Kierowca niskiej składki się chwyta, czyli jak znaleźć tanie OC?

10 stycznia 2019
Bez kategorii, Nowości

Kończy się obowiązująca polisa OC dla samochodu i czas rozejrzeć się za nowym ubezpieczeniem. Warto przy tym znaleźć takie, które nie będzie wiązało ze zbyt wysokimi kosztami. Skoro zakres ochrony jest taki sam, niezależnie od towarzystwa ubezpieczeniowego i niezależnie od opłacanej składki, to warto wybrać takie, które nie będzie generowało zbyt wysokich wydatków.

Gdzie szukać taniego OC?

Wybór taniego OC nie jest trudny, wymaga jedynie poświęcenia na to odrobiny czasu i zainteresowania. Przede wszystkim trzeba porównać oferty, które są dostępne obecnie na rynku. Bez tego trudno będzie stwierdzić, czy pierwsza znaleziona propozycja jest rzeczywiście korzystna cenowo.

Najlepszym sposobem będzie tutaj skorzystanie z porównywarki internetowej. To narzędzie udostępniane online, które w prosty sposób pokazuje, jakich cen można się obecnie spodziewać i jakie są różnice między polisami.

Wystarczy wypełnić formularz, w którym należy podać wymagane dane dotyczące ubezpieczonego i ubezpieczanego pojazdu, by w ciągu kilku chwil otrzymać zestawienie polis i składek odpowiadających podanym parametrom.

Takie rozwiązanie to ogromna oszczędność czasu. Formularz można wypełnić w dowolnym, wygodnym dla siebie momencie. Nie trzeba się umawiać na spotkanie z agentem, nie trzeba się dostosowywać do obowiązujących godzin pracy biura. W czasie wieczornego relaksu czy w kolejce do lekarza również można uzyskać interesujące informacje.

Druga kwestia jest taka, że wiele firm ubezpieczeniowych daje dodatkowe rabaty za wykupienie polisy za pośrednictwem systemu online. To zautomatyzowany proces, nie trzeba więc ponosić kosztów biura czy pracowników. Dlatego też firmy mogą sobie pozwolić na oferowanie promocyjnych cen w tym kanale sprzedaży.

Co w sytuacji, gdy taka polisa nadal nie wydaje się atrakcyjna? Warto skorzystać z dostępnych możliwości obniżenia składki.

jak-znalezc-tanie-oc

Poszukaj promocji

W związku z tym, że OC jest dla wszystkich ubezpieczonych takie samo, firmy ubezpieczeniowe szukają innych sposobów przyciągnięcia i zainteresowania swoich klientów. Wśród tych sposobów są atrakcyjne promocje.

Jedną z nich jest właśnie rabat za kupienie polisy online. Są też promocje dla lojalnych klientów. Jeżeli kierowca ma już ubezpieczenie nieruchomości w jakiejś firmie ubezpieczeniowej, to warto sprawdzić, czy ta polisa nie wpływa na ewentualną zniżkę przy kupowaniu OC. Może się bowiem okazać, że posiadanie innego produktu również wiąże się z rabatem.

Wśród promocji niekiedy znajduje się polecenie innego klienta – za każdego nowego ubezpieczonego przysługuje zniżka. Niekiedy zaś bonusy dotyczą dodatkowych usług. Składka pozostaje bez zmian, ale ubezpieczony może otrzymać gratis atrakcyjny pakiet assistance lub mini autocasco. W zależności od indywidualnej sytuacji, takie dodatki również mogą się okazać atrakcyjne.
A jeżeli nadal jest zbyt drogo…

To prawdopodobnie jesteś młodym kierowcą, a tacy mają naliczane dość wysokie składki. Niestety, młody wiek i małe doświadczenie za kierownicą samochodu powodują, że ryzyko ubezpieczeniowe rośnie. Wyższe ryzyko wiąże się w tym wypadku z wyższą składką.

Sposobem na to jest dołączenie współwłaściciela do pojazdu. Tym współwłaścicielem musi być osoba, która ma już wygenerowane zniżki w swojej historii ubezpieczeniowej i dzięki temu ma niższą składkę za OC. Przy wycenianiu ubezpieczenia pod uwagę brane są wszystkie osoby, które są właścicielami auta. Jeżeli więc młody kierowca włączy do współwłasności osobę z doświadczeniem, to wówczas może liczyć na to, że jego składka znacznie zmaleje.

Różnice sięgają często nawet kilkuset złotych w skali roku. Jest to odczuwalna różnica, szczególnie gdy polisa ma być płacona jednorazowo.

Co jeszcze mogę zrobić?

By wygenerować dodatkowe zniżki z pewnością warto zapłacić polisę jednorazowo. Takie rozwiązanie, choć bywa sporym wydatkiem, pozwala oszczędzić. Przy składce płaconej w dwóch lub czterech ratach – koszty będą znacznie wyższe. Warto więc rozważyć rezygnację z rat i zapłacenie za polisę za cały rok z góry.

Oczywiście warto również dbać o to, by mieć dobrą historię ubezpieczeniową. Bezpieczna jazda powoduje, że z roku na rok zyskuje się kilkuprocentową zniżkę. Być może po pierwszym roku jeszcze nie będzie ona zbyt odczuwalna, ale z każdym kolejnym będzie coraz lepiej. Każda natomiast szkoda, która powstanie z winy ubezpieczonego spowoduje, że jego składka będzie w kolejnym roku wyższa. Bezpieczna jazda, poza tym że pozwala zachować zdrowie, jest więc również opłacalna.

Można też rozważyć wykupienie całego pakietu ubezpieczeń. Chodzi tu o polisę OC i AC. W pakiecie często te ubezpieczenia są tańsze. I choć finalnie ubezpieczony płaci więcej, to gdyby każdą z tych polis kupił osobno, to każda z nich byłaby droższa.

Podsumowując, wiele czynników wpływa na to, ile kosztuje ubezpieczenie komunikacyjne. Można sprawdzić, jakie jest najtańsze OC na panocek.pl, nowym serwisie ubezpieczeniowym z prostymi poradnikami.

1 Comments

Leave A Comment