Aktualności
Volkswagen Passat B5 (4 października, 2023 5:48 pm)
Elastyczny kredyt JAK ABONAMENT na samochód (25 września, 2023 5:18 pm)
Leasing sposobem na finansowanie auta do firmy (25 września, 2023 5:11 pm)

Jak sfinansować zakup auta w firmie w 2019 roku?

21 stycznia 2019
Bez kategorii, Nowości

Przedsiębiorcy mają do dyspozycji wiele możliwości finansowania pojazdu. Choć najchętniej kupowalibyśmy samochody za gotówkę, to na rynku istnieje o wiele więcej atrakcyjnych sposobów, dzięki którym uzyskamy auto przy braku zamrażania znacznego kapitału i przy znacznych korzyściach podatkowych. Zatem jak sfinansować zakup samochodu do firmy w 2019 roku?

Zakup za gotówkę do firmy? To się nie opłaca

Kupno samochodu za gotówkę pozwala ograniczyć ilość formalności, jakie należy podjąć podczas zewnętrznych form finansowania. Poza tym osoba nabywająca samochód staje się natychmiast jego pełnoprawnym właścicielem i może dowolnie dysponować swoją własnością.

Choć opcja ta wydaje się najkorzystniejsza, to firmy powinny się jej wystrzegać. Dlaczego? Zakup auta za gotówkę wiąże się z wieloma wadami. Pierwszą z nich jest zamrożenie znacznych środków operacyjnych i zaburzenie płynności finansowej firmy, na co wielu przedsiębiorców nie może sobie pozwolić. Zakup za gotówkę pociąga za sobą również znacznie ograniczone możliwości odliczenia wartości pojazdu do kosztów prowadzenia działalności – zwłaszcza gdy pojazd będzie użytkowany w cyklu mieszanym (do użytku firmowego i prywatnego). Dlatego też, jeśli poszukujemy optymalizacji podatkowej, warto pomyśleć o innej formie finansowania.

Kredyt na samochód? Zależy od warunków

Chcesz udać się do banku, aby zaciągnąć kredyt samochodowy? Lepiej dobrze to przemyśl. Warunki dyktowane przez instytucje finansowe z reguły nie będą zbyt atrakcyjne. Poza ogromną ilością formalności, jakie należy spełnić, starając się o kredyt, dochodzi konieczność wprowadzenia znacznego wkładu własnego. Poza tym wartość finansowanego pojazdu będzie powiększona o koszt odsetek i koszty pozaodsetkowe, takie jak prowizja banku oraz ubezpieczenie samochodu.

Naturalną korzyścią kredytu jest możliwość zachowania płynności finansowej i dość niewielkie oprocentowanie. Niemniej, warunki kredytu różnić się będą zależnie od oferty banku oraz od ratingu firmy.

Leasing w 2019 roku – mniej, jednak wciąż opłacalny

Przed styczniem 2019 roku leasing operacyjny był najchętniej wybieraną formą finansowania pojazdów w firmie. Nic dziwnego, opcja ta zapewniała możliwość zachowania płynności finansowej, wliczania w koszty całości rat leasingowych, a także opcjonalnego wykupu pojazdu po końcu trwania umowy.

Po 1 stycznia 2019 roku ustawodawca ograniczył możliwości leasingowania samochodów droższych niż 150 tys. zł, a także zmniejszył możliwości wliczania kosztów eksploatacyjnych w przypadku, gdy auto będzie użytkowane w formie mieszanej (prywatnie i służbowo). Teraz przedsiębiorcy leasingujący auto będą mogli wliczać do kosztów uzyskania przychodów jedynie 75% wydatków eksploatacyjnych. Mimo tych obostrzeń leasing operacyjny wciąż stanowi konkurencyjne i atrakcyjne rozwiązanie, zwłaszcza dla mikro, małych i średnich firm.

Auto na abonament? Opcja warta przemyślenia

Wynajem długoterminowy to ciekawe rozwiązanie, dzięki któremu przedsiębiorcy mogą zyskać dostęp do szerokiej gamy pojazdów, nie zaburzać płynności finansowej, a także nie musieć wykupować pojazdu. W koszt miesięcznej opłaty abonamentowej wliczone jest: ubezpieczenie samochodu, przystosowanie go do ruchu drogowego, zadbanie o niezbędne formalności, konserwacja i serwisowanie, a nawet wymiana kompletu opon. Przedsiębiorca więc nie musi martwić się o żadne dodatkowe opłaty oraz czynności wykonywane przy samochodzie.

Podczas wynajmu długoterminowego opłacany jest zarówno miesięczny abonament, jak i opłata za pokonywane kilometry. Dlatego też, jeśli nie jeździmy dużo, rozwiązanie to może okazać się najkorzystniejszą opcją ze wszystkich form finansowania.

Ponieważ przepisy zmieniają się dynamicznie, ten artykuł może się szybko zdezaktualizować – o aktualnie najkorzystniejsze rozwiązania zawsze najlepiej spytać u źródła, czyli firm oferujących daną usługę, w przypadku leasingu i najmu długoterminowego może to być https://carsmile.pl.

Leave A Comment