Co sprawdzić przed zakupem auta?

28 lutego 2019
Bez kategorii, Nowości

Zakup auta wiąże się z poważną inwestycją, dlatego wybór konkretnego pojazdu powinien zostać poprzedzony jego dokładną weryfikacją. Musimy przyjrzeć się kilku kwestiom jednocześnie, tylko wtedy zyskamy pewność dobrze ulokowanych pieniędzy. O czym więc warto pamiętać? Poniżej przydatny poradnik dla osób, które są zainteresowane zakupem auta.

Sprawdź kwestie formalne

Do sporządzenia umowy kupna-sprzedaży potrzebny jest szereg dokumentów. Zalicza się do nich m.in. karta pojazdu, umowa jego nabycia, dowód rejestracyjny, a także dowód osobisty sprzedawcy i nabywającego auto. Jeżeli samochód został kupiony w salonie, to możemy poprosić właściciela o udostępnienie nam faktury. W przypadku, gdy dana osoba nie jest pierwszym właścicielem auta, to potrzebna okaże się także kserokopia kupna-sprzedaży. Zasada jest taka, że im więcej informacji pozyskamy o wcześniejszych właścicielach pojazdu, tym lepiej. Sprawdzić musimy także, czy samochód nie figuruje w rejestrze skarbowym bądź w rejestrze zastawów. Nie zdarza się to często, jednak lepiej upewnić się, że auto, które zamierzamy kupić, nie jest w żaden sposób obciążone. Taką informację uzyskamy w Centralnej Informacji Zastawów Rejestrowych, która znajduje się w Wydziale Gospodarczym. Koszt uzyskania tego rodzaju informacji to zaledwie 20 złotych. Nieco droższe będzie sprawdzenie, czy auto nie jest obciążone zastawem skarbowym. Sprawdzimy to w Centralnym Rejestrze Zastawów Skarbowych, który prowadzi Ministerstwo Finansów. Wypis z CRZS kosztuje 50 złotych.

Ubezpieczenie OC

O ile autocasco wykupione przez właściciela pojazdu nie stanowi dla nas żadnej różnicy (polisa AC nie przechodzi na nowego właściciela auta), o tyle warto dowiedzieć się, jak wygląda kwestia ubezpieczenia OC. Jest to ubezpieczenie obowiązkowe, które kupujący nabywa wraz z zakupem samochodu. Kupujący nie musi wypowiadać polisy OC i może z niej korzystać do okresu upłynięcia jej ważności (OC wykupuje się na rok). Oczywiście ma prawo do wypowiedzenia polisy OC, w takim wypadku zobowiązany będzie jednak do wykupienia nowej polisy jeszcze tego samego dnia. Wypowiedzenie polisy nie przynosi więc nabywcy żadnych korzyści. Jeżeli jednak polisa w niedługim czasie traci ważność, to konieczne będzie jej nabycie. W przypadku, gdy nie przygotowaliśmy się na taki dodatkowy wydatek, możemy skorzystać z oferty pożyczki gotówkowej. O tym, jaka jest jej przewaga nad kartą kredytową, dowiemy się na https://www.wonga.pl/karta-kredytowa-czy-pozyczka-gotowkowa. Jest to szansa na otrzymanie szybkiej gotówki bez potrzeby wychodzenia z domu. Jedyne co musimy zrobić, to wypełnić odpowiedni wniosek przez internet.

Legalność pojazdu – jak zweryfikować?

Niewielu kierowców zdaje sobie sprawę, że ma prawo sprawdzić dany pojazd na posterunku policji. Tego typu weryfikacja legalności auta nie wiąże się z żadną opłata. Wystarczy zgłosić się na najbliższy posterunek policji z dokumentem tożsamości oraz autem, które chcemy sprawdzić. Co dzięki temu zyskamy? Dowiemy się, czy samochód nie został skradziony. Obowiązkowa będzie również wizyta na stacji diagnostycznej, gdzie specjaliści powiedzą nam nieco więcej o stanie pojazdu, jaki zamierzamy nabyć. Uzyskamy więc informacji o ewentualnych usterkach, naprawach, które warto przeprowadzić w najbliższym czasie,a także o stanie licznika. Potwierdzimy jednocześnie, czy auto, aby na pewno jest bezwypadkowe. Dla wielu nabywców uzyskanie tego typu informacji to podstawa do negocjacji ceny samochodu.

Zakup auta wiąże się z dopełnieniem wielu formalności. Dla własnego komfortu dobrze sprawdzić kilka najważniejszych kwestii. Inwestycja w auto bez jego wcześniejszego sprawdzenia to duże ryzyko, które przecież łatwo możemy zniwelować.

Leave A Comment