Ubezpieczenie OC pod lupą – 5 faktów, które musisz znać przed zakupem

2 stycznia 2019
Bez kategorii, Nowości

Ubezpieczenie OC to polisa obowiązkowa, którą powinien mieć każdy kierowca posiadający auto. Przy podejmowaniu decyzji dotyczącej tego, które ubezpieczenie zostanie zawarte, zwykle zwraca się uwagę wyłącznie na składkę ubezpieczeniową. Tymczasem elementów, które należy przeanalizować, jest trochę więcej.

Kara za brak ubezpieczenia

Przede wszystkim trzeba pamiętać o tym, że ubezpieczenie OC musi zachować ciągłość. Zwykle polisa zawierana jest na rok. Za nowym ubezpieczeniem warto rozejrzeć się zanim stare wygaśnie, by mieć czas na znalezienie kolejnego. Umowę można zawrzeć wcześniej, a okres rozpoczęcia jej obowiązywania ustalić na określony dzień. W ten sposób uda się zachować wspomnianą ciągłość ubezpieczenia. Jeżeli nowa umowa nie zostanie zawarta, a poprzednia wygaśnie, kierowca może zostać pociągnięty do odpowiedzialności i zapłacić karę. Nawet jeden dzień bez polisy może skutkować karą w wysokości kilkuset złotych. Z rankingu OC na PUOA możesz dowiedzieć się, jak bardzo zakup OC opłaca się w porównaniu do kar finansowych i wypłaty odszkodowania obcemu kierowcy z własnej kieszeni.

Wyłączenia odpowiedzialności w OC

Każda polisa ubezpieczeniowa ma pewną listę wyłączeń. Tak jest również w przypadku OC. Listę sytuacji, w których firma ubezpieczeniowa nie ponosi odpowiedzialności za działania ubezpieczonego, znaleźć można w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Najczęściej są to:

  • wyrządzenie szkody samochodem pochodzącym z przestępstwa;
  • prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu lub innych środków psychoaktywnych;
  • celowe spowodowanie szkody;
  • spowodowane podczas popełniania przestępstwa;
  • spowodowane przez osobę kierującą pojazdem bez uprawnień.

Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe dodają do tej listy jeszcze inne sytuacje. Cały zakres wyłączeń jest ustalany indywidualnie przez firmę ubezpieczeniową.

Regres ubezpieczeniowy

To, że kierowca ma wykupione ważne ubezpieczenie OC, nie oznacza, że nie będzie musiał ponosić kosztów spowodowanych przez siebie szkód. Mało tego, jeżeli z jakiegoś powodu odszkodowanie zostanie wypłacone z pieniędzy ubezpieczyciela, a okaże się, że doszło do tego bezpodstawnie, to towarzystwo ubezpieczeniowe ma prawo zażądać zwrotu wypłaconych pieniędzy. Jest to tak zwany regres ubezpieczeniowy.

Szkoda powstała w wyniku zdarzenia, które znajduje się na liście wyłączeń. Ubezpieczyciel wypłacił odszkodowanie. Następnie uzyskał komplet dokumentów, które pozwoliły mu na pełną ocenę sytuacji i okazało się, że zdarzenie znajduje się poza finansową odpowiedzialnością firmy. Wówczas na mocy regresu ubezpieczeniowego zwraca się do swojego ubezpieczonego, o zwrot wypłaconych środków.

regres-ubezpieczeniowy

Najtańszą polisę można kupić korzystając z porównywarki

Jest to również ważna sprawa, o której warto wiedzieć, ponieważ pozwala zaoszczędzić pieniądze. Porównywarka OC AC mubi.pl to narzędzie internetowe, które przegląda kilka lub nawet kilkanaście dostępnych aktualnie na rynku polis ubezpieczeniowych. Wyświetla najbardziej pasujące do indywidualnej sytuacji zainteresowanego klienta. Prezentując zarówno ofertę, jak i jej cenę, pozwala na dokonanie najkorzystniejszego wyboru. Dodatkowo, wiele firm ubezpieczeniowych stosuje promocje, jeżeli polisa kupowana jest właśnie przez internet. To dodatkowa szansa na oszczędności.

Co z odszkodowaniem, gdy wypadek spowoduje młody kierowca nie będący właścicielem pojazdu

To kwestia, która jest rozwiązywana indywidualnie przez różnorodne firmy ubezpieczeniowe. W niektórych towarzystwach wystarczy zgłosić przy zawieraniu umowy, że autem będzie poruszał się młody, niedoświadczony kierowca. Firma naliczy nieco wyższą składkę, ale przejmie odpowiedzialność również za jego szkody. Jeżeli taka informacja nie zostanie zgłoszona, towarzystwo ubezpieczeniowe może odmówić wypłaty odszkodowania, ponieważ nie było powiadomione o takiej ewentualności. Mniej restrykcyjne firmy mogą naliczyć dodatkową składkę i po jej uregulowaniu wypłacą pieniądze poszkodowanemu.

Na podstawie powyższych informacji widać jednoznacznie, że polisy ubezpieczeniowe OC bywają różnorodne i przed zawarciem umowy warto się z nimi starannie zapoznać. Lektura samej oferty to często za mało, by podjąć słuszną decyzję. Warto również zajrzeć do Ogólnych Warunków Ubezpieczenia.

Leave A Comment