokość felgi – musi być zgodna z szerokością opon (minimalna, zalecana lub maksymalna), od proporcji między szerokością opony a felgi zależy nie tylko wygląd kół, ale też komfort jazdy,
  • rozstaw śrub (otworów mocujących) – musi być dopasowany do budowy piasty samochodowej,
  • ET (osadzenie felgi, offset) – parametr określający odległość między płaszczyzną montażową a płaszczyzną symetrii felgi,
  • średnica otworu centralnego – musi być dopasowana do piasty, może być jednak dostosowana za pomocą pierścieni centrujących.

Przy wyborze warto też zwrócić uwagę na masę felg – niższa będzie stanowić mniejsze obciążenie dla układu zawieszenia, dlatego może to być dość istotne kryterium. Nowoczesne modele coraz częściej powstają metodą odkuwania lub za pomocą techniki Flow-Forming co pozwala na wykorzystanie mniejszych ilości materiału i tym samym uzyskanie niższej wagi felg.

Wygląd ma znaczenie

Wygląd powinien być ostatnim kryterium wyboru, choć dla wielu kierowców może być wręcz najważniejszy. Na rynku znajdziemy bardzo dużo wzorów – od klasycznych pięcioramiennych po dynamiczny i drapieżny typ mesh. Warto pamiętać, że mniej skomplikowane wzory będą łatwiejsze w czyszczeniu. Znaczenia ma tu też kolor – zabrudzenia są najmniej widoczne na klasycznym srebrnym wariancie. Warto pamiętać, że felgi aluminiowe można bez przeszkód stosować także zimą. Trzeba jednak wówczas wybrać model pokryty specjalną powłoką ochronną i dbać o utrzymanie ich powierzchni w należytej czystości.

Leave A Comment